hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“biológia”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
tudomány
Gorillagének is mesélnek a múltról
A cambridge-i Sanger Institute kutatócsoportja különböző technikákat alkalmazva állította össze egy nyugati sík vidéki nőstény gorilla, Kamilah teljes örökítőanyagát, vagyis genomját. A gorilla genomja az emberéhez hasonlóan 3 milliárdnál is több DNS-bázispárból (a DNS betűkkel jelölt építőelemeiből) épül fel, és körülbelül 21 ezer gént tartalmaz. A kutatók ezt követően összevetették a gorilla-, a csimpánz- és a humángenomot.
2012. április 25.
Tud/Tech
tudomány
Fura hüllő még furább tollakkal
Annak idején, amikor az első feltevések megjelentek arról, hogy a madarak és a dinoszauruszok között közeli rokonság áll fenn, a hipotézis az őslénykutatók konzervatívabb (többségi) táborában alaposan kiverte a biztosítékot.
2012. április 15.
Tud/Tech
tudomány
Halhatatlan laposféreg
A giliszták és a laposférgek közismertek arról a tulajdonságukról, hogy akár kettévágva is képesek életben maradni. Angol kutatók megvizsgálták ezt a jelenséget, és úgy találták, hogy egyes laposférgek sejtjei nem öregszenek, vagyis az állat szinte örök életű.
2012. április 05.
Tud/Tech
Nobel-díj
A (gyümölcs-) legyek ura
Nem szoktam újságoknak interjút adni – mondta Magyarországról való elutazása előtt a repülőtéren a szegedi Szent-Györgyi-megemlékezésen részt vett Eric F. Wieschaus amerikai Nobel-díjas biológus.
Palugyai István
2012. március 29.
Tud/Tech
mobil
A mobil káros a magzatra
A terhesség alatti mobilozástól születik mind több hiperaktív, magatartászavaros gyerek – állítja Hugh Taylor, a Yale Egyetem professzora.
2012. március 28.
Tud/Tech
USA
Heg nélkül gyógyul a téli álmot alvó medvék sebe
A fekete medvék különleges képessége, hogy hibernálódásuk közben szinte nyom nélkül, fertőzésmentesen gyógyulnak sebeik - idézte amerikai kutatók megállapítását a BBC hírportálja.
Veres Dóra
2012. március 20.
Mozaik
tudomány
Gigászi gondok
A nagy fák ökológiai jelentősége felbecsülhetetlen. Meghatározzák az erdők szerkezetét, óriási mennyiségű biomasszát tárolnak, milliárd tonnányi szenet raktároznak, mely nélkülük szén-dioxid formájában a légkörbe jutna, gyökereikkel elérik a föld mélyén megbúvó vízkészleteket, és jelentős részt vállalnak az erdőkből a légkörbe kerülő, életfontosságú vízpára megtermelésében. Ezen túl a növény- és állatvilág számos képviselőjének nyújtanak otthont, rejtekhelyet és élelmet. A faóriások élete különböző okok miatt azonban egyre nagyobb veszélybe került.
2012. március 13.
Tud/Tech
tudomány
C-vitamin termelhet hidrogént
Szent-Györgyi Albert se hitte volna: a C-vitamin a növény immunrendszerét is megerősíti, akár az emberét. Hát még mekkora szenzációt keltett volna, ha az aszkorbinsav áldásos hatása mellett az is kiderül, ami ma már nem elképzelhetetlen: ha a fotoszintézis során kikapcsolt oxigénfejlesztő rendszert C-vitaminnal helyettesítik, a folyamat hidrogéntermelésre is befogható. Szegeden az MTA Biológiai Kutatóközpontjában Garab Győző munkatársaival 40 éve foglalkozik modern fotoszintézis-kutatással, s elmondása szerint kísérleteik most értek abba a fázisba, hogy kísérleti eredményeik hasznosíthatók lesznek.
2012. február 23.
Tud/Tech
Nagy-Britannia
Gondolta volna? A vonzó arcú férfiak immunrendszere jobb
A nők vonzóbbnak találják arcképük alapján azokat a férfiakat, akiknek tesztoszteronszintje magas, amelyhez erősebb immunrendszer is társul főként azoknál, akik keveset stresszelik magukat - idézte egy európai kutatócsoport friss megállapítását a LiveScience című ismeretterjesztő portál.
Veres Dóra
2012. február 22.
Mozaik
tudomány
A majmoknak is vannak barátaik
A törzsfejlődés során az állatok közt kialakult legkorábbi barátságok alapja ugyanaz, mint manapság az embernél: a barátok támogatják egymást a bajban, kölcsönadnak értékes eszközöket, vagy megosztanak egymással egy-egy jó falatot.
2012. január 16.
Tud/Tech
egészség
Januártól tiltják, de újak jönnek
A Spice néven ismert kábítószer, pontosabban annak öt hatóanyaga – valamennyi úgynevezett szintetikus marihuána – január elsejétől hazánkban is kábítószernek minősül, a hatóságok tehát felléphetnek az azt árusító boltokkal, interneten üzletelőkkel szemben.
Ötvös Zoltán
2012. január 05.
Tud/Tech
egészség
A daganat kiéheztetése lehet a rák ellenszere
A rákos sejtek helyett a környező ép sejtekre koncentrálva a kutatók rájöttek, hogy nem feltétlenül a daganat erőszakos elpusztítása a gyógyulás leginkább célravezető eszköze. Nem kizárt, hogy olcsó gyógyszerekkel el tudjuk tőlük vonni a táplálékot és egyszerűen éhen halnak.
2012. január 03.
Tud/Tech
egészség
Vérből kimutatható a máj enzimhibája
Nagyon leleményes a magyar nyelv, amikor a rosszindulatú, mérges emberre azt mondja: rosszmájú. Biológiai alapja is van ennek, hiszen a máj a szervezetünkbe került idegen kémiai anyagok, mérgek kiürítéséért felelős. Ha ezt a feladatát valami oknál fogva nem teljesíti tökéletesen, veszélybe, olykor életveszélybe kerülhet az ember.
2012. január 02.
Tud/Tech
Nobel-díj
Tudomány, játék, lebegés - beszélgetés André Geim Nobel-Díjas fizikussal
A gazdasági vagy társadalmi válságok csak tünetei egy technológiai krízisnek, amit jelenleg átélünk. Nem vesszük észre, hiszen itt a 3D-s tévé és az okosmobil, de az ezeket lehetővé tévő alapkutatási felfedezések már régen megtörténtek, mint ahogy az ipari forradalom ismeretelméleti alapjai is a reneszánszig nyúlnak vissza - magyarázza André Geim, orosz származású, Manchesterben élő fizikus, akit tavaly az egyatomos rétegű szén, a grafén felfedezéséért fizikai Nobel-Díjjal jutalmaztak. Az 53 éves tudós az egyetlen eddigi stockholmi kitüntetett, aki az értelmetlen, használhatatlan, vagy csak egyszerűen mulatságos felfedezésekért adományozott igNobel-Díjnak is birtokosa. Geimmel a brüsszeli innovációs konvención beszélgettünk.
Palugyai István
2011. december 25.
Tud/Tech
biológia
A pókok a lábukkal gondolkodnak
Egyes nézetek szerint a férfiak nem mindig a fejükben hordják az agyukat, a pókoknál ugyanakkor ez a jelenség úgyszólván általános: a mérges ízeltlábúak legkisebb testű fajai - egy panamai kutatócsoport megfigyelései szerint - agyuk egyes részeit más testrészeikbe, például az első lábaikba helyezik át.
Hargitai Miklós
2011. december 19.
Tud/Tech
tudomány
Méhlepényes gyíkot találtak Afrikában
A hüllők tojással szaporodnak. Ez az általános iskolai tétel nem egészen helytálló, hisz az elevenszülés egyáltalán nem ritka a hüllők birodalmában, olyannyira, hogy a ma élő kígyók és gyíkok egyötöde a testében költi ki a tojásait.
2011. december 05.
Tud/Tech
egészség
Génekben a hosszú élet titka
Újabb világrekord született: hat év után elkészült a világ legöregebb asszonyának teljes géntérképe. Dr. Gert Holstege amszterdami kutató az Amerikai Humángenetikai Társaság Montrealban megtartott éves ülésen ismertette hatéves genetikai kutatásának eredményeit. Eddig még nem fejtették meg ilyen korú ember génállományát.
2011. november 24.
Tud/Tech
USA
Mi a közös a tigrisekben és a csecsemőkben?
A tigrisek és oroszlánok éppúgy üvöltenek, mint ahogyan a csecsemők sírnak - ezt a következtetést amerikai kutatók vontál le a gégében végbemenő folyamatok és az ott keletkező zajok elemzéséből.
Veres Dóra
2011. november 05.
Mozaik
Ausztria
Egy fehérje miatt okosabb az ember az egérnél
Osztrák kutatók felfedezése alapján egyetlen fehérjén múlik, hogy az emberi agy őssejtjei lényegesen több idegsejtet termelnek, mint az egér agyában lévők.
Veres Dóra
2011. október 22.
Mozaik
Nagy-Britannia
Le a negatív gondolatokkal!
Az emberi agy igen hatékony a jövőre vonatkozó jó hírek feldolgozásában - idézte brit kutatók megállapítását a BBC hírportálja.
Veres Dóra
2011. október 10.
Mozaik
6
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól