hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“technika”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
tudomány
Amikor már túl intelligens a villanyóra
A Tokiói Elektromos Művek újfajta, adattovábbító funkcióval ellátott villanyórákkal cseréli le a hagyományos mérőket, hogy a fogyasztó és a szolgáltató is folyamatosan figyelhesse az áramfogyasztást. Ezzel kezdetét veszi az új generációs energiahálózat kiépítése.
2010. március 25.
Tud/Tech
technika
Háromdimenziós mesekönyv és játékkonzol
Térhatású képekkel illusztrált mesekönyvet fejlesztettek ki dél-koreai tudósok, miközben Japánban szemüveget nem igénylő, háromdimenziós játékkonzolt készít a Nintendo.
2010. március 24.
Archívum
tudomány
Sikeres volt az első turista-űrrepülő tesztje
Túl van az első sikeres tesztrepülésen a VSS Enterprise, a „kereskedelmi űrrepülő”.
Hargitai Miklós
2010. március 24.
Tud/Tech
tudomány
Új vasfüggönyök csúcstechnikával
Az emberiség legnagyobb építményei országokat elválasztó falak vagy kerítések. A kínai nagy fal az ellenséges nomád népek betörésétől és a fosztogatástól védte a középkori kínai birodalmat. Napjaink elválasztó falait a gazdagabb országok építik, a szegénység elől menekülő illegális bevándorlók, vagy terroristák visszafordítására.
2010. március 11.
Tud/Tech
tudomány
Lopakodó helikopter
A helikopterek közismerten zajosak. Különösen a legolcsóbb és legelterjedtebb, a mindössze két rotorlapáttal felszerelt típusok.
2010. március 09.
Tud/Tech
Hétvége
Bevonat a Rózsadombról a lopakodó hajtóművére
Az idősebbek az iskolában még azt tanulták, hogy az anyagnak háromféle halmazállapota van: szilárd, folyékony és légnemű. Ma már azonban a negyediket, a plazmaállapotot is oktatják. Ez az anyagnak olyan különleges formája, amely nagy energiájú gázokban alakul ki. Egy új tudományterület, a plazmakémia e gázok teremtette körülményeket használja föl arra, hogy mesterségesen hajtsanak végre egyes átalakulásokat.
2010. február 27.
Tud/Tech
technika
A harmadik dimenzió
Tavaly robbant be a köztudatba a háromdimenziós mozi, idén pedig már a térbeli képet adó tévék is megjelennek az üzletekben. Ez a leglátványosabb változás a vizuális kultúrában a színes film, illetve a színes televízió meg jelenése óta, és – bár a szemünk előtt zajlik – a műszaki hátteréről a nagyközönség alig tud valamit.
Hargitai Miklós
2010. február 14.
Tud/Tech
tudomány
Pattogó helikopter
Amerikai kutatók a szöcskék haladásához hasonló elven működő járművet hoztak létre. Az eszköz nagyokat ugrik, és rotorjaival, mint a rovar a szárnyaival, sokszorosára növeli az „ugrótávot”.
2010. január 12.
Tud/Tech
mobil
Philip K. Dicktől lopta új telefonja nevét a Google?
Philip K. Dick sci-fi író örökösei arra készülnek, hogy beperelik a Google-t, mert véleményük szerint a cég a Szárnyas fejvadász alapjául szolgáló könyvből lopta új telefonjának nevét, a Nexust.
2010. január 08.
Mozaik
állatvédelem
Csata a délsarki tengeren - magyar szemtanúval
Hosszú évek óta a legsúlyosabb incidensre került sor tegnap a nemzetközi környezetvédők és a japán bálnavadászok között: az Antarktisz térségében egy japán kormányzati hajó, a Shonan Maru nekiütközött a Sea Sepherd nevű bálnamentő szervezet katamaránjának. Az Ady Gil az ütközéstől kettétört és süllyedni kezdett. A hatfős legénységet kimentették. A bálnamentők soraiban van a magyar Kristóf Veronika is, aki műholdas telefonon válaszolt lapunk kérdéseire.
Hargitai Miklós
2010. január 07.
Tud/Tech
egészség
Sunyi női hipertónia
2010. január 07.
Tud/Tech
tudomány
Kész a világrekorder épület
A világ legmagasabb épületét tegnap adták át Dubaiban. Állítólag 828 méter magas, de mindenképpen háromszáz méterrel haladja meg az eddigi csúcstartót.
Ötvös Zoltán
2010. január 05.
Tud/Tech
tudomány
Merre tart az amerikai űrprogram?
Az amerikai űrprogram jövője hosszú hónapok óta kérdéses. A jelenleg hivatalos tervek szerint az Egyesült Államok célja, hogy 2020 előtt (ismét) embert küldjön a Holdra, a harmincas évek elején pedig már a Marsot deríthessék fel az űrhajósok. A cél elérése érdekében tett eddigi lépések azonban meglehetősen visszafogottnak tűnnek.
2010. január 01.
Tud/Tech
tudomány
Tudomány: ami sikerült, és ami nem
Nehéz megmondani, hogy melyek voltak a XXI. század első évtizedének legfontosabb tudományos eredményei. Az őssejttel kapcsolatos kutatások, a genetikai és nanotechnológiai eredmények, a világ legnagyobb gyorsítójának megépítése, a kvantumszámítógép létrehozása mindenképpen maradandó alkotásnak tűnnek.
Ötvös Zoltán
2009. december 31.
Tud/Tech
tudomány
Látványos tanulás
A tudomány az agy évtizedében sok mindent kiderített az agy működéséről, azt azonban nem tudjuk, hogyan lehetne a tudományos vizsgálatok eredményeit az oktatás fejlesztésére használni. Pedig – ahogyan azt nemrég egy berlini szakmai konferencián megállapították – sokat segítene a tanároknak is, ha tudnák, hogyan lehet legkönnyebben tanulásra serkenteni az agyat.
2009. december 31.
Tud/Tech
technika
Tudomány: ...és ami nem sikerült
Az új évezred első tíz éve a be nem teljesült tudományos ígéretek történeteként is leírható. Mintha az alkalmazott tudományok szempontjából a XXI. század még el sem kezdődött volna: az emberiséget izgalomban tartó legfontosabb természettudományi dilemmák megoldásához nem kerültünk látványosan közelebb. Íme néhány érv, amelyek alapján az olvasó eldöntheti: túlságosan pesszimista, vagy inkább nagyon is reális ez az összegzés.
Hargitai Miklós
2009. december 31.
Tud/Tech
internet
2009 legjobb klikkjei: élő óra és menő szüleink
2009. Még mindig válság, itt a H1N1, meghal Michael Jackson, egy háborút folytató politikus Nobelt-békedíjat kap és Magyarország ismét kiesik a vb-selejtezőkön. Voltak azonban jó pillanatok is – legalábbis az interneten.
2009. december 28.
Archívum
régészet
Jézus kori szemfedél Jeruzsálemben
Egy férfi sírjában régészek az első, jeruzsálemi, Jézus korabeli halotti leplet találták meg. Izraelben került már elő hasonló korú lepel, de Jeruzsálemben most először akadtak ilyesmire. A lepel szövési technikája és stílusa teljesen különbözik a torinói lepelétől, a kutatók ezért kétségesnek tartják, hogy a Krisztus halotti leplének tartott torinói lepel valódi lenne.
Juhari Zsuzsanna
2009. december 22.
Tud/Tech
tudomány
Hipergyors helikopter
A 120 évvel ezelőtt Kijevben született lengyel származású Igor Sikorsky alkotta meg 1941-ben a végül is elterjedt helikopterszerkezetet. A nevét őrző sikeres nagyvállalat konstruktőrei Paul Jacobson vezetésével 2005-ben kezdtek neki egy újfajta, a jelenlegieknél sokkal gyorsabb helikopter építéséhez.
2009. december 22.
Tud/Tech
tudomány
Lefényképezett csillagbölcső
Szenzációs felvételsorozatot tett közzé karácsony előtt a NASA/ESA Hubble-űrteleszkópcsoport az Orion-köd fiatal csillagairól.
2009. december 17.
Tud/Tech
9
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól