hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“csillagászat”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
tudomány
19 km/másodperccel érkezett meg a meteorit
„Ha az emberiség nem akar a dinoszauruszok sorsára jutni, akkor minden egyes ehhez hasonló jelenséget alaposan tanulmányozni kell” – mondta a Science Daily tudományos portálnak Qing-zhu Yin, a Kalifornia Egyetem (Davis) professzora. Ez a jelenség idén február közepén következett be: egy meteor robbant fel az oroszországi Cseljabinszk felett.
Ötvös Zoltán
2013. november 09.
Tud/Tech
tudomány
Marsi landolás földi tesztekkel
A múlt héten fontos tesztet hajtottak végre a NASA-hoz tartozó Jet Propulsion Laboratory kutatói a Mojave-sivatagban. Ez a kísérlet fontos állomás azon az úton, melynek vége valamikor a Mars bolygóra való leszállás lehet.
Palugyai István
2013. október 25.
Tud/Tech
tudomány
Mindenki űrtávcsöve
Egy amerikai cég űrtávcsövet szeretne Föld körüli pályára juttatni. Az eszköz célja nem a tudományos kutatás, hanem a jó nagy profit elérése lenne.
2013. október 22.
Tud/Tech
NASA
A Voyager-1 kijutott a Naprendszerből
A Voyager-1 űrszonda az első olyan ember alkotta szerkezet, amely elhagyta a Naprendszert – zárt le egy bő éve tartó polémiát a NASA. Tavaly óta megy ugyanis a vita arról, hogy a Voyager-1 vajon elérte-e a Naprendszer határát vagy sem?
2013. szeptember 13.
Tud/Tech
tudomány
Az ősi galaxisok mások voltak
A Hubble űrtávcső legnagyobb projektjén, a CANDELS-en (amely egy hatalmas adatbázis az űrtávcső által vizsgált távoli galaxisokról) dolgozó szakemberek összesítették az eddigi megfigyeléseket, és jellegzetes eltéréseket találtak az univerzum korai és jelenlegi csillagvárosai között, miszerint az ősi galaxisok sokkal aktívabbak voltak, mint a maiak.
2013. szeptember 06.
Tud/Tech
tudomány
A Föld 'kiköpte' a Holdat?
Az emberiség története folyamán már sok nagy durranás fültanúja volt – a Krakatau vulkán 1883-as kitörésének hangját például még 3000 kilométeres távolságból is hallani lehetett –, ezek azonban semmiségek ahhoz képest, ami az ősi Földet érte 4,5 milliárd éve. Wim van Westrenen (Amszterdami Egyetem) bolygókutató szerint az újszülött bolygó belsejében egy gigantikus természetes atomreaktor szuperkritikus állapotba jutott. A holland kutató úgy véli: a Föld nukleáris múltjának egyik ma is látható egyértelmű bizonyítéka nem más, mint a Hold.
2013. augusztus 25.
Tud/Tech
csillagászat
Nézzen Ön is hullócsillagot!
Augusztus 12-én kora este érdemes kifeküdni valahová, távol a város zajától és keresni egy fényszennyezéstől mentes helyet, hogy nyugodtan gyönyörködhessünk a Perseida meteorrajban.
Veres Dóra
2013. augusztus 11.
Mozaik
tudomány
Étvágytalan galaxisok
Étvágytalanná" válnak a korral a társaikat "felfaló" kannibál szupergalaxisok - derítették ki amerikai és tajvani csillagászok, akik kutatásaik eredményeit az Astrophysical Journal legfrissebb számában tették közzé.
MTI
2013. augusztus 05.
Tud/Tech
Hold
Így ragyogott a szuperhold! - videó
Szombaton és vasárnap nagyobbnak és a fényesebbnek látszott a Hold, mint általában. A jelenség oka, hogy a Hold elliptikus pályájának földközeli pontján tartózkodott, ezért 30 százalékkal fényesebbnek és 14 százalékkal nagyobbnak látszott, mint átlagosan.
2013. június 24.
Mozaik
tudomány
A Mars-utazás az önpusztítással egyenlő
A bolygólátogatáshoz szükséges kétszer 253 napos út sugárterhelése meghaladja az elviselhetőt.
Ötvös Zoltán
2013. június 04.
Tud/Tech
csillagászat
Lenyűgöző videó: a Nap három éve három percben
Puskás Anikó
2013. április 25.
Mozaik
tudomány
1200 fényévre élet lehet
Csillagászok három újabb Föld-szerű bolygót találtak a Kepler-űrtávcső segítségével, ami önmagában nem nagy dolog, hiszen több mint száz, más naprendszerben található bolygót (azaz exobolygót) észleltek az elmúlt években. Az igazi újdonság az, hogy mindhárom többé-kevésbé hasonlít a mi Földünkre, de ennél is fontosabb, hogy a csillagok lakható zónájában találhatók.
Ötvös Zoltán
2013. április 20.
Tud/Tech
tudomány
Sötétben tapogatóznak
A rejtélyes fekete lyukakat azért nevezik feketének, mert felszínüket még a fény sem képes elhagyni. Mint kiderült, ezeknek az égitesteknek két fő típusuk van, melyek jobban hasonlítanak egymásra, mint eddig gondoltuk.
2013. április 03.
Tud/Tech
tudomány
Üstökös tart a Mars felé
Az aszteroidafigyelő rendszer legújabb előrejelzése szerint egy üstökös olyan közel száguld el a Mars bolygó mellett, hogy nincs messze a becsapódástól sem.
2013. március 20.
Tud/Tech
tudomány
Új sugárzási öv a Föld körül
Egy eddig ismeretlen sugárzási övet fedeztek fel a Föld körül a NASA kutatói – két övről már évtizedek óta tudunk, ezért meglepő, hogy bolygónk közvetlen környezetében most bukkantunk csak a harmadikra.
Ötvös Zoltán
2013. március 09.
Tud/Tech
tudomány
Barlangi tavak nyomában a Marson
Az elmúlt néhány évtizedben az űrszondák mérései megmutatták, volt víz a Mars felszínén, s a bolygó több milliárd évvel ezelőtt a Föld ikertestvéreként létezett. Most már látszik, a kép sokkal árnyaltabb.
2013. március 01.
Tud/Tech
tudomány
Robbanás az Ural fölött
„Az ilyen jelenségek hozzátartoznak a földi élethez, szakmai szempontból nincs különösebb jelentősége az oroszországi meteorrobbanásnak” – mondta lapunknak Sárneczky Krisztián, az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont munkatársa. Szerinte kizárt, hogy a péntek reggeli jelenségnek köze lenne a tegnap esti aszteroidaelhaladáshoz.
Ötvös Zoltán
2013. február 16.
Tud/Tech
tudomány
Nem csapódhat be a Földbe
Pénteken aszteroida robog el mellettünk – és közelebb kerül hozzánk, mint a fellőtt műholdak.
Ötvös Zoltán
2013. február 12.
Tud/Tech
tudomány
Köpködő" csillagot kapott lencsevégre az amerikai Chandra űrteleszkóp
"Köpködő" csillagot kapott lencsevégre az amerikai röntgencsillagászati műhold, a Chandra űrteleszkóp: a kilövellt anyag csaknem a fény sebességével távolodik a világűrben.
Ötvös Zoltán
2013. január 16.
Tud/Tech
tudomány
Sikeres földvadászat
2009 márciusában lőtték fel a Kepler-űrtávcsövet, és működésének első három éve alatt a Naprendszeren kívüli bolygók ezreit fedezte fel – ez mindenképpen izgalmas hír a lakható égitestek után érdeklődők számára. A napokban megjelent összesítés szerint a Naphoz hasonló méretű csillagok 17 százalékánál találtak a Földnél legfeljebb kétszer nagyobb bolygót – a jelentést a Kaliforniai Egyetem (Berkeley) és a Hawaii Egyetem (Manoa) munkatársai készítették.
Ötvös Zoltán
2013. január 12.
Tud/Tech
7
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól