hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“geológia”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
kutatás
Élet volt az eltűnt tó partján
Egy hatalmas, régen eltűnt tó fontos szerepet játszhatott abban, hogy a korai modern ember elhagyja Afrikát. Régészek szerint a Fehér-Nílus mentén elterülő mintegy 45 ezer négyzetkilométeres tó – amely ha még létezne, a legnagyobbak között lenne a földön – a megfelelő helyen volt a megfelelő időben, legalább két nagy migráció idején.
2014. január 24.
Tud/Tech
USA
Földrengéseket keltett a bányaomlás
Tavaly, egy áprilisi éjszakán másfél órás különbséggel két óriási csuszamlás történt az Utah állambeli Bingham Canyon külfejtéses rézbányájában. Észak-Amerika modernkori történetében valószínűleg ez volt a legnagyobb ilyen esemény, mely nem vulkáni működéshez kapcsolódott. A csuszamlásokat tizenhat, főleg kisebb földrengés követte. A kutatási eredményeket most januárban tették közzé az Utah Egyetem kutatói az Amerikai Geológiai Társaság folyóiratában, a GSA Today-ben.
2014. január 21.
Tud/Tech
tudomány
Csapás százezer évente egyszer
A vulkanológia tudománya a szupervulkáni kitörés kifejezést a legnagyobb, több mint 1000 köbkilométer térfogatú vulkáni anyagot produkáló kitörésekre használja. Ez a mennyiség mintegy százszorosa a Fülöp-szigeteki Pinatubo 1991-es kitörésének, amely a XX. század egyik legnagyobb vulkáni működése volt.
Ötvös Zoltán
2014. január 08.
Tud/Tech
tudomány
Előrelátható a láva útja?
Nemzetközi tudóscsoport először figyelhette meg élőben egy lávafolyam mozgását Chilében, ahol a vulkánkitörés után még évekig áramlott az olvadt obszidiánfolyam. A jelenség jó lehetőséget adott a láva mozgásának megfigyelésére.
2013. november 10.
Tud/Tech
tudomány
Hogyan állítsuk meg a lávát?
Hogyan lehetne megállítani egy izzó lávafolyást? Ezt próbálja megoldani a New York állambeli Syracuse Egyetem geológusa, Jeffrey Karson és Robert Wysocky szobrász azzal, hogy létrehozzák a világ legnagyobb mesterséges lávafolyását.
2013. november 02.
Tud/Tech
tudomány
Felfedezték a legnagyobb vulkánt
A geológusok 1920 óta tudnak az északnyugat-csendes-óceáni Satszkij-hátsághoz tartozó tenger alatti Tamu-fenékhegy (Tamu Massif) létezéséről. Néhány nappal ezelőttig azonban a szakemberek azt hitték, hogy a titokzatos kiemelkedés 130–145 millió éve víz alatti vulkánkitörések sorozatával jöhetett létre. A legújabb elemzések szerint nem több, hanem mindössze egy vulkán működéséhez köthető a létezése. Ha ez igaz, akkor megtalálták a világ legnagyobb kiterjedésű tűzhányóját.
Ötvös Zoltán
2013. szeptember 09.
Tud/Tech
amerika
Jó duzzasztógát is létezik
A jelenleg Budapesten zajló limnológiai világkongresszus programfüzetének címlapképén hatalmas busák ugrálnak a vízből jó magasra. Mintha forrna a víz körülöttük. S bár valamelyik dokumentumcsatornán láttam már ilyet az egyik észak-amerikai folyón, nem gondoltam volna, hogy ilyen nálunk is megesik.
Palugyai István
2013. augusztus 07.
Tud/Tech
tudomány
A jégmezők olvadásával csökken a tengervíz szintje
Paradoxon, de egy kiterjedt jégmező elolvadásakor a tengervíz nemhogy nő, hanem csökken, legalábbis a környéken. Grönland jegének eltűnése például 2000 kilométeres körzetben okozna komoly vízszintsüllyedést, Izland partjainál akár 10 métert is.
2013. június 27.
Tud/Tech
geológia
Elhunyt Bárdossy György
Életének nyolcvannyolcadik évében elhunyt Bárdossy György Széchenyi-díjas magyar geológus, geokémikus, a Magyar Tudományos Akadémia Földtudományok Osztályának Akadémiai Aranyérmes rendes tagja - tájékoztatta az MTI-t csütörtökön az MTA Titkársága.
Angyal Gábor
2013. április 18.
Tud/Tech
tudomány
Mikrokontinens Mauritius alatt
Az Indiai-óceánban található Mauritius szigete eddig turistaparadicsomként volt ismert, most azonban a geológusok paradicsoma lehet – norvég kutatók ugyanis azt állítják, hogy a sziget alatt egy mikrokontinens rejtőzik. Ha így van, akkor Mauritius mellett Rodriguez, a Franciaországhoz tartozó Réunion és egy sor kisebb sziget is hasonló őst tud felmutatni.
Ötvös Zoltán
2013. február 26.
Tud/Tech
amerika
Geológiai ráncfelvarrás
Hogyan tudja megőrizni fiatalos megjelenését egy hegység számottevő tektonikai aktivitás nélkül akár 200 millió éven át is? Ha másként nem, hát afféle geológiai plasztikai műtéttel, mely a földköpeny szíves támogatásával történt.
2013. február 19.
Tud/Tech
tudomány
Földfúró sugár
Fúrófejek helyett lézervágósugarat vetnek be egy amerikai fejlesztés eredményeként a mélyfúrásoknál. Ilyenkor a keményebb kőzetek nemcsak lelassították eddig a fúrást, de gyakori fúrófejcserére is kényszerítik a stábot.
2013. február 09.
Tud/Tech
tudomány
Unortodox lemeztektonika
1812 januárjában sorozatos földrengések rázták meg a Mississippi völgyét. A jelenség megmagyarázhatatlan volt, hiszen az amerikai Közép-Nyugat nem az a vidék, ahol a tektonikus helyzet miatt ilyen esemény várható. Két évszázad telt el, de alig vagyunk közelebb a megértéséhez. Egy új kutatási irányzat szerint a válaszok sokkal mélyebben rejlenek bolygónk belsejében, mint eddig gondoltuk.
2012. december 29.
Tud/Tech
Lengyelország
Palában a gáz, csak fel kell hozni
A geológusokon kívül kevés embert érdekel a pala, hiszen a szakmán kívül miért lenne érdekes ez az apró szemcsés, lemezes megjelenésű üledékes kőzet. Még akkor sem emelt adrenalint, ha tudtuk, hogy a pala egyes régiókban petróleumban és természetes gázokban is gazdag – ez a gazdagság ugyanis csak költségesen nyerhető ki. Ám a technológia fejlődik, a hagyományos gázmezők pedig egyre nehezebben elégítik ki az igényeket. Így került képbe a palagáz.
Ötvös Zoltán
2012. december 05.
Tud/Tech
tudomány
Utazás a földköpenybe
Bizonyára sokan látták A mag című sci-fi t (a jobb sorsra érdemes Hilary Swankkel a főszerepben), melynek hősei egy rakétaszerű szerkezettel a mélybe hatolva a földmagot igyekeznek atomrobbantásokkal újra forgásba hozni, különben jön a végpusztulás. A valóság persze egészen más. Igazából a legmélyebb fúrások még a földköpenyt sem közelítették meg, de talán nemsokára ennek is eljön az ideje.
2012. augusztus 28.
Tud/Tech
Debrecen
A páratlan debreceni gyűjtemény hányattatása
Rekonstruálható-e a maga teljességében az egyetem ásvány- és földtani tanszékének gyűjteménye? A tiltakozók szerint nem, ezért azt kérik, hogy az intézmény döntéshozói „az átgondolatlan tervtől álljanak el, és a jelenlegi helyzetet ne rontsák, hanem javítani próbálják”.
Kácsor Zsolt
2012. augusztus 07.
Belföld
régészet
Kiszáradt a Harappá-kultúra
Egy nemzetközi kutatás a legújabb régészeti eredményeket és földtudományi technikákat egyesítve bizonyítékokat kínál arra, hogy a nagy Indus-völgyi (más néven Harappá-) civilizáció lehanyatlásának oka a klímaváltozás volt.
2012. június 13.
Tud/Tech
tudomány
Hová lett kétmilliárd év?
Bár a 600 millió évvel ezelőtti tengerekben nyüzsgött az élet, az akkori váz nélküli, puhatestű állatok vajmi kevés hasonlóságot mutatnak sokkal későbbi rokonaikkal. Aztán, geológiai mércével egy szempillantás alatt, néhány tízmillió év leforgása során evolúciós robbanás történt – tömegével jelentek meg az első szilárd vázas élőlények.
2012. május 12.
Tud/Tech
tudomány
Az urániumizotóp is tévedhet
A geológiai kormeghatározáshoz a kutatók leggyakrabban a kőzetekben levő radioaktív izotópok arányát veszik alapul. Ez az abszolút kormeghatározás; a relatív pedig az egyes kőzetek egymáshoz viszonyított korából indul ki, amit többnyire a bennük levő ősmaradványok korából következtetnek ki.
2012. május 09.
Tud/Tech
tudomány
'Vándorló' földrengések: felkészül New York vagy London?
Köztudomásúan vannak nagyon földrengésveszélyes zónák, melyek zöme a kőzetlemezek szegélyén található, így kutatói körökben nem keltett meglepetést az április 11-i, Szumátra közelében történt nagyon erős rengés, mely szerencsére messze nem járt akkora pusztítással, mint a 2004. karácsonyi esemény. Időnként azonban olyan vidékeken is kipattannak rengések, ahol nem várnánk: a kontinensek belsejében, távol a fő törésvonalaktól és ütközési zónáktól.
2012. április 27.
Tud/Tech
2
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól