hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“MTA”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
közlekedés
Tudásközpontot alapít nálunk a Bosch
A közlekedési és ágazati fejlesztésekhez kapcsolódó magyar szellemi tőke integrálására a Bosch, az MTA Sztaki és két egyetem ma megalapította a Robert Bosch Tudásközpontot.
Marnitz István
2012. szeptember 26.
Gazdaság
MTA
Magyar Örökség Díjakat adtak át
Átadták a Magyar Örökség Díjakat: elismerésben részesült a 100 éve alapított Fővárosi Énekkar, Hetényi Varga Károly író-újságíró, a Duna Televízió Hazajáró című honismereti magazinműsora, Lukács János (John Lukacs) történész, Kaán Károly erdész-természetvédő, Baross László, "a bánkúti búzák atyja", valamint Venczel József erdélyi társadalomkutató.
Cseri Péter
2012. szeptember 22.
Belföld
MTA
Gyártásintegráció magyar felhőszoftverrel
Országokon vagy akár kontinenseken átívelő gyártási hálózatok termékazonosító és termelés-integrációs rendszerét fejleszti az MTA SZTAKI Számítógéppel Integrált Gyártás Laboratóriuma (CIMLab) egy uniós projektben. A Fraunhofer Intézet által vezetett konzorcium a jövő évben végez az ötmillió eurós, 3,5 millió euró uniós támogatásban részesülő fejlesztéssel, utána az alkalmazást elsősorban a környezetvédelmi iparban és az autógyártásban fogják használni.
Hargitai Miklós
2012. augusztus 31.
Tud/Tech
MTA
Aprózódnak a Lendület pénzei
A Lendület programnak köszönhetően 2012. július 1-jén 37 kutatócsoport kezdhet hozzá ígéretes kutatási tervei megvalósításához. Pál Csaba biológus azt vizsgálja, hogy miként válnak ellenállóvá a különböző gyógyszerekkel, antibiotikumokkal szemben az egyes kórokozó baktériumok.
Ötvös Zoltán
2012. május 31.
Tud/Tech
MTA
A Hadrovics-Gáldi diadalútja
Ünnepeltek 1972. szeptember 27-én az MTA Tudósklubjában: megjelent a kétmilliomodik orosz szótár, a kortársak szóhasználatában csak „Hadrovics-Gáldi”. Ebből az alkalomból sajtótájékoztatót tartottak, amelyen a szovjet nagykövetség is képviseltette magát.
Miklós Gábor
2012. május 20.
Kultúra
MTA
Beszédes csönd
„Nagy a Magyar Tudományos Akadémia függősége az állami költségvetéstől” – jegyezte meg Pálinkás József elnök az e heti akadémiai közgyűlésen tett egyik felszólalásában, és ezt a mondatot érdemes továbbgondolni.
Ötvös Zoltán
2012. május 10.
Vélemény
MTA
Hat és fél milliárd forint többletforrást kér az MTA
Hat és fél milliárd forint többlettámogatást kér jövőre a Magyar Tudományos Akadémia – derült ki az MTA 183. rendes közgyűlése által kedden elfogadott 2013-as költségvetési irányelveiből.
2012. május 08.
Belföld
MTA
A szerk.: Felsőfok
Ritka manapság a magyar sikertörténet. A Genf melletti részecskegyorsító, a CERN a világ egyik legnagyobb tudományos vállalkozása, ha a vele kapcsolatos várakozásoknak csak a töredéke igazolódik, akkor közelebb kerülhetünk a világegyetem születésének megértéséhez is.
A szerk.
2012. május 05.
Belföld
MTA
Pálinkás József: Schmitt Pál lemondása nem a tudomány ügye
A tudomány lenne a bűnbak Schmitt Pál plágium-ügye miatt? A Fidesz-frakcióvezető parlamenti felszólalásában legalábbis önvizsgálatra szólította fel a hazai tudományos életet, melynek önmagát megtisztítva szembe kéne néznie a „múlt örökségével”. Pálinkás József, az MTA elnöke, az első Orbán-kormány oktatási minisztere lapunk kérdésére a politikai hevülettől fűtött hirtelen kijelentéseket nem szeretné a tudomány elleni támadásnak értékelni.
Palugyai István
2012. április 08.
Belföld
MTA
A színesen szürke tudós
A hazai környezetvédelem utóbbi évtizedeinek fontosabb politikai és civil szereplői az MTA képviselőivel együtt ma köszöntik Láng Istvánt, a professzor 80. születésnapja alkalmából. Az Akadémia volt főtitkárával és a magyar környezetügy ma is aktív doyenjével életéről és a szerencséről beszélgettünk.
Palugyai István
2012. március 28.
Tud/Tech
MTA
Ráncfelvarrás a 'titkos' kutatóintézetekben
Akár titkos kutatóintézet-hálózat is lehetne szervezeti egységei számát tekintve az akadémiai után mindeddig második legnagyobb hazai tudományos K+F-szervezet. A Bay Zoltán-intézetekről ugyanis kis túlzással a közvélemény alig tud valamit, pedig az 1994-ben Pungor Ernő által alapítványi formában létrehozott intézmény jó ötletként indult. Az intézethálózatra azonban nagyon ráfért már egy ráncfelvarrás, amelynek lényegéről az év végén az üzleti életből érkezett új vezérigazgató, Skultéty Tamás elsőként lapunkat tájékoztatta.
Palugyai István
2012. február 14.
Tud/Tech
MTA
Plágiumgyanú - Az MTA elnöke szerint az akadémia nem vizsgálhatja Schmitt dolgozatát
Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke szerint az akadémiának nincs jogköre vizsgálatot folytatni Schmitt Pál 1992-ben, a Testnevelési Egyetemen megszerzett úgynevezett kisdoktori címével kapcsolatban, mivel az nem számít tudományos fokozatnak, a köztársasági elnök pedig nem tagja az MTA köztestületének.
Szalai Anna
2012. január 18.
Belföld
MTA
Egyházakat vizsgáló bizottság
Ki hitte volna? Alig jelentették be, hogy az egyházi státuszra igényt tartó vallási közösségek vizsgálatára bizottságot alakított a Magyar Tudományos Akadémia, máris változik a tagok névsora.
2012. január 14.
Belföld
törvény
Az MTA elnöke egyházakat vizsgál
A fizikus végzettségű Pálinkás József akadémiai elnök egy Egyháztörténeti és Vallástudományi Elnöki Bizottságot alakított, amelynek elnöke Hámori József agykutató lett. E testület vizsgálja, hogy mely szervezetek lehetnek egyházak.
2012. január 10.
Belföld
Magyarország
Az adósságot Európában csak öt ország képes finanszírozni
Az Európai Uniónak, ha túl akarja élni a válságot, előre kell menekülnie, kialakítva a magországok közös fiskális politikáját, és kidobni a hajóból a ballasztokat - mondta Rácz Margit, az MTA Világgazdasági Kutatóintézet kutatási igazgatója a kedden Budapesten.
Ábrahám Ambrus
2012. január 10.
Gazdaság
TGM
Kirúgásokkal folytatódott a háború a Filozófai Kutatóintézetben
Hosszabb tűzszünet után most újabb front nyílt a másfél éve zajló filozófusháborúban: az MTA Filozófiai Kutatóintézetéből újabb két munkatársat rúgtak ki. Ezúttal nem alkalmatlanság címén, hanem létszámleépítésre hivatkozva. A háttérben továbbra is folynak a korábbi elbocsátások miatt indult munkaügyi perek, valamint a Budai Gyula feljelentésére elrendelt rendőrségi vizsgálat, amely a filozófiai pályázatok körüli anomáliákat próbálja feltárni.
2011. december 21.
Belföld
MTA
Eltűnhet a Balaton?
Folyamatosan csökken a Balaton vízgyűjtő területének vízhozama. Ha nem teszünk semmit, a következő évtizedekben egyszerűen el fog fogyni a tó – állítja egy független Balaton-szakértő.
Cseri Péter
2011. december 17.
Belföld
MTA
Centrumláz az Akadémián
Nincs intézmény, amely ne működhetne jobban. A Magyar Tudományos Akadémia kutatóintézeti hálózata is ilyen. A magyar tudomány súlya csökken, lassabban fejlődünk – ha egyáltalán –, mint a világ.
2011. december 05.
Vélemény
válság
Andor László: a válság lehetőséget kínál a gyengeségek kijavítására
A jelenlegi válság egyedülálló lehetőséget kínál az európai gazdasági és monetáris unió strukturális gyengeségeinek kijavítására, de ez nem lehetséges a gazdasági kormányzás bizonyos szintű összehangolása nélkül – mondta Andor László.
Ábrahám Ambrus
2011. november 28.
Gazdaság
MTA
Tudósok fogyókúrán: egyenek inkább kalácsot
A tudomány nem tartozik ugyan a jövő évi költségvetés nagy vesztesei közé, nyertesnek nevezni azonban mindenképpen túlzás lenne.
Hargitai Miklós
2011. november 17.
Belföld
6
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól