hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“génpiszka”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
mezőgazdaság
Érik az uniós GMO-botrány
Az Európai Parlament, illetve a legfőbb döntéshozó szerv, a tanács nemleges szavazata ellenére az Európai Bizottság (EB) hamarosan engedélyezheti egy új, amerikai tulajdonú génkezelt kukoricafajta európai termesztését. A történtek kapcsán újra fellángolhat a vita a GMO-k jövőjéről és az uniós döntéshozatali eljárásokról, Magyarország pedig – amennyiben az EB valóban a Pioneer 1507 beengedése mellett dönt – várhatóan jogi lépéseket kezdeményez a bizottsággal szemben.
Hargitai Miklós
2014. február 15.
Belföld
mezőgazdaság
EP-döntés a mézben lévő génmódosított virágporról
Döntött az Európai Parlament (EP) szerdán arról, hogy a virágport a méz természetes alkotóelemének kell tartani, nem pedig összetevőnek.
2014. január 15.
Gazdaság
tudomány
A világító lúdfű kiverte a biztosítékot
A fénykibocsátó növények létrehozásával túl messzire mehet a DNS manipulálása.
2013. augusztus 16.
Tud/Tech
mezőgazdaság
Jobb a GMO-k második hulláma
Európa egyre inkább teret veszít az egyre éleződő élelmiszer-termelési versenyben, ha nem változtat a genetikailag módosított szervezetekkel kapcsolatos szabályozásán. Ez az egyik üzenete az Európai Tudományos Akadémiák tudományos tanácsadó testülete (EASAC) által közelmúltban készült jelentésének, melyet a testület tagjai nemrég a brüsszeli illetékeseknek is bemutattak.
Palugyai István
2013. július 16.
Tud/Tech
mezőgazdaság
Vetőmagcsapda Európának
Átfogó csomagot tárgyalt a hónap elején az Európai Bizottság előterjesztése alapján a tanács a vetőmag-előállítás és -forgalmazás szabályozására. Az uniós szlengben „növényi szaporítóanyag-törvénynek” (plant reproductive material law) nevezett indítvány régóta nem tapasztalt indulatokat váltott ki a mezőgazdasággal, az élelmiszer-biztonsággal, illetve a környezet- és természetvédelemmel foglalkozó civil csoportok körében.
Hargitai Miklós
2013. május 25.
Tud/Tech
kutatás
Méhészet a laborban
Magyar kezdeményezésre foglalkozott a napokban az Európai Bizottság azzal a kérdéssel, hogy bekerülhet-e a mézbe a génkezelt mezőgazdasági növényekről (GMO) származó – és mesterséges úton bevitt transzgéneket is tartalmazó – GM-virágpor anélkül, hogy a génmanipulált összetevőket az egyébként szokásos módon külön jelölni kellene.
Hargitai Miklós
2013. február 15.
Tud/Tech
MTA
Anne Glover: A GMO-t ne vessük el
Meg akartam érteni a magyar tudományos élet működését, szerveződését, erősségeit, és különösen a jórészt történelmi függetlenségének köszönhetően meglepően nagy társadalmi bizalmat élvező Magyar Tudományos Akadémiára voltam kíváncsi – mondta lapunknak tegnapi elutazása előtt a kétnapos látogatáson Budapesten járt Anne Glover, az Európai Bizottság elnökének tudományos főtanácsadója.
Palugyai István
2013. február 03.
Tud/Tech
mezőgazdaság
A nagy pálfordulás
A világsajtó olyan közepesen fontos orgánumai, mint a Los Angeles Times vagy a The New Yorker, sorban számolnak be egy bizonyos Mark Lynas „megtéréséről”: a neoliberális környezetvédőként (ez a definíció tartalmilag nagyjából a magyar „reális zöld” kifejezéssel van szinkronban) emlegetett brit szakíró úgymond felfedezte, hogy a génkezelt élelmiszerek nem is olyan károsak, mint ahogyan ő azt korábban hitte – sőt, ökológiai szempontból tulajdonképpen előnyösek.
Hargitai Miklós
2013. február 02.
Tud/Tech
tudomány
GMO – a patkány nem éli túl?
Amint arról már beszámoltunk, a Food and Chemical Toxicology egyik számában (a tudományág legfontosabb szakmai orgánumában) megjelent lektorált tanulmány szerint tömegesen rákos daganatokat és súlyos szervelváltozásokat találtak olyan patkányoknál, amelyeket kizárólag a Monsanto nevű amerikai cégnek a világ számos országában engedélyezett génkezelt kukoricájával etettek. Ez volt az első hosszú távú, több évig tartó vizsgálat a szóban forgó GMO-kukorica egészségügyi hatásaival kapcsolatban.
Hargitai Miklós
2012. szeptember 25.
Tud/Tech
mezőgazdaság
Génszennyezés és aszály
2012. augusztus 15.
Vélemény
génpiszka
Vírusok termeltek áramot
Mindennapi tevékenységünkből, akár lépéseinkből nyerhetünk a jövőben elektromos energiát amerikai kutatók új technológiájával, amelyben génmanipulációval létrehozott, töltéssel bíró vírusok alakítják át elektromossággá a mechanikus energiát.
MTI
2012. május 15.
Tud/Tech
mezőgazdaság
A Greenpeace igaza
Van amikor egy válaszcikk olyan ellentámadásra épül, ami felér egy alapos beismerő vallomással. Kun István a mezőgazdasági célú génmódosítás mellett írott cikke ilyen (Génriogatott publikum, 2011. augusztus 29.), melyben nem mellesleg a Greenpeace-t azzal vádolja, hogy amerikai érdekeket szolgálva, amerikai pénzből ellenzi Európában a génmódosított élőlények (GMO-k) mezőgazdasági célú terjesztését.
2011. szeptember 12.
Vélemény
mezőgazdaság
Kombájn helyett zúzógép
Minap kézbesítette a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MGSZH) egy tiszaeszlári termelőnek azt a határozatot, amelyben mintegy hárommillió forintot érő, hathektáros szójavetésének kitárcsázására kötelezik a gazdát.
2011. augusztus 29.
Gazdaság
mezőgazdaság
Egy tétel, egy labor, két eredmény
Az augusztus első hetében felfüggesztett, de a száraz időjárás beköszöntével ismét érvénybe léptetett kukoricavetés-megsemmisítési határozatokat szinte mindenütt végrehajtják a véletlenszerű GMO-keveredésben érintettnek talált gazdák. Aligha véletlenül: egy időközben megjelent rendelet értelmében az ellenszegülők akár több millió forintos büntetést is kaphatnak.
2011. augusztus 15.
Gazdaság
mezőgazdaság
Hírzárlat és kirúgások a vidékfejlesztési tárcánál
A vetőmagszakma tudomásul vette, hogy Magyarország hosszú távon fenn kívánja tartani GMO-mentes státuszát – mondta a Népszabadságnak Ruthner Szabolcs, a Vetőmag Szövetség és Terméktanács ügyvezető igazgatója, ám a szervezet egyes tagjai mintha más véleményen lennének.
2011. augusztus 04.
Gazdaság
mezőgazdaság
Önkényuralom és despotizmus a magyar ugaron
Rendkívül éles hangú állásfoglalásban bírálja a magyar kormány GMO-ügyi lépeseit, s egyben hivatalos panaszt nyújt be a vetésmegsemmisítések miatt az Európai Bizottságnál az Európai Vetőmagszövetség (ESA). A szervezet, amelynek tagja gyakorlatilag az összes, európai vetőmag-forgalmazásban, -minősítésben és -ellenőrzésben részt vevő cég és intézmény, mélyen elítéli a magyar agrárkormányzat intézkedését, a „kukoricaültetvények folyamatban lévő masszív megsemmisítését”.
2011. augusztus 03.
Gazdaság
mezőgazdaság
Bírósághoz fordult a Monsanto
A Fővárosi Bírósághoz fordult a Monsanto Hungária Kft. a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal határozata miatt, amely 2500 hektár kukoricavetés megsemmisítését írja elő „GMO-keveredés” okán.
2011. július 19.
Gazdaság
mezőgazdaság
Akár milliárdos is lehet a GMO-ügy számlája
Megsemmisítették, szaknyelven kitárcsázták azt a mintegy 400 hektár magyarországi kukoricavetést, ahol az eddigi hatósági ellenőrzések kimutatták, hogy az erre vonatkozó jogszabályi tiltás ellenére hagyományos szemek közé keveredett génmódosított (GMO) kukorica-vetőmag került a földbe – közölte tegnap a nemzeti hírügynökséggel Bognár Lajos, az élelmiszerlánc-felügyeletért és az agrárigazgatásért felelős helyettes államtitkár.
2011. július 09.
Gazdaság
mezőgazdaság
A vesztes a termelő és a környezet
A génkezelt növények környezetbe kerülésének (az egyelőre kellő alapossággal nem vizsgált és nem bizonyított egészségügyi kockázatokon túl) kétféle káros hatása lehet; az egyik piaci, a másik környezeti természetű.
Hargitai Miklós
2011. július 09.
Gazdaság
mezőgazdaság
Génszenny a táblán: megsemmisítették a kukoricát
Baranyában, valamint Fejér, Hajdú-Bihar és Szolnok megyében összesen négyszáz hektáron kellett megsemmisíteni a kukoricát, miután kiderült, hogy a vetőmagok közé genetikailag módosított (GMO) szemek is keveredtek. Magyarországon nemcsak használni, de termesztési céllal behozni is tilos GMO-vetőmagot, ennek ellenére a hazai kukoricavetőmag-piacot uraló három multinacionális vállalat közül kettő, a Pioneer és a Monsanto termékeiben is találtak problémás tételeket az ellenőrök.
Ungár Tamás
2011. július 09.
Gazdaság
1
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól