hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“biológia”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
tudomány
A monogámia evolúciós zsákutca?
A monogámia problémaforrás – ezzel a meghökkentő megállapítással lepte meg a hallgatóságát Dieter Lukas, az University of Cambridge kutatója a közelmúltban egy telefonos sajtókonferencián. A tudós egy olyan kutatást ismertetett, amelyben munkatársaival azt vizsgálták, hogyan illeszthető be a monogám párkapcsolat az „evolúciós puzzle”-ba. Megállapításaik szerint – amelyet a tudományos-ismeretterjesztő sajtó mellett például a The New York Times is ismertetett – csak nagyon nehezen.
Hargitai Miklós
2013. szeptember 07.
Tud/Tech
tudomány
Agynövesztés lombikban
„Miniatűr agyat” – azaz strukturált agyszövetet – állítottak elő ausztriai és angol tudósok. A Nature-ben publikált korszakalkotó eredmény egyelőre csupán egy apró lépés a teljes agy reprodukálása felé, ám a kutatók reményei szerint bizonyos idegrendszeri rendellenességek megértésében és (esetleg) gyógyításában már a belátható jövőben érdemi segítség lehet.
Hargitai Miklós
2013. augusztus 31.
Tud/Tech
kutatás
Távirányítható az ember: gondolattal továbbítottak tűzparancsot
Akik emlékeznek még a nyolcvanas évek lövöldözős játékaira, bizonyára tudják: nem kellett hozzájuk agykutatónak lenni. Harminc év után már agykutatók irányítják a játékosokat. Gondolatokkal.
2013. augusztus 30.
Tud/Tech
tudomány
A magyar békákat is tizedeli a gombakór
A Batrachochytrium dendrobatidis nevű bőrgomba hazai és kontinentális elterjedésének vizsgálata az egyik központi témája a tegnap zárult európai herpetológiai kongresszusnak.
Ötvös Zoltán
2013. augusztus 28.
Tud/Tech
amerika
Jó duzzasztógát is létezik
A jelenleg Budapesten zajló limnológiai világkongresszus programfüzetének címlapképén hatalmas busák ugrálnak a vízből jó magasra. Mintha forrna a víz körülöttük. S bár valamelyik dokumentumcsatornán láttam már ilyet az egyik észak-amerikai folyón, nem gondoltam volna, hogy ilyen nálunk is megesik.
Palugyai István
2013. augusztus 07.
Tud/Tech
tudomány
Paradicsom-DNS az emberi vérben
A jelenleg általánosan elfogadott elmélet szerint az emésztőcsatornában a táplálékban található nagy molekulák alkotóelemeikre bomlanak – a fehérjék aminosavakra, a DNS pedig nukleotidokra. Magyar kutatók viszont azt találták, hogy a táplálékkal szervezetbe jutó DNS-nek akár nagyon hosszú összefüggő szakaszai is elkerülik a lebomlást és átkerülhetnek a véráramba.
Ötvös Zoltán
2013. augusztus 06.
Tud/Tech
tudomány
Dolly atyja felélesztené a mamutot
A világhírű skót klónozó, Ian Wilmut, aki 17 évvel ezelőtt megalkotta Dolly bárányt, a világ első klónozott emlősállatát, most azzal az ötlettel állt elő, hogy megfagyott gyapjas mamutok sejtjeinek segítségével fel lehet támasztani a valaha élt állatokat.
Ötvös Zoltán
2013. augusztus 03.
Tud/Tech
mezőgazdaság
Klímabarát lenne a bacitrágya
A szén-dioxid-kvóták kereskedelméről a közvélemény nagyobbik része alighanem a nagy ipari kibocsátókra (erőművek, cementgyárak stb.) asszociál, pedig a mezőgazdaságnak is jelentős a szén-dioxid-lábnyoma, elsősorban az erőgépek üzemanyag-fogyasztása és a műtrágyagyártás miatt.
Hargitai Miklós
2013. augusztus 02.
Tud/Tech
egészség
Szíverősítő-rákgyógyító mérnökök
Nemrégiben olasz kutatók génterápiával mentették meg három, veleszületett immunbetegségben szenvedő kisgyermek életét. Most a tudomány új módszerének a szív- és daganatos betegségek gyógyításában való bevethetőségéről adunk hírt.
2013. július 30.
Tud/Tech
internet
A testünkben kutató Google
Olyan egyedülálló számítógépes „térképet” fejlesztettek ki magyar szakemberek, amely azt mutatja meg, ami a legközelebb van mindenkihez, mégis ismeretlen területnek számít: az emberi testet.
2013. július 29.
Tud/Tech
egészség
Megszületett az első dizájnbébi
Egy egészséges kisfiú, Connor Levy, történelmet írt. Ő az első ember, akinek teljes genomját – lévén az embrió IVF technológiával, azaz testen kívüli megtermékenyítéssel jött létre – a beültetés előtt teljes egészében megszűrték. Az új eljárás növelheti a sikeres terhességek számát, de elhozhatja a gyerektervezés korát.
Ötvös Zoltán
2013. július 11.
Tud/Tech
Hétvége
Morális ördögök vagy angyalok?
Minden főemlősközösségre jellemző, hogy tagjai egymás versenytársai, ebbe az is belefér, hogy olykor meglehetősen agresszíven valósítják meg a céljaikat. Csakhogy a csimpánzok szinte mindig kibékülnek egy-egy verekedés után, az emberek azonban olykor egy életen át tartják a haragot.
Ötvös Zoltán
2013. június 23.
Tud/Tech
válság
Kukába az IQ-teszttel, ez az idióták paradicsoma
Az intelligens emberek is tudnak ostobák lenni, rémségesen ostobák. Mire jó hát az IQ-teszt?
2013. június 19.
Tud/Tech
tudomány
Örök élet: Már csak tízezret kell aludni?
Korszakalkotó javaslattal állt elő egy orosz médiavállalkozó az örök élet problémájának megoldására: nem a testet tenné alkalmassá különböző beavatkozásokkal a lélek tartósabb hordozására, hanem az emberi tudatot telepítené át olyan platformokra, ahol az élettartam az alkatrészek cseréjével vagy szoftverfrissítéssel könnyebben kitolható. Az ötletgazda viszonylag feszes útitervet szabott az elképzelés megvalósításához: szerinte 2045-re közöttünk járhatnak a „mesterséges tudathordozók”.
Hargitai Miklós
2013. június 18.
Tud/Tech
tudomány
Amikor más lett az ember étrendje
Nagyjából három és fél millió éve alapvetően megváltozott őseink fogyasztása. Addig erdőkben éltek, zömmel fák, bokrok leveleit, gyümölcseit ették. Ezt követően azonban a levelek és gyümölcsök mellett az étrendjükben megjelentek a fűfélék, és olykor kisebb állatok is szerepeltek a menüben – legalábbis erről jelent meg négy cikk a PNAS folyóiratban.
Ötvös Zoltán
2013. június 07.
Tud/Tech
tudomány
Elektromos beporzás
Bristoli kutatók szenzációs felfedezést tettek a méhek és a virágok együttműködésével kapcsolatban. Kiderült, hogy a virágok elektromos kapcsolattal vezérlik a beporzásukat.
2013. június 06.
Tud/Tech
mezőgazdaság
Vetőmagcsapda Európának
Átfogó csomagot tárgyalt a hónap elején az Európai Bizottság előterjesztése alapján a tanács a vetőmag-előállítás és -forgalmazás szabályozására. Az uniós szlengben „növényi szaporítóanyag-törvénynek” (plant reproductive material law) nevezett indítvány régóta nem tapasztalt indulatokat váltott ki a mezőgazdasággal, az élelmiszer-biztonsággal, illetve a környezet- és természetvédelemmel foglalkozó civil csoportok körében.
Hargitai Miklós
2013. május 25.
Tud/Tech
tudomány
2012 legérdekesebb új fajai
Sötétben világító csótány, hárfa alakú ragadozó szivacs és a világ legkisebb gerincese. Egy kis ízelítő a tavalyi évben leírt tíz legérdekesebb fajból.
2013. május 24.
Tud/Tech
régészet
Két bölcsőnk is volt
Az emberré válás bölcsője Afrika, de az új evolúciós elmélet szerint mellé kell sorolni Eurázsiát is.
Juhari Zsuzsanna
2013. május 22.
Tud/Tech
tudomány
Patkányagyak, ha összefognak
Bár majmok már tudtak az agyukkal robotokat irányítani egy agy-gép interfészen keresztül, Miguel Nicolelis észak-karolinai kutató legújabb patkánykísérleteinek eredménye, melyről a Nature Scientific Report számolt be nemrégiben, még meglepőbb. A kutatóknak a világon először sikerült bemutatniuk, hogy két patkány mikroelektródákkal összekötött agya mozgató és érző információk cseréjére volt képes.
2013. május 07.
Tud/Tech
3
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól