hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“fizika”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
fizika
A láthatatlan innováció
A minap kezdték árulni a legújabb iPhone-t. Bojár Gábort, az Európai Technológiai Intézet új igazgatótanácsi tagját az innovációról és a demokrácia lebontásáról kérdeztük, de az új kütyü premierjén látottakra is reagált. Mint mondta, önmagában pozitív, ha egy műszaki alkotáshoz valakit érzelmi kapcsolat fűz. Ha egy gépet nemcsak használunk, hanem szeretjük is. Hiszen az életben nem az a legszebb, ha szeretünk valakit vagy valamit?
Palugyai István
2012. október 05.
Tud/Tech
tudomány
A világ kezdete mindenkit érdekel
Húsz éve vált hazánk az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet, a CERN tagjává, s az évforduló tiszteletére rendezett szerdai konferenciára Budapestre érkezett főigazgatótól, Rolf-Dieter Heuertől ismét előrejelzést kértünk. Két éve e hasábokon pontosan megjósolta a Higgs-bozon felfedezését.
Palugyai István
2012. október 05.
Tud/Tech
tudomány
Közelebb az „isteni részecskéhez”
Havonta újabb és újabb izgalmas bejelentésekkel állnak elő a részecskefizikusok. A genfi nagy hadronütköztető (Large Hadron Collider, LHC) fizikusai július negyedikén jelentették be, hogy valószínűleg megtalálták a Higgs-bozont, de óvatosan fogalmaztak.
Ötvös Zoltán
2012. szeptember 20.
Tud/Tech
tudomány
Isten létének megcáfolásán dolgoznak
A világ véges vagy végtelen? Mi volt az ősrobbanás előtt? Mióta létezik a világegyetem? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekkel foglalkozik a kozmológia. Stephen Hawking meglepő ötlettel állt elő.
2012. szeptember 11.
Tud/Tech
tudomány
Már az ősrobbanás sem a régi?
A Nagy fagyás akár egy új valóságshow címe is lehetne, de az ötlet nem a szórakoztatóiparból, hanem a tudományból érkezett. A melbourne-i egyetem kutatói új elméletet alkottak a világ keletkezéséről, kihívást intézve az egyeduralkodó (vagy legalábbis annak látszó) ősrobbanás-teóriához.
Hargitai Miklós
2012. augusztus 23.
Tud/Tech
tudomány
Egy kép az ír akadémia falán
A múlt hónapban zajlott tudományos európai megakonferencia, a Euroscience Open Forum egyik szünetében ellátogattam a Királyi Ír Akadémia, Dublin belvárosában álló XVIII. századi épületébe.
Palugyai István
2012. augusztus 15.
Tud/Tech
Hétvége
A huszonöt törpe története
Bőséges terjedelemben számoltak be a lapok arról, hogy a genfi CERN-ben dolgozó fizikusok elkapták a Higgs-bozont, arról viszont kevesebbet lehetett olvasni, hogy miért is keresték eurómilliárdok befektetésével ezt a titokzatos részecskét.
Ötvös Zoltán
2012. augusztus 12.
Tud/Tech
verseny
Szabó Attila, Közép-Európa legnagyobb reménysége
A pécsi Leőwey Klára Gimnázium 11. osztályos diákja nagy fölénnyel nyerte a 43. Nemzetközi Fizikai Diákolimpiát.
Ötvös Zoltán
2012. augusztus 09.
Belföld
fizika
Ez is olimpiai arany, fizikából
Szabó Attila, a pécsi Leöwey Klára Gimnázium tanulója nyerte az idei diákolimpia fizikaversenyét. A negyedik osztályba készülő fiatal nagy fölénnyel győzött a tallini versenyen, hisz a lehetséges ötven pontból 46-ot ért el, míg a második helyezett 42 ponttal zárt.
2012. július 27.
Belföld
Nobel-díj
Ellopták Nobel-díját, mégis megmaradt
Gyermekként távcsövet készített, a csillagászat érdekelte Roy J. Glaubert, akinek tudományos pályáját nagy részben a fény határozta meg.
Palugyai István
2012. július 21.
Tud/Tech
Hétvége
Bozon, vagy repülőgép- anyahajó?
Alighogy napvilágot láttak a hírek arról, hogy a genfi részecskefizikai központ, a CERN munkatársainak hosszú megfeszített munka után sikerült nyakon csípniük az úgynevezett „isteni” részecskét, a Higgs-bozont, a bozonból a pesti flaszteren már bozont lett, és szinte mindenki tudott valamit a felfedezésről, anélkül persze, hogy megértették volna a standard modell e hiányzó elemének lényegét. Jellemző, hogy a nagy napon reggel nálam zárat javítottak, és a szerelő még a friss hír előzményeit illetően is meglepően jól értesült volt.
Palugyai István
2012. július 15.
Tud/Tech
tudomány
Agyhullámok segítségével kommunikálhat Stephen Hawking
Az izomsorvadásban szenvedő tudós már régóta beszédszintetizátorral kommunikál a külvilággal, de az is egyre megerőltetőbb számára.
2012. július 12.
Tud/Tech
tudomány
Hadronok az arénában
A 2008-ban átadott, tízmilliárd dollárért felépített LHC-től (Large Hadron Collider – nagy hadronütköztető; a hadron elnevezés a szubatomi részecskék egyik csoportját jelöli) az indítás idején nagyjából féltucatnyi fizikai alapkérdés megválaszolását várták.
Hargitai Miklós
2012. július 05.
Tud/Tech
tudomány
Villódzásmentes vetítő
A lézerrel működő képalkotó projektorok zavaró tulajdonsága, hogy a megjelenített kép villódzik. Az amerikai Yale Egyetem kutatói megelégelték ezt az állapotot és egy egyszerű ötlettel létrehozták a villódzásmentes lézervetítőt.
2012. június 12.
Tud/Tech
tudomány
Szuperszámítógép kerül Csillebércre
A fizikusok csillebérci fellegvára újabb jelentős fejlesztés előtt áll, hiszen a genfi Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) által kiírt pályázatot (kormánytámogatással) hazánk nyerte el.
Ötvös Zoltán
2012. május 05.
Tud/Tech
tudomány
Gyémántból állítottak elő félvezető diódát
Elméletileg megvalósítható egy olyan kvantumoptikai elvekre épülő számítógép, amely hagyományos társaihoz hasonlóan elektromos árammal működik – az erről szóló cikk egyik szerzője Gali Ádám, az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont Szilárdtest-fizikai és Optikai Intézetének és a BME Atomfizika Tanszékének munkatársa.
Ötvös Zoltán
2012. április 26.
Tud/Tech
Olaszország
Rosszul mért a professzor
Lemondott tisztségéről Antonio Ereditato, az OPERA-kísérletet koordináló olasz professzor, miután néhány hete bebizonyosodott, hogy kábelhiba miatt mértek tavaly szeptemberben a fénynél gyorsabb neutrínókat – jelentette be pénteken az olasz Atomfizikai Intézet.
Ágoston Zoltán
2012. március 30.
Külföld
kutatás
Bolyongás a síkban
A kvantumfizikusok nap mint nap tapasztalják, hogy nagyobb kvantumrendszereket – olyan fizikai rendszerekre kell gondolni, amelyeknél hangsúlyosan kvantumos tulajdonságok jelennek meg – nem képesek hatékonyan tanulmányozni a mostani számítógépekkel. Ennek oka, hogy azok bonyolultsága a rendszer méretével gyorsabban (exponenciálisan) növekszik, mint a (lineárisan változó) klasszikus fizikai rendszereké.
Ötvös Zoltán
2012. március 21.
Tud/Tech
fizika
Két újabb szakmai szervezet bírálja a NAT-ot
Az új Nemzeti alaptanterv (NAT) átdolgozását kezdeményezte az Eötvös Loránd Fizikai Társulat és a Magyar Kémikusok Egyesülete; Hoffmann Rózsa oktatási államtitkárnak elküldött közleményükhöz csaknem 1500 támogató aláírást is csatoltak.
Boda András
2012. március 08.
Belföld
tudomány
Műszaki hiba miatt volt gyorsabb a fénynél a neutrínó?
Egy tavalyi kísérlet szerint a neutrínók, ezek a csaknem zérustömegű, semleges részecskék a fénysebességnél gyorsabbak lehetnek. Most megoldást találtak a különös eredményre.
2012. február 23.
Tud/Tech
4
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól