hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“Juhari Zsuzsanna”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
2009-05-09
A fáraók vízvezetéke
Német régészek egyedülálló alagutat tártak fel. Az ókori rómaiak rendkívüli, több mint 100 kilométer hosszú föld alatti vízvezetéket építettek, hogy Szíria provincia városainak, a görögök által Decapolisznak nevezett tíz városnak, közöttük Pellának és Gadarának a vízellátását biztosítsák.
Juhari Zsuzsanna
2009. május 10.
Tud/Tech
tudomány
Kleopátra megölette húgát, Arszinoét
Régészek és antropológusok úgy vélik, sikerült egyértelműen azonosítaniuk Kleopátra fáraónő legifjabb húgának, IV. Arszinoé hercegnőnek a világhírű Epheszosz lelőhelyen megtalált csontvázát. Az ifjú hercegnőt több mint 2000 évvel ezelőtt, i. e. 41-ben gyilkoltatta meg Kleopátra és Marcus Antonius, hogy megszabaduljanak lehetséges riválisuktól a hatalomért folytatott harcukban.
Juhari Zsuzsanna
2009. április 12.
Tud/Tech
régészet
Fiatal harcosok tömegsírban
Egy romos piramis feltárásakor mexikói régészek rendkívüli tömegsírra bukkantak Mexikóvárosban. A sírban nyugvó halottak a spanyol hódítónak, Fernando Corteznek ellenálló, majd elbukó utolsó azték harcosok lehettek.
Juhari Zsuzsanna
2009. március 14.
Tud/Tech
tudomány
Itt a maszk, hol a maszk...
1952-ben egy egyiptomi régész csodálatos halotti maszkot talált Kairó közelében, a szakkarai piramisnál. A maszk egy előkelő halott nő arcát fedte egykor. Mohammed Zakariya Goneim, a felfedező elhelyezte a 3200 éves rendkívüli leletet egy szakkarai raktárban.
Juhari Zsuzsanna
2009. január 17.
Tud/Tech
tudomány
Leonardo-titkok kerülhetnek napvilágra
Leonardo da Vinci tudományos elképzeléseinek hatalmas, 12 kötetes gyűjteményét, a Codex Atlanticust lapjaira kell bontani - ezzel a merész javaslattal állt elő a legnevesebb Leonardo-szakértő, Carlo Pedretti. A professzor szerint csak így javítható valamennyire a kötetekben lévő több száz lap állapota, amelyen rengeteget rontott az 1970-es években elvégzett, ám azóta is sokat vitatott restaurációs munka.
Juhari Zsuzsanna
2008. november 22.
Tud/Tech
régészet
Krisztus mágus Alexandriában?
Különös pohárra bukkantak francia kutatók Egyiptomban. A francia búvárrégész, Franck Goddio vezette kutatócsoport egy, valamikor a Kr. e. II. és a Kr. u. I. század között készült edényt talált, amelynek falába egy szöveget karcoltak. Ha bebizonyosodik, hogy a felirat a bibliai Jézusra utal, ez lesz Krisztus legkorábbi említése.
Juhari Zsuzsanna
2008. október 25.
Tud/Tech
klasszikus zene
Johann Sebastian Bach vagyok
Törvényszéki szakértői módszerekkel, valamint történeti dokumentumok és csontmaradványok felhasználásával hozta létre Caroline Wilkinson, a brit Dundee Egyetem professzora a XVIII. században élt zseniális zeneszerző, Johann Sebastian Bach valódi arcképét. Az eredmény a kutatókat alaposan meglepte.
Juhari Zsuzsanna
2008. március 08.
Archívum
A misztériumkultusz darabjai a Vezúv hamujában
Rendkívüli leletre bukkantak régészek a Pompejihez közeli Herculaneum feltárása közben. Az úgynevezett Papiruszok villájának maradványai közül egy fából és elefántcsontból készült trónszék került elő. Mivel a fa igen romlékony anyag, ez az egyik legkorábbi olyan fából készült szék, ami a római korból napjainkban is fennmaradt.
Juhari Zsuzsanna
2008. február 01.
Archívum
A Biblia töredékei visszakerültek a helyükre
Egy hitelkártya méretű, alig 8 négyzetcentiméternyi pergamendarabka került vissza nemrégiben egy magánszemélytől egy izraeli közgyűjteménybe. Az 1087 éves becses töredék az Aleppói Kódex része, s az elmúlt 18 évben izraeli szakértők komoly erőfeszítéseket tettek annak érdekében, hogy tulajdonosától, Sam Sabbagh üzletembertől megszerezzék.
Juhari Zsuzsanna
2007. december 14.
Archívum
Tutanhamon baleset áldozata lett
Múlt vasárnap klimatizált üvegbúra alá tették Tutanhamon fáraó múmiáját, így bárki megtekintheti a Királyok Völgyében a fiatalon elhunyt uralkodó maradványait. A fáraó haláláról a minap újabb elméletet tettek közzé. Tut király (Kr. e. 1346-Kr. e. 1327) nagyon fiatalon, 18 éves kora körül hunyt el. Halála okáról - a gyilkosságtól az örökletes betegségig - számos elmélet született. Most a kutatók úgy vélik, megtalálták a rejtély megoldását. A fiatal fáraó egy sivatagi vadászat során a gyorsan mozgó kocsiból zuhant ki.
Juhari Zsuzsanna
2007. november 11.
Archívum
Kövéren az isteneknek szánva
Az inkák az isteneknek szánt gyermekeket hónapokon át hizlalták rituális legyilkolásuk előtt - derítették ki brit kutatók. Ez része volt annak a hosszú útnak, amelynek során a kiválasztott áldozatok végül elértek az Andok azon magas hegycsúcsaira, ahol megölték őket, s ahol azután több száz évvel később, napjainkban rátaláltak mumifikálódott és fagyott tetemeikre. A kémiai és DNS-elemzések kiderítették, hogy a Juanitának vagy Llullaillaco Lánynak elnevezett, 15 éves korában megfagyott inka gyermek halálos útja 12 hónappal tényleges kivégzése előtt megkezdődött.
Juhari Zsuzsanna
2007. október 26.
Archívum
könyv
A Sátán visszatér
A Sátán Bibliájaként is ismert Codex Gigasról a legenda úgy tartja, az ördög segítségével írták a középkorban, mintegy 800 évvel ezelőtt. A legnagyobb méretű, majdnem egy méter magas és fél méter széles, 75 kilogramm súlyú, középkori könyv most, 359 év múltán átmenetileg visszatért hazájába, Prágába.
Juhari Zsuzsanna
2007. október 04.
Archívum
tudomány
Őseink testvérek voltak, és talán nem is emberek
Eldőlni látszik a régóta tartó vita arról, hogy az emberré válás történetének utolsó 2 millió évében egyenes vonalú vagy szerteágazó, afféle lombos fához hasonlító volt-e a fejlődés. Igaz-e, hogy a fajunk kialakulását közvetlenül megelőző másik két faj egymásból fejlődött ki, vagyis a Homo habilisból a Homo erectus és abból fajunk, a Homo sapiens - miként azt mostanáig a kutatók vallották. Hogy ki kinek volt az őse, kérdésessé vált az új felfedezések tükrében, annyi bizonyos azonban, hogy az ember kialakulásának története jóval bonyolultabb volt, mint azt eddig feltételezték.
Juhari Zsuzsanna
2007. szeptember 01.
Archívum
régészet
Aranymaszk a Trák Királyok Völgyéből
Azután, hogy néhány éve egy trák királyi sírban csodálatos aranytárgyakat - ékszereken kívül egy aranymaszkot is találtak - most újabb aranytárgyak kerültek napvilágra. Ezek közül megint csak rendkívülinek mondható, egy újabb trák aranymaszk, amelyet éppen az elmúlt napokban fedeztek fel az ország keleti részében, a bolgár fővárostól 290 kilométerre keletre, Topolcsánban.
Juhari Zsuzsanna
2007. augusztus 19.
Archívum
A Tenger dala a sötétség évszázadaiból
Egy igazi ritkaságot állított ki első ízben a jeruzsálemi Izrael Múzeum. Az 1400 éves kézirat egy kairói zsinagóga titkos kamrájában lapult évszázadokon át, míg egy amerikai gyűjtő fel nem fedezte és magával nem vitte.
Juhari Zsuzsanna
2007. augusztus 03.
Archívum
régészet
A szakállas fáraónő
Több mint egy évszázadig tartó kutatás után megtalálták végre Hatsepszut fáraónő múmiáját, az egyetlen nőét, aki saját jogán, királynőként uralkodott a hatalmas ókori birodalom fénykorában. Zahi Hawass egyiptomi régészeti főfelügyelő szerint a felfedezés "a legfontosabb eredmény Tutanhamon fáraó sírjának 1922-es megtalálása óta".
Juhari Zsuzsanna
2007. július 08.
Archívum
régészet
És feltárul Henu sírja
Belga régészek egy négyezer éve elhunyt, ókori egyiptomi, magas rangú udvari tisztviselő érintetlen sírját fedezték fel. A sírban minden úgy várta a régészeket, ahogy az eltemetők hagyták: szolgaszobrok és istenek kísérték Henut túlvilági életébe.
Juhari Zsuzsanna
2007. június 03.
Archívum
Arc nélküli Vénuszok
A tenyérnyi, kőbe vésett, többnyire dús keblű, telt idomú női ábrázolások, az úgynevezett paleolitikus Vénuszok eddig is sok titkot rejtettek. Alkotóik a fejrésznek alig szenteltek figyelmet, az arcot ki sem dolgozták. Mivel a női nemi szervek annál hangsúlyosabb szerepet kaptak, feltételezhető, hogy a termékenységgel kapcsolatos hiedelmekkel hozhatók összefüggésbe.
Juhari Zsuzsanna
2007. május 25.
Archívum
Megtalálták a bibliai Heródes király sírját
Izraeli régészek a júdeai sivatagban megtalálták Heródes király sírját. Ehud Netzer, a Héber Egyetem munkatársa elmondta, hogy az úgynevezett Heródiumban, Heródes egyik kedvelt palotaközpontjában egy rendkívüli kőkoporsó darabjait ásták ki. Noha sem emberi csontokat, sem feliratokat nem találtak, a szarkofág elhelyezése és díszítése arra utal, hogy Nagy Heródest temették el benne. "Ehhez hasonló szarkofág még sehol nem került elő. Az eddig előkerült részeibe csodálatos, finoman kidolgozott virágmotívumokat faragtak. Egészen különleges darab" - nyilatkozta Netzer professzor.
Juhari Zsuzsanna
2007. május 11.
Archívum
tudomány
Tejivás nyolcezer éve
Európában élő nem is olyan távoli őseink még "nemrégiben" is képtelenek voltak megemészteni a tejet - állítják brit és német tudósok kutatási eredményeikre hivatkozva. Mára azonban az észak-európaiak 90 százaléka gond nélkül élvezheti a tejivást, miközben a világ felnőtt népességének 70 százaléka ma sem képes megemészteni a tejet.
Juhari Zsuzsanna
2007. március 25.
Archívum
7
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól