hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“népművészet”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
kiállítás
Démonok Debrecenben
A különböző kontinensek népeinek rítusait, ünnepi szokásait, démonjait a világ minden részéből összegyűjtött maszkok segítségével bemutató kiállítás nyílik csütörtökön a debreceni Déri Múzeumban.
Bárkay Tamás
2010. július 08.
Kultúra
tánc
Hajnalig rózsám, háromezerért
Szomorú sorsra juthat az UNESCO-védjegy-várományos magyar táncházmozgalom, ha a kultúr- és oktatáspolitika és a média nem ismeri el: a táncházak a nemzeti kultúra részei, amelyeket ápolni kell, nem eltakarni.
Bárkay Tamás
2010. július 02.
Kultúra
múzeum
Nem fűtenek be a népművészetnek
A honi muzeális gyűjtemények több mint egyharmadát az ország 320–360 tájházában őrzik, bár kérdés, meddig. A tájházak zömében már a temperálásra se futja, pedig kezdenek egyre fontosabb kulturális és közösségi terekké válni.
Bárkay Tamás
2010. április 17.
Kultúra
népművészet
Népi szőtteseink Európában
A népi textilörökség megőrzése és az értékteremtés volt a célja annak a svédországi kezdeményezésnek, amelyhez erdélyi, észt és magyar közösségek csatlakoztak
Csordás Lajos
2009. október 03.
Kultúra
Észtország
Kézenfekvő szerelem
Piros szára az ördögtől védi gazdáját, a gyomorbajjal küszködő zabot potyogtathat bele, s búcsúzóul még a halott két keze közé is tesznek belőle egy párat. Az észt kesztyű ugyanis jóval több, mint kéztakaró: lélekmelegítő, művészet és mágia egyben. A balti állam kötött-történelméből az Észt Intézet hozott most ízelítőt a Lajos utcai Textilmúzeumba.
2009. április 17.
Kultúra
népművészet
Az importmatyó
Lassan, de biztosan sikerül meggyőznünk a fejlett világot, hogy a magyar tárgyalkotó népművészet lényegében nem több és nem kevesebb, mint a mezőkövesdi óriásceruza, az esztergált menyecskében végződő fakanál és a matrjoskababa megbonthatatlan egysége.
Bárkay Tamás
2009. február 28.
Kultúra
kiállítás
Sütő, laska, pézsma és lopó
Nevezzük egyszerűen a zöldségfélék polihisztorának: a péniszkupak, a sörmerítő, a tücsökkalitka és a kígyóbűvölő furulya ugyanis csak töredéke a temérdek használati tárgynak, amely a lopótök megszáradt terméshéjából készülhet. A variációk mától a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban (MMM).
2009. február 11.
Kultúra
kiállítás
Fülre, szívre: mézeskalács
Azt persze nem tudjuk, hogy a Dunaújváros helyén egykor álló Intercisa nevű kisegítő légióstáborban majszoltak-e mézeskalácsot a tisztes rómaiak, de az biztos, hogy tudtak róla. Mézzel édesített tésztákat ugyanis már évezredek óta készítenek az emberek, s ez nem csupán a velünk születetett torkosság miatt van így, hanem mert ezt a természetes édesítőszert fedezte fel leghamarabb a konyhaművészet. A méhek nagy bosszúságára.
Papp Sándor Zsigmond
2009. január 27.
Kultúra
zene
Csángó bál az angyalokkal
Moldvai és gyimesi muzsikát játszó zenekarok koncertjeivel és színházi előadással rendezik meg az idei Csángó karácsonyt Budapesten, a Marczibányi téri Művelődési Központban szombaton. A 20 éves jubileumát aznap ünneplő Guzsalyas táncház-bállal várja a táncos lábúakat.
Papp Sándor Zsigmond
2008. december 20.
Kultúra
könyv
Kerámia papíron
A 17-19. század erdélyi kerámiáit mutatja be A Kárpát-medence kerámiaművészete című sorozat most megjelent nyitóalbuma. Csupor Sándor kötetét, amelyben hatszáz szilke, csupor, tál, bögre, tányér, korsó és bokály ad képet Erdély népi kerámiaművészetéről, ma mutatták be Budapesten.
Papp Sándor Zsigmond
2008. december 17.
Kultúra
népművészet
Találkozás Leninnel, aki Lakers-drukker volt
Kereskedelmi szempontból nem volt valami fényes a bütykösmacskándi búcsú az idén: oké, hogy vadászkalapos nyulat és a hologramos nyári ludat az utolsó szálig elvitték, a portéka színe-java azonban odaszáradt. Még szerencse, hogy a Szentendrei Szuvenírárusok Szövetsége végül mind a másfél tonnát, ami megmaradt, átvette.
Bárkay Tamás
2008. október 25.
Kultúra
népművészet
Bölcsesség két fogás között
Akárhonnan nézzük is, nem egy műalkotás. Nem kacérkodik a giccsel, nem utal rá ironikusan, mégcsak nem is értelmezi újra: egész egyszerűen megtestesíti. Elnagyolt alakok, naiv vonalvezetés, simára csiszolt életigazságok. A XX. század első felében fénykorukat élő falvédők mégis beszédesek. Eszményekről és valóságról, beteljesült és soha be nem teljesülő álmokról, vagy épp arról mesélnek, hogy egy, ma már csak a fényképekről visszanéző generációnak mi jelentette a könnyen elérhető szépet, és a konyhában is elférő igazságot. A hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeum a két világháború között készült falvédőkből állított össze amolyan történeti áttekintést nyújtó tárlatot.
Papp Sándor Zsigmond
2008. augusztus 12.
Archívum
népművészet
Kincsek feleslegesnek hitt kacatok között
Áprilisban nyílik meg Miskolcon a Kárpát-medencei népviseleteket bemutató kiállítás. A tárlat tulajdonosa, Barna György gyűjtőmunkájának köszönhetően ma már ritkán látott, műszaki és használati cikkeket is láthatnak az érdeklődők a Győri kapuban található kiállítóhelyen.
2008. március 27.
Archívum
hagyományőrzés
Szőttesmentés internetkávézóval
Amikor 1996 karácsonyán el kellett adni a Palóc Népművészeti és Háziipari Szövetkezet épületét, sokan végleg lemondtak az itt készített, szép szőttesekről. Szerencsére nem nekik lett igazuk. Ma is csattognak Szécsényben a szövőszékek, többek között Dékány Lajosné népi iparművész munkájának köszönhetően palóc szőttes ülőpárnák, asztalterítők és függönyök készülnek - akár a modern lakások díszítésére is.
2008. február 14.
Archívum
tudomány
Betelt élet
Elhunyt Vargyas Lajos néprajztudós, az MTA népzenekutató csoportjának volt igazgatója, a néprajztudományok kandidátusa, a néprajztudományok és a zenetudományok doktora, a szlovákiai Áj falu díszpolgára, akinek életművét egyebek közt Széchenyi-, Erkel-, Magyar Örökség és Prima Primissima Díjjal ismerték el. 94 éves volt.
2007. október 15.
Archívum
népművészet
A palóc főkötőkről
Főkötő-kiállítás nyílt a világörökségi palóc falu, Hollókő szomszédságában, Rimócon. A hét végéig megtekinthető tárlatot a szervezők egy viseletkészítő konferenciával egészítették ki, és a falunaphoz időzítették.
Munkatársunktól
2007. augusztus 07.
Archívum
performansz
Terepszemle, avagy inter- és transzdiszciplináris reflexiók
A második Debreceni Nemzetközi Művésztelep kéthetes tematikus rezidens programja a kortárs képzőművészet önkiterjesztésének jó néhány évtizede zajló eseményeire kíván reflektálni, mikor meghívott résztvevőinek a terepszemle (terepkutatás) nem titkoltan tudományos felhanggal kezelt fogalmát, s módszerét tálalja fel.
2007. július 20.
Archívum
régészet
Viking kaland Szigethalmon
Szigethalom határában, egy 12 hektáros katonai bázison középkori falu épül. A terv szerint az unió minden országa képviselteti majd magát a rá jellemző IX-XI. századi épülettel, s így alakul ki itt egy európai történelmi skanzen. Szombaton például a norvégok helyezték el az egyik földdel borított hangár tetején a viking cölöpvár "alapkövét", s kissé arrébb, a mesterséges tó közelében egy izlandi hosszúház helyét is kijelölték hasonló módon. Három norvég régész is érkezett, hogy segítsen. Az alapkő egy szépen faragott oszlop volt. Az eseményre a bécsi norvég nagykövet aszszony, Bante Angell-Hansen és az izlandi tiszteletbeli konzul, Utassy Ferenc is eljött, s bár azt mondták, sietnek, több órát töltöttek a parkban.
Csordás Lajos
2007. július 02.
Archívum
kiállítás
Szemetelni nagy kunszt
Újszerű kiállítás nyílt a Sparks Galériában, melynek tárgya az őszi budapesti zavargásokban „részt vevő” utcai kukák műtárgyakká való átalakítása. Az ötlet meglehetősen fantáziadús alkotásokat eredményezett.
2007. június 12.
Archívum
népmûvészet
Átadták a Magyar Kézműves Remek címeket
Átadták a Magyar Kézműves Remek címeket. a tavaly ötödször meghirdetett pályázatra 34 pályamunka érkezett, amelyből 24 kapta meg a zsűri döntése alapján az elismerő címet. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara a magyar kézművesség múltból hozott értékeinek elismerésére 2001-ben alapította a Magyar Kézműves Remek elismerő címet.
2007. január 25.
Archívum
3
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól