hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“orvostudomány”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
egészség
Ha a gyógyszer nem elég
A sokak életét megmentő, a folyamatos tevékenykedést ismét lehetővé tevő szívritmusszabályozó mára mindennapivá vált. Vajon megszokhatjuk-e annak a gondolatát is, hogy egy elektróddal az agyunkban éljünk? Válhat-e a mély agyi stimulusnak (deep brain stimulation, DBS) nevezett módszer általánosan elterjedtté, milyen orvosi-etikai-szociológiai szempontokat kell figyelembe vennünk, hogyan lehet az eddigi tapasztalatokat a leghatékonyabban megosztani az érintettekkel?
2010. november 15.
Tud/Tech
egészség
Tesztoszteronföldrajz
Földrészek és rassz szerint más és más a férfiak vérében a tesztoszteron koncentrációja. A férfiasságot meghatározó hormon nemcsak a külső és belső nemi jellegért és számos más tulajdonságért felelős, de összefüggésbe hozható a prosztatarákkal vagy a csontritkulással is.
2010. november 09.
Tud/Tech
egészség
A patkányokat már leszoktatták: génekkel a kokain ellen
Ígéretesnek mutatkozik a kábítószer-függőség elleni harcban egy vakcinával kombinált génterápiás eljárás. Az új lehetőségről a New Scientist egyik legutóbbi száma adott hírt.
2010. november 08.
Tud/Tech
Hétvége
Intenzív osztályon: Működő gépek, leálló szervek
Az intenzív osztály misztikusan változó számokat és görbéket, egyenletes csipogást vagy vészjósló sípolást produkáló műanyag és króm csodamasinái között, vénákhoz, gyomorhoz, kiválasztó szervekhez futó vezetékek hálójában fekvő betegek láttán az orvosi technológia csodáiról szoktunk beszámolni. A londoni Bloomsbury Institute vezetője szerint azonban az intenzív gondozás legutóbbi évtizede nem csak a fejlődésről szól.
2010. november 06.
Tud/Tech
Nobel-díj
A lombikbébik atyja kapta az orvosi Nobel-díjat
Robert Geoffrey Edwards brit tudósnak ítélték oda az idei orvosi-élettani Nobel-díjat a szervezeten kívüli megtermékenyítés módszerének fejlesztésért - jelentette be hétfőn a svéd Karolinska Intézet Stockholmban.
Angyal Gábor
2010. október 04.
Tud/Tech
egészség
A halálos négyes valóban gyakran öl
Ha valakinek hasi elhízása van, magas a vérnyomása, kórosak a vérzsír értékei és cukorbeteg, annál kétszer nagyobb a koszorúér-betegség kockázata ahhoz képest, akinek nincs ez a tünetegyüttese.
Angyal Gábor
2010. október 04.
Tud/Tech
orvostudomány
Herpesz vírussal a rák ellen
Egy genetikailag módosított herpeszvírus lehet a megoldás a fej-nyaki rákos megbetegedések gyógyítására - írja a BBC Mundo.
Gergely Márton
2010. augusztus 02.
Mozaik
egészség
Megfejtették a terhességi tolerancia titkát
A terhességgel, mint kutatási témával, az immunológusok mindmáig nem sokat törődtek, hiszen az ő szempontjukból az egész dolog teljességgel értelmezhetetlen volt. Egy egészséges szervezet felveszi a harcot minden tőle idegen szervezet ellen és elpusztítja azt. Egy magzat, mely felerészben az apa genetikai állományát hordozza, bizony idegennek tekinthető. Szerencsére az esetek elsöprő többségében az anya szervezete nem így gondolja.
2010. augusztus 02.
Tud/Tech
orvostudomány
Óscar új arcot kapott
Óscar még elég ijesztően fest. Mintha egy gumiálarcot húztak volna a fejére, kicsit kásásan beszél, és a szemét sem tudja teljesen becsukni. De mégis szívesen állt a nyilvánosság elé, mert világszenzáció lett.
Inotai Edit
2010. július 27.
Mozaik
egészség
Igazi áttörés: láthatatlan óvszer a láthatáron
Egy új hüvelyzselé várhatóan 40 százalékkal képes csökkenteni az AIDS-vírus átvitelét. Ha beválik, milliós nagyságrendet érhet el a megmentett életek száma.
2010. július 26.
Tud/Tech
egészség
Vérörvényektől indul a meszesedés
Az érelmeszesedés új állatkísérletes modellezésével sikerült választ kapni arra a régi problémára, mi a magyarázata, hogy a betegség többnyire ott alakul ki, ahol egy ér elágazik, vagy kanyart vesz.
2010. július 21.
Tud/Tech
egészség
Életmentő leleplezés
Megcáfolta nevét az AIDS kialakulásához vezető fertőzés okozója, a HIV. Elnevezése egy angol kifejezés rövidítése, amely „emberi immunhiányt előidéző vírus”-ként fordítható. Pedig nem okoz immunhiányt, csak elrejti a fertőzött sejteket a védőmechanizmusok elől. Talán már nem sokáig.
2010. július 20.
Tud/Tech
egészség
Agyvédő D-vitamin
A D-vitamin fontosabb, mint gondoltuk: nemcsak a csontokat, de az agyat is védi: hiányában megnő a Parkinson-kór kialakulásának a veszélye.
2010. július 19.
Tud/Tech
tudomány
Szeminjekció vakság ellen
Az időskori makula degeneráció (age related macula degeneration, AMD) során a szem éles látásért felelős területén (a makulában) elpusztulnak a sejtek. A betegség az ötven év felettiek vakságának vezető oka az egész világon.
2010. július 08.
Tud/Tech
egészség
Nem kell műfogsor: újra kinő a fog
Állatokban már sikerült őssejtekből új fogat növeszteni, jöhet az ember. A „fognövesztés” tíz év múlva a fogpótlás alternatívájává válhat.
2010. július 06.
Tud/Tech
egészség
A nagy ötlet: a szív termeli az áramot
A nanotechnológia újabb csodája az a mikrogenerátor, amely a szervezet saját mozgási energiáját alakítja át árammá, és a szív dobbanásával működtet egy apró elektromos mérőműszert.
2010. június 24.
Tud/Tech
egészség
A bénult végtag újjáéled
Az agy- vagy gerinckárosodott ember a funkciót vesztett terület helyétől és nagyságától függően mozgásképtelen, noha az izmok, és az odavezető idegrostok épek. A legújabb kísérletek és fejlesztések szerint, ha kellő erősségű elektromos impulzusokat juttatunk az idegbe, az izomzat összehúzódásra bírható.
2010. május 31.
Mozaik
Hétvége
Milliméteres robotok operálnak
A jövő sebészei kisebbek lesznek. Olyan kicsik, hogy épp csak elfér bennük a motor.
2010. május 08.
Tud/Tech
történelem
Genetikailag nincs különbség magyar és szlovák között
Honnan jöttünk, honnan származunk? Mikor és hol alakult ki a modern ember? Miért hasonlítunk egymásra, és miért vagyunk mégis annyira különbözőek? Létezik-e tudományos magyarázat a különböző emberi populációk eredetére? - ezekre a kérdésekre ad választ Raskó István professzor, az MTA Szegedi Biológiai Központ tudományos tanácsadója, aki szerint nincsenek magyar gének, a rasszizmus pedig genetikai képtelenség.
Ötvös Zoltán
2010. május 02.
Tud/Tech
tudomány
Döntés közben kitágul a szembogár
„Szemembe nézz, s a szívembe látsz”… mondja az egykori sláger. Ez a szerelemben már hogyne volna igaz, ám a szembogár nagyságának változása valójában nem a szívről, hanem az agyműködésről informál.
2010. április 28.
Tud/Tech
17
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól