hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“geológia”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
tudomány
Az oroszok elérték a titokzatos tavat
Az antarktiszi jég alatt nagyjából négy kilométerrel található az 5400 köbkilométer vizet tartalmazó, Ontario-tó méretű a Vosztok-tó. A kutatók régóta igyekeznek lefúrni odáig, hogy tanulmányozhassák az évmilliók óta érintetlen ökoszisztémát. Mert a tó folyékony vizében van élet.
Ötvös Zoltán
2012. február 09.
Tud/Tech
tudomány
Föld alatti város veszélyben
A budai várnegyed területén gyakran omlanak be felszín alatti pinceüregek, csúsznak meg lejtők, repednek és mozdulnak meg támfalak. Ezek az események alapvetően a Várhegy kőzettani felépítéséből (és az emberi jelenlétből) adódnak. Az ilyen problémák a városrész hosszú távú fejlesztését is veszélyeztethetik – figyelmeztetnek a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem kutatói.
Ötvös Zoltán
2012. február 07.
Tud/Tech
tudomány
Százéves a földtant megújító kontinensvándorlás elmélete
Január 6-án volt száz éve, hogy Alfred Wegener német kutató a frankfurti Senckenberg Múzeumban a Német Geológiai Társulat elé tárta új elméletét a kontinensek vándorlásáról. Teóriája évtizedekkel később gyökerestül felforgatta a földtudományokat, hiszen úttörő felismerései nyomán született meg a lemeztektonika elmélete, a XX. század kopernikuszi fordulata a geológiában.
2012. január 18.
Tud/Tech
klímaváltozás
Földrengető klímaváltozás?
Megváltoztathatja-e a Föld – gyakran katasztrófákkal járó – tektonikai folyamatait a klímaváltozás? Első hallásra a puszta kérdésfelvetés is erősen elgondolkodtató, ám ha az IPCC (Éghajlat-változási Kormányközi Testület) is olyan komolyan veszi a dolgot, hogy készülő (még nem nyilvános) jelentésében egész fejezetet szentel neki, illendő ennek jobban utánanézni.
2012. január 09.
Tud/Tech
tudomány
Toscanától az Alföldön át Szlovákiáig a Föld hőjével fűtenek
Három település három országban: Mórahalom hazánkban, Montieri Olaszországban és Galánta Szlovákiában. Ami összeköti őket: a geotermikus energia.
Palugyai István
2011. december 22.
Tud/Tech
tudomány
Frissen hűlt a szuperláva
2011. november 22.
Tud/Tech
tudomány
Ázsiának lökték Indiát
Milyen geológiai erők mozgatják a Föld nagy szerkezeti folyamatait, a hegységképződéseket, az óceánok születését, bezáródását? Évtizedek óta általánosan elfogadott válasz, hogy a kőzetlemezek mozgása. Évtizedek óta nem született viszont egyértelmű, általánosan elfogadott magyarázat arra a kérdésre, hogy mi mozgatja magukat a lemezeket.
2011. október 25.
Tud/Tech
tudomány
Nem lesz teljes a szuperföldrész
Masaki Yoshida japán kutató legújabb modellszámításai szerint a nagyjából 250 millió év múlva kialakuló szuperkontinensben nem áll össze az összes szárazföld. Úgy tűnik, hogy a földköpeny mélyéről kiinduló két szupercsóva valószínűleg távol tartja ettől az Antarktiszt és Dél-Amerikát.
2011. szeptember 28.
Tud/Tech
tudomány
Ősi keletű geológiai bombák
2011. szeptember 07.
Tud/Tech
tudomány
Gyorsan terjed a digitális kőzetfizika
Világunk egyre éhesebben igényli a kőolajat és a földgázt. Lázas kutatás folyik tehát új lelőhelyek után. Csakhogy nem elég rábukkanni a kőolajra, nagyon fontos azt is tudni, hogy milyen a drága kincset fogva tartó kőzet szerkezete, felhozható-e gazdaságosan, mekkora lehet majd a kitermelés sebessége.
2011. augusztus 17.
Tud/Tech
tudomány
Hárommilliárd éves vándorlás
A gyémánt a hölgyeknek ékesség, a földtan kutatóinak alapvető információkat hordozó különlegesség.
Ötvös Zoltán
2011. július 28.
Tud/Tech
amerika
Amerikai egyesült lemezek
Néhány millió évvel korábban hosszú elkülönülés után az Észak- és a Dél-amerikai-kőzetlemez összeforrt. Korábban a két kontinensnek nem sok köze volt egymáshoz, a földhíd kialakulásával azonban az állatok, majd később az emberek akadálytalanul vándorolhattak mindkét irányban. Ennek az egész Földet befolyásoló következményei voltak.
2011. július 13.
Tud/Tech
geológia
Baj is lehet az Alföld süllyedéséből
Akár tíz centimétert is süllyedt az Alföld északi része a tektonikai mozgások miatt az elmúlt évtizedekben, miközben az Északi-középhegység emelkedett. Bár a nagy területű mozgások közvetlenül nem érezhetők, árvízi szempontból a jelenség fontos, mert lelassulhat a Kárpátokból érkező víz kifolyása.
2011. május 30.
Mozaik
geológia
Piacosított geológia
A Népszabadság értesülései szerint újra napirendre került a Magyar Állami Földtani Intézet (MÁFI) önállóságának megszüntetése, az intézetnek a Magyar Bányászati és Földtani Hivatalba történő integrálása.
Munkatársainktól
2011. március 23.
Belföld
tudomány
Erőteljesebb a nógrádi karsztosodás
2010. szeptember 07.
Tud/Tech
geológia
Földtani intézet: se vezető, se székház?
A kormánystruktúra átalakítása során gazdájukat vesztett intézmények közé került a Magyar Állami Földtani Intézet (MÁFI) is: eddigi kormányzati mentora, a környezetvédelmi tárca megszűnt, új – kijelölt – patrónusa, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium pedig közvetlenül nem tart igényt rá, inkább a bányászati hivatal egyik háttérintézményének szánja a nagy múltú, még Ferenc József által alapított intézetet.
Hargitai Miklós
2010. augusztus 27.
Belföld
Hétvége
Még mélyebb becsapódás
Mumbai (a régi Bombay) vidéke, miként egész Nyugat-India, mozgalmas geológiai történelmet élt át. Ha kicsit beljebb megyünk a félsziget belseje felé, ott terpeszkedik mintegy 500 ezer négyzetkilométeren a Dekkán-bazalttakaró (trap), ahol 68–64 millió éve töméntelen láva ömlött a felszínre. Hogy e rendkívüli mennyiségnek mi volt a pontos oka, nem tudjuk, a szokásos elméletek alapján nem magyarázható.
2010. augusztus 21.
Tud/Tech
tudomány
Világszenzáció: három új ásványt találtak hazánkban
Igazi világszenzáció, hogy az elmúlt egy évben három új ásványfajt is felfedeztek hazánkban. Szenzáció, hiszen a Földön évente átlagosan mindössze hatvan-hetven új ásványfajt írnak le. Az elmúlt hetekben kapott hírt a szakma a klajitról, egy különleges zeolitról és egy szulfátról. Ezekről is szó esik a hét végén Budapesten kezdődő ásványtani világkongresszuson.
Ötvös Zoltán
2010. augusztus 18.
Tud/Tech
tudomány
Szél fújta el a jégkorszakot?
Ha a geológiai időskálára vetítjük, a jégkorszak, illetve annak legutóbbi jeges fázisa (glaciális) nagyon hirtelen ért véget az északi féltekén.
2010. augusztus 12.
Tud/Tech
tudomány
A szemünk előtt hasad ketté Afrika
Nemrég geológusok szállták meg egy közelmúltban zajlott földrengés nyomán a hirtelen szétnyílt hasadékot az észak etiópiai Afar-sivatagban, amelyet a jelenlegi feltételezések szerint egyszer majd víz borít el, és a ma Eritreaként és Etiópia keleti részeként ismert földdarab különálló sziget lesz egy új óceánban.
2009. december 30.
Tud/Tech
3
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól