hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“tud/tech”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
tudomány
Hírek
2009. október 13.
Tud/Tech
tud/tech
Greenpeace: Stop a mohi atomerőműnek
Greenpeace aktivisták hatalmas „Stop Mochovce" feliratú bannert lógattak le a ma a Szlovákiát és Magyarországot összekötő Mária Valéria hídról Esztergomban.
2009. október 12.
Tud/Tech
tudomány
Hidrogéngyártás új módszerrel
Egy speciális magasnyomású lézer és szervetlen gázok kombinációjával firenzei kutatók szerint ugyanazt az eredményt lehet elérni, mint a hagyományos elektrolízissel vagy a vízgőz metánnal történő reagáltatásával.
MTI
2009. október 10.
Tud/Tech
tudomány
Kacifántos keresztallergia
Közismert, hogy az allergiás reakciók fajtájában földrajzi különbségek vannak. Érthető: Görögországban rengetegen allergiásak az átlagosnál gyakrabban fogyasztott görögdinnyére (amely köztudottan nem görög eredetű, csupán gurul-görög). Izlandon kedvenc csemegéjükre, a halra válnak sokan allergiássá, míg Svájcban számosan a zellert "reagálják túl". Tudjuk, hogy sok minden másnak, környezetszennyezésnek, genetikai örökségnek, dohányzásnak stb. is van allergiát befolyásoló hatása, s ezek szintén nagy területi eloszlási különbségeket mutatnak.
2009. október 10.
Tud/Tech
tudomány
Hiszünk-e a csodákban?
A tudomány korszakában élünk, amikor csodákban hinni szinte már eretnekségnek számít. De vajon igazuk van a neves gondolkodóknak, akik heves kirohanásokat idéznek a képtelenségnek tartott jelenségek ellen?
2009. október 10.
Tud/Tech
tudomány
Szondák csapódtak a Holdba
Közép-Európából nem látszott, de a NASA TV-n keresztül a Kárpát-medencében élők is láthatták, hogy fél kettő körül két szonda is a Holdba-csapódott. Az amerikai tudósok a két szondát azért vezették a déli pólushoz közeli kráterbe, hogy víz jelenlétét mutassák ki.
2009. október 09.
Tud/Tech
tudomány
Debrecen a tartalék, de nyerhet is
Az eredeti tervekkel ellentétben nem idén, hanem a műszaki tervek és a költségvetési igény kidolgozása után, várhatóan két év múlva döntenek az európai neutronkutató sorsáról. Mezei Ferenc professzor szerint ez a két év Debrecen esélyét növeli.
Ötvös Zoltán
2009. október 09.
Tud/Tech
tud/tech
Már megint a poloskáknak jó
Idén, akárcsak tavaly, az ősz eleji időszakban látványosan elszaporodtak a poloskák a települések kertes övezeteiben.
Hargitai Miklós
2009. október 09.
Tud/Tech
tud/tech
Messziről sokkoló elektromos sokkoló
Eredetileg rendőrségeknek fejlesztették ki az elektromos sokkoló pisztolyokat. Később "tompított" hatású önvédelmi változatokat fejlesztettek ki belőlük. Most egy olyan vezeték nélküli típus jelent meg, amelyik mintegy húsz méterre képes kilőni a sokkoló lövedéket.
2009. október 09.
Tud/Tech
tudomány
Mégsem Hitler koponyáját őrzik Moszkvában
Fiatal nőé az a koponya, amit már hatvan éve Hitlerének tartanak - derítette ki egy új vizsgálat. A kutatás eredménye azonban nem változtat a tudósok által egyöntetűen elfogadott véleményen, hogy Adolf Hitler meghalt 1945 áprilisában a berlini bunkerben.
Juhari Zsuzsanna
2009. október 08.
Tud/Tech
tud/tech
Megússzuk a világvégét?
Az Amerikai Űrkutatási Hivatal, a NASA szerint a korábban számítottakhoz képest lényegesen kisebb a veszélye, hogy 2036 április 13-án a 269,75 méteres átmérőjű Apophis kisbolygó összeütközik a Földdel.
Angyal Gábor
2009. október 08.
Tud/Tech
tudomány
Alzheimeres az egyik fizikai Nobel-díjas
A fizikai Nobel-díj egyik idei kitüntetettje, a 75 éves Charles Kao Alzheimer-kór miatti enyhe demenciával él. Díja egy részét idősekkel és Alzheimer-kóros emberekkel foglalkozó jótékonysági szervezeteknek szánja.
MTI
2009. október 08.
Tud/Tech
tudomány
Nobel-díj a fehérjegyári titkok megfejtéséért
A fehérjekészítésben alapvető szerepet játszó riboszóma szerkezetét feltáró tudósoké lett az idei kémiai Nobel-díj. Venkatraman Ramakrishnan, Thomas A. Steitz és Ada E. Yonath testvériesen osztozik a díjjal járó tízmillió svéd koronán. Negyvenöt éve nem kapott nő kémiai Nobel-díjat, az izraeli Yonath most befutott.
Ötvös Zoltán
2009. október 08.
Tud/Tech
tud/tech
Négyszáz sünt és háromszáz mókust láttak
Szeptember közepén indult el Európa első átfogó természet-megfigyelő rendszere, a Vadonleső program. Az indulása után egy héttel már ezernél több észlelést rögzítettek az önkéntesek.
2009. október 07.
Tud/Tech
tudomány
A fény mestereié a fizikai Nobel-díj
Olyan fizikusoké az idei Nobel-díj, akiknek munkássága a nagyközönség számára is érthető, hiszen az optikai szálas információtovábbítás, illetve a digitális fényképezőgépek lelkét jelentő CCD-szenzor megalkotása a nem fizikusok számára is fontos. Az optikai szálért Charles K. Kao, a CCD-technológiáért Willard S. Boyle és George E. Smith kapott idén fizikai Nobel-díjat.
Ötvös Zoltán
2009. október 07.
Tud/Tech
tudomány
Napi felfedező
2009. október 07.
Tud/Tech
tudomány
Miért nem hal meg a ráksejt?
Az idei orvosi Nobel-díjat három olyan kutató kapta - Elizabeth H. Blackburn, Jack W. Szostak, Carol W. Greider -, aki a biológia egyik nagy problémájára talált megoldást: hogyan másolódnak a kromoszómák és hogyan védik meg magukat attól, hogy az osztódások során a genetikai anyag sérüljön?
Ötvös Zoltán
2009. október 06.
Tud/Tech
tud/tech
Mégsem buktuk el a debreceni neutronkutatót?
Egyre biztosabb, hogy egy kétéves tervezési folyamat végén dől el az európai neutronkutató helyszíne, ezért az ESS Nemzeti Tanács felkéri a kormányt, hogy tartsa fenn a debreceni pályázatot, valamint továbbra is biztosítsa a tervezésben a magyar részvétel feltételeit.
2009. október 06.
Tud/Tech
tudomány
Obama elnök és a Kálmán-szűrő
Az Egyesült Államok legfontosabb tudományos elismerését, a Nemzeti Tudományos Érmet (National Medal of Science) Barack Obama elnöktől holnap veszi át a magyar származású Kálmán Rudolf.
2009. október 06.
Tud/Tech
tudomány
Napi Felfedező
2009. október 06.
Tud/Tech
16
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól