hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“biológia”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
USA
Mégsem üstökös végzett a mamutokkal
Újra fellángolt a vita tudományos körökben arról, hogy üstökös okozta-e a mamutok kihalását. Most újra látótérbe került a korai ember, az éghajlatváltozás és a járványok terjedése is.
Rab László
2010. június 19.
Tud/Tech
Hétvége
Tényleg tutajoztak a makik
Hogy kerültek a makik Madagaszkárra? Erről többféle teória kering. Nemrég egy új ősföldrajzi modell született, mely erőteljes bizonyíték az egyik elmélet mellett.
2010. június 13.
Tud/Tech
Hétvége
Tévedett volna Darwin?
A Charles Darwinnal és a darwinizmussal foglalkozó tudományos szakirodalom óriási. A természettudós evolúciós elméletét a tudományos világra ritkán jellemző tisztelet és elfogultság övezi. Úgy tűnik, szent és sérthetetlen. Jerry Fodor és Massimo Piat telly-Palmarini most februárban megjelent könyvében viszont részrehajlás nélkül elemzi, miben tévedhetett mégis az evolúciós elmélet atyja.
2010. május 16.
Tud/Tech
tudomány
Békák veszélyben!
Magyarországra is eljutott az a gombafaj, amely a világon 1980 óta 120 kétéltűfaj kipusztulását okozta. Gödöllő mellett néztük meg, hogy hogyan vizsgálják az itthoni állományokat, és hogy a kutatók mit tudnak tenni a hazai fajok megmentéséért. Készítette: Novinszki Tamás
2010. május 11.
Videó
tudomány
Szívbaj tizedeli a békákat
Immár Magyarországot is elérte az a Dél-Afrikából kiindult és az egész Földön elterjedt gombabetegség, amely miatt a világ kétéltűfajainak akár a fele is rövid úton kipusztulhat. A bámulatos sebességgel terjedő kór ellen egyelőre nincs hatékony orvosság, a betegséggel kapcsolatban még az alapkérdések többsége is tisztázásra vár.
Hargitai Miklós
2010. május 11.
Tud/Tech
történelem
Genetikailag nincs különbség magyar és szlovák között
Honnan jöttünk, honnan származunk? Mikor és hol alakult ki a modern ember? Miért hasonlítunk egymásra, és miért vagyunk mégis annyira különbözőek? Létezik-e tudományos magyarázat a különböző emberi populációk eredetére? - ezekre a kérdésekre ad választ Raskó István professzor, az MTA Szegedi Biológiai Központ tudományos tanácsadója, aki szerint nincsenek magyar gének, a rasszizmus pedig genetikai képtelenség.
Ötvös Zoltán
2010. május 02.
Tud/Tech
biológia
A béka és az ember genomja sokban hasonlít
Első ízben fejtették meg kutatók egy béka genomját, és mint kiderült a kétéltű örökítőanyagának egy része sok hasonlóságot mutat az emberével.
Gergely Márton
2010. április 30.
Tud/Tech
Hétvége
Nyílik Pandora génszelencéje
Egyre több betegségről derül ki, hogy ilyen vagy olyan módon, de öröklődik. Ma már 1600 különféle genetikai vizsgálat van forgalomban a világon, közülük jó néhány afféle fátumként mond biztos jövőt életünk további sorsát illetően. Vajon képesek vagyunk-e bánni ezzel a lehetőséggel?
Palugyai István
2010. április 18.
Tud/Tech
repülés
Ádámtól Eyjafjallajokullig
Tudta ön, hogy a modern ember kialakulása egy történelem előtti, hatalmas vulkánkitörésnek köszönhető? Nagyjából 75 ezer évvel ezelőtt Szumátra szigetén felrobbant a Toba-vulkán. A katasztrófa következménye globális lehűlés és az ismert fajok egy részének kihalása lett.
Hargitai Miklós
2010. április 17.
Vélemény
egészség
Feltárul az örök élet titka? Mélyhűtőben a feltámasztásig
A gyógyítás tudománya hatalmas léptekkel halad előre. Ebben bízik (bízott) immár több ezer gazdag ember, aki úgy rendelkezett, hogy a testét mélyhűtve tegyék el olyan időkre, midőn a medicina, karöltve az információtechnikával, lehetővé teszi, hogy újraélesszék, egyúttal kireparálva végzetes betegségét, az öregségtől elkopott, elromlott szerveit, vagy ha baleset miatt érte a halál, törött tagjait is.
2010. április 14.
Tud/Tech
régészet
Megvan a keresett láncszem?
Az emberré válás történetében új fejezetet nyithat az a szenzációs lelet, amely egy dél-afrikai barlangból került elő. Még bombasztikusabb kifejezéssel: a hominidák és az ember közti hiányzó láncszem kerülhetett elő. A meglepően jó állapotú gyermek és felnőttcsontváz-maradvány kétmillió éves. Azaz kétszázezer évvel idősebb, mint az eddig ismert legrégebbi emberszerű lelet.
Ötvös Zoltán
2010. április 13.
Tud/Tech
református
Vallási díj az evolúció bizonyítójának
A kreacionizmus (teremtéstan, a bibliai Teremtés könyvén alapuló világmagyarázat) egyik legismertebb és legnagyobb hatású megcáfolója kapta idén a Templeton-díjat – vagyis a legtöbb pénzzel járó (a Nobel-díjnál is bőkezűbb) vallási elismerést. A hír már önmagában is paradox, rá adásul a kitüntetett tudós és az egyház viszonyában nem ez az egyetlen ellentmondás.
Hargitai Miklós
2010. március 30.
Tud/Tech
tudomány
Pandorai szimbiózis a Földön?
Dán kutatásokból nemrégiben kiderült, hogy az óceáni üledékekben élő baktériumok mikrobiális nanoszálak hálózatán keresztül kapcsolódnak egymáshoz.
2010. március 18.
Tud/Tech
biológia
Megérkezett az első fecske!
Magyar madarászok füstifecskét láttak a Bajától keletre fekvő Csávoly határában. A hófoltok fölött repkedő madár a beszámoló szerint meglehetősen valószínűtlen látványt nyújtott, a megfigyelés realitásának esélyét ugyanakkor növeli, hogy ez elmúlt két napban Romániában és Ausztriában is láttak fecskét.
Hargitai Miklós
2010. március 16.
Tud/Tech
antarktisz
A világ legigénytelenebb állataira bukkantak kutatók
Egy rákszerű állatra és egy medúzafélére bukkantak kutatók az Antarktisz közel kétszáz méteres jégtakarója alatt, ott, ahol legfeljebb pár mikroba létezését feltételezték volna.
Gergely Márton
2010. március 15.
Tud/Tech
tudomány
Nem csak szexéhesek, kannibálok is a bonobók
Kannibalizmuson kapták a törpe csimpánzokat a Kongó-medencében. A törpecsimpánzok, más néven bonobók, mindeddig híresek voltak békés természetükről, és arról, hogy a szexet a többi állatfajjal ellentétben nem csupán szaporodási, hanem örömszerzési céllal, konfliktuskezelésre és társas kapcsolataik erősítésére is használják.
2010. március 03.
Tud/Tech
biológia
A denevérek különös szaporodása
A kisfilmből kiderül, hogy a denevéreknél az aktus nyáron történik, de a petesejt csak tavasszal termékenyül meg. Nászbarlangok az országban és egyéb érdekességek. Megszólal: Szatyor Miklós denevérkutató Forrás: Freepress
2010. január 06.
Videó
tudomány
Megmérték az evolúció ütemét
Német fejlődésbiológusoknak első ízben sikerült megmérniük az evolúció sebességét.
2010. január 04.
Tud/Tech
tudomány
'Kollaboránsok' a teremtésben
Budapesten járt a héten Csíkszentmihályi Mihály, az Egyesült Államokban élő magyar származású pszichológusprofesszor, a híres áramlatelmélet, a "flow" atyja. Előadást tartott tudósoknak az Akadémián, és a nagyközönségnek is a Mindörökké evolúció című sorozat keretében, amelyet a Nyitott Könyvműhely, a Typotex Kiadó és az ALEAS Group Kft. szervezett Darwin születésének 200. és A fajok eredete című műve megjelenésének 150. évfordulója alkalmából.
2009. november 10.
Belföld
biológia
Guruló pók
Hegynek felfelé gurul a vadászpók. A videón is látható tényt a tudósok nem vitatják, csak a faj besorolásban nem értenek egyet.
Kelen Károly
2009. november 02.
Mozaik
9
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól