hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“genetika”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
roma
Magyarázkodik a Nagy Gén
Elhatárolódunk a megkülönböztetés minden formájától, továbbá sajnáljuk, hogy tudományosan megalapozott génvizsgálatot egyes személyek tévesen, rossz szándékkal használnak fel – fogalmaz közleményében a Nagy Gén Kft., amely megpróbálja megmagyarázni, miként fodulhatott elő, hogy egy általuk kiadott genetikai szakértői leletben azt rögzítették a Jobbik egyik tagjáról: "nem rendelkezik cigány és zsidó genetikai génváltozatokkal".
Cseri Péter
2012. május 15.
Belföld
roma
A génvizsgálattal bizonyítja egy jobbikos, hogy nem zsidó és nem cigány
Egy állítólagos genetikai vizsgálat állítólagos eredménye terjed az interneten, amit egy szélsőjobboldali hírportál szerint az egyik zalai jobbikos politikus rendelt meg.
Lencsés Károly
2012. május 14.
Belföld
tudomány
Y-kromoszóma nélkül is férfi lehet a férfi
A humán sejtek 23 pár kromoszómát tartalmaznak, melyekből 22 pár mindkét nemben egyformán néz ki. A 23. pár, a nemi vagy szexkromoszóma viszont eltérő a férfiakban és a nőkben. A nők két X-kromoszómát (XX), a férfiak egy X- és egy Y-kromoszómát (XY) hordoznak. Valamikor a két nemi kromoszóma hasonlóan nézett ki.
2012. május 07.
Tud/Tech
tudomány
Gorillagének is mesélnek a múltról
A cambridge-i Sanger Institute kutatócsoportja különböző technikákat alkalmazva állította össze egy nyugati sík vidéki nőstény gorilla, Kamilah teljes örökítőanyagát, vagyis genomját. A gorilla genomja az emberéhez hasonlóan 3 milliárdnál is több DNS-bázispárból (a DNS betűkkel jelölt építőelemeiből) épül fel, és körülbelül 21 ezer gént tartalmaz. A kutatók ezt követően összevetették a gorilla-, a csimpánz- és a humángenomot.
2012. április 25.
Tud/Tech
genetika
Pióca gyomrában az őserdő
A Koppenhágai Állatkert és a Koppenhágai Egyetem együttműködésének köszönhetően egy új, forradalmi, mégis olcsó módszer született a délkelet-ázsiai esőerdők emlősállományának feltérképezésére. A kutatók a parazita piócák gyomrában lévő vérből kivont DNS vizsgálatával kaphatnak részletes képet a rejtett életű őserdei emlősökről. A tanulmányt a Current Biology című folyóiratban közölték.
2012. április 24.
Tud/Tech
tudomány
Jurassic Park – Nyitás később
Az utolsó jégkorszak túléléséhez nem volt elég a vastag bunda. A gyors hőmérséklet-ingadozásokhoz az élőlényeknek gyorsan kellett alkalmazkodniuk. Egy öröké fagyott kanadai területen nemrég talált bölénylelet fellebbentheti a fátylat egy olyan eddig kevéssé ismert folyamatról, mely lehetővé teszi az élőlények számára ezt a drasztikus éghajlatváltozáshoz való gyors alkalmazkodást.
2012. április 16.
Tud/Tech
Nobel-díj
A (gyümölcs-) legyek ura
Nem szoktam újságoknak interjút adni – mondta Magyarországról való elutazása előtt a repülőtéren a szegedi Szent-Györgyi-megemlékezésen részt vett Eric F. Wieschaus amerikai Nobel-díjas biológus.
Palugyai István
2012. március 29.
Tud/Tech
genetika
Génhibával öröklődő szívbetegségek
Apáról fiúra öröklődhetnek a szívbetegség bizonyos típusai az Y kromoszómán lévő génváltozatok közvetítésével - idézte brit kutatók megállapítását a BBC hírportálja. A Leicesteri Egyetem munkatársai 3233 rokonsági viszonyban nem lévő brit férfi DNS-ét tanulmányozva úgy találták, hogy az Y kromoszómán lévő bizonyos változatok 50 százalékkal növelik a szívkoszorúér-betegségek kockázatát.
MTI
2012. február 10.
Tud/Tech
tudomány
Jóslás DNS-ből
A legtöbb ember szeretné tudni, mit hoz a jövő. Vannak cégek, amelyek már most meg tudják mondani, hogy az örökítőanyagban (DNS-ben) hordozott információ alapján milyen betegségek kialakulásának mekkora kockázatával kell számolnunk.
2012. január 11.
Tud/Tech
kutatás
Miért nem nő magasabbra, aki alacsony?
A testmagasság és a gének kapcsolatát vizsgálva arra a megállapításra jutottak amerikai kutatók, hogy bizonyos géneknél gyakrabban fordulnak elő kópiahiányok a legalacsonyabb gyerekek és felnőttek esetében - idézte a HealthDay című ismeretterjesztő portál.
2011. november 24.
Mozaik
egészség
Génekben a hosszú élet titka
Újabb világrekord született: hat év után elkészült a világ legöregebb asszonyának teljes géntérképe. Dr. Gert Holstege amszterdami kutató az Amerikai Humángenetikai Társaság Montrealban megtartott éves ülésen ismertette hatéves genetikai kutatásának eredményeit. Eddig még nem fejtették meg ilyen korú ember génállományát.
2011. november 24.
Tud/Tech
tudomány
Végre megtalálják a hosszú élet génjét?
Az amerikai nonprofit X Prize Foundation (X-díj Alapítvány) tízmillió dolláros díjat tűzött ki annak a kutatócsoportnak, amelynek sikerül megtalálnia a hosszú élet génjét.
2011. november 07.
Tud/Tech
egyházak
Az egyházak is szívükön viselik "a megőrzött fajták fennmaradásának biztonságát"
Magyarország természeti örökségének megóvásáért és értékeinek megőrzéséért írt alá együttműködési megállapodást Fülöp Sándor, a jövő nemzedékek országgyűlési biztosának kezdeményezésére több egyház, szakmai és civil szervezet, valamint a vidékfejlesztési minisztérium államtitkára.
Hajba Ferenc
2011. szeptember 16.
Belföld
kutatás
Semjén: a régióban mi vagyunk az egyetlen ázsiai származású nép
Magyarországon telepíti le regionális központját a shenzeni Peking Genetikai Intézet. A konferencián, melyen ezt bejelentették, Semjén Zsolt még énekelt is a kínaiaknak, s kifejtette: a régióban mi vagyunk az egyetlen ázsiai származású nép.
2011. szeptember 13.
Gazdaság
kutatás
Megtalálták az ujjlenyomat hiányáért felelős mutációt
Azonosították izraeli kutatók azt a rendkívül ritka génhibát, amely az ujjlenyomat hiányát okozza.
MTI
2011. augusztus 10.
Tud/Tech
tudomány
Szoftver készül a DNS-kódoláshoz
Amikor az ezredfordulón feltérképezték az emberi génállományt, sejteni lehetett, hogy óriási lépést tett a tudomány, többek között a betegségek és szervezetünk működésének megértése útján. Számos problémával azonban csak ezután szembesültek a kutatók.
Palugyai István
2011. július 21.
Tud/Tech
genetika
Félig hím, félig nőstény lepke kelt ki Nagy-Britanniában
A londoni Természettudományi Múzeumban ritkaságszámba menő félig hím, félig nőstény lepke bújt ki egy bábból.
2011. július 14.
Mozaik
egészség
A türelem rózsája
Forradalmian új terápiák előfutárát látta a tudósvilág tíz évvel ezelőtt az emberi géntérképben, hiszen a genetikai alapú betegségek kezelhetővé válásának reményével kecsegtetett. A gyógyuláshoz vezető utat akkoriban egyenesnek gondolták – a betegek hibás génjeit egyszerűen kicserélik egészségesekre.
2011. június 11.
Tud/Tech
kutatás
Miért nincs csont a péniszben?
Az evolúciós fejlődés során tűnt el az emberekből az, ami a makákóknál és az egereknél még megtalálható: a péniszcsont.
Angyal Gábor
2011. március 09.
Tud/Tech
kutatás
Megvan az emberiség valódi bölcsője
A modern ember az eddigi vélekedésekkel ellentétben nem Kelet-Afrikából származik, hanem Dél-Afrikából. Legalábbis az afrikai vadászó-gyűjtögető népek legfrissebb, átfogó genetikai vizsgálatai ezt sugallják.
2011. március 09.
Tud/Tech
5
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól