hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“fizika”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
fizika
Természet? Tudomány?
Hazánkban emberemlékezet óta a humán műveltség abszolút favorizálása figyelhető meg; noha technikai fejlődésünk és az általa biztosított mindennapi kényelmünk, továbbá egészségünk egyértelműen a reáltárgyak alapjain nyugvó tudásnak köszönhető.
2008. november 18.
Vélemény
fizika
A szupergyorsító hibáját csak a kinyitása után lehet tudni
A nagy hadronütköztető (LHC) meghibásodásának pontos okát csak akkor tudják megállapítani, ha kinyitják a rendszert, ehhez viszont előbb fel kell melegíteni, ehhez néhány hét szükséges - tájékoztatott Vesztergombi György részecskefizikus, egyetemi tanár, az Európai Nukleáris Kutatási Központ (CERN) magyar kutatásvezetője annak kapcsán, hogy csupán tavasszal indítják újra a CERN múlt héten leállított svájci szupergyorsítóját.
2008. szeptember 24.
Archívum
tudomány
Egy tonna hélium szivárgott el Genfben
A világ legnagyobb hűtőgépéből nagy mennyiségű hélium szivárgott ki ugyan, de ez legfeljebb presztízsveszteséget jelent, és nem azt, hogy a nagy hadronütköztető gyűrű (LHC) fércmunka lenne. Veres Gábor fizikustól tudjuk, hogy más gyorsítóknál is volt gond.
Munkatársunktól
2008. szeptember 23.
Archívum
tudomány
Leállították a nagy hadronütköztetőt
Nagymennyiségű folyékony hélium szivárgott ki a világ legnagyobb részecskegyorsító berendezésének, a nagy hadronütköztető gyűrűnek (LHC) a hűtőrendszeréből. A meghibásodás miatt legalább két hónapra le kell állítani a szeptember 10-e óta próbaüzemelés alatt álló gépezetet.
2008. szeptember 21.
Archívum
fizika
Indul a Nagy Kísérlet
A jövő hét elején sokéves előkészítő munka után körbeszalad az első protonnyaláb Genfben, a CERN nemzetközi részecskefizikai kutatóközpont új gyorsítójában, az LHC-ban. Ez a berendezés műszaki megoldásaiban világcsúcsokat állít fel, a fizikusok előtt pedig a természet eddig ismeretlen tartománya nyílik meg.
2008. szeptember 06.
Archívum
tudomány
Jeles dolgozat a fizikaszertárról
Hódmezővásárhelyen már 1905-ben átvilágították a pénztárcákat. Ekkor szerezte be ugyanis a református gimnázium az új szemléltetőeszközét, egy röntgencsövet, s a röntgensugarat bemutató kísérleteket rendszerint valamelyik diák pénztárcáján vagy kézfején végezték el. A cső még megvan, de sajnos már nem működik, mert eltörött a speciális üvege, s az iskola képtelen pótolni. Így aztán mostanában nincs "üvegzsebprogram" a fizikaórákon.
Csordás Lajos
2008. március 18.
Archívum
könyv
Hawking újabb csodái
"Georges és a világegyetem titkai" címmel szeptember 6-án jelenik meg a világon először franciául a világhírű brit asztrofizikus, Stephen Hawking gyerekeknek szánt népszerű tudományos könyve, amely a továbbiakban 29 országban kerül forgalomba.
2007. augusztus 30.
Archívum
tudomány
Neumann János "univerzális zsenire" emlékeztek
Emléküléssel és szoboravatással tisztelegtek az 50 évvel ezelőtt ezen a napon elhunyt világhírű magyar tudósra, Neumann Jánosra csütörtökön Budapesten.
2007. február 08.
Archívum
1956
Aki kihívta Galileit
"Iskolaigazgató apánk egyszer egy teherautóról szedett le minket, ölünkben feküdt a géppisztoly, mentünk volna ostromolni az ÁVO egyik Győr melletti laktanyáját. Otthon aztán jól bezárt engem és a bátyámat, és ezt tette november 4-én is, amikor jöttek a szovjet tankok - meséli dr. Szász Gyula, Németországba emigrált fizikus.
Inotai Edit
2006. október 21.
Archívum
tudomány
Teleportáltak egy testet!
Szenzációs eredményről közölt tanulmányt múlt héten a Nature, a talán legrangosabb tudományos folyóirat. Koppenhágában, a Niels Bohr intézetben dán és német kutatók két különböző közeg segítségével valósítottak meg kvantumteleportálást, az egyik, a "repülő" közeg fény, az álló test pedig billió atom együttese volt. A fény hordozta, az anyag tárolta az információt.
2006. október 14.
Archívum
tudomány
Egy eltűnt fizikus rejtélye
Nemrég volt Ettore Majorana olasz fizikus születésének századik évfordulója. Nevét, tudományos eredményeit nem ismeri a közvélemény, pedig Enrico Fermi szerint Majorana Galileihez és Newtonhoz mérhető zseni volt, aki igazából az eltűnését és halálát övező rejtélyek miatt kerül időről időre a nyilvánosság elé. Egy ukrán elméleti fizikus szerint mindenesetre Majorana sikeresen valósított meg egy kvantumfizikai jelenséget: egyszerre volt élő és halott.
2006. szeptember 02.
Archívum
tudomány
A sötét anyag létezik
Amerikai asztrofizikusok elsőként találtak bizonyítékot a sötét anyag létezésére. A Hubble űrtávcső és a Chandra űrteleszkóp, valamint földi telepítésű óriásteleszkópok felvételei alapján egy százmillió éve történt galaxishalmaz-ütközés alapján mutatták ki, hogy az eddig csak elméletben létezett sötét anyag elkülönül a látható anyagtól.
Ötvös Zoltán
2006. augusztus 24.
Archívum
fizika
A világ mint majonéz
Mi okból létezünk? - erre a kérdésre igyekezett választ adni a hatalmas jülichi fizikai kutatóközpont standján Fodor Zoltán, a wuppertali egyetem részecske- és asztrofizikusa. A hatalmas müncheni konferencia programja reggel tízre invitált a Deutsches Museum kiállítási csarnokába, s még jókor érkeztem, hogy megtudjam, miként segít a német szuperkomputer abban, hogy megismerjük az anyag 14 milliárd évvel ezelőtti állapotát.
Palugyai István
2006. július 30.
Archívum
könyv
Relatív lovagok
Egy fizikatanárokkal végzett kísérlet arra kereste a választ, hogy azelméleti tudás hogyan van jelen a mindennapi gyakorlatban. Tömeg éssebesség összefüggéseire az amúgy felkészült tanárok nem Einsteinrelativitáselméletével válaszoltak, még csak nem is a tapasztalatokonnyugvó Newton nehézkedési törvényeivel, hanem azzal azArisztotelészszel, akinek tanításai ugyan legközelebb állnak az emberiérzékeléshez, tudományosan azonban nem igazolhatók.
2006. július 28.
Archívum
fizika
Fizika és futball
David Beckham szabadrúgásai fantasztikusak. Rúgása nyomán hihetetlen pályán röpül a labda: oldalra kanyarodik, kikerüli a sorfalat, majd hirtelen mégis a kapu felé veszi az irányt és a meglepett kapus mellett védhetetlenül berepül a felső sarokba. A furcsa röppálya több fizikai folyamat kombinációjaként alakul ki, ezeket ismerve gyakoroltatják be a játékosokkal a megfelelő rúgótechnikát.
2006. június 12.
Archívum
tudomány
Mileva és a szinergia
Éppen száz éve, hogy ez a nagyszerű nő a férjével együtt megváltoztatta a fizikusok, majd az érdeklődő nagyközönség világképét. Róla alig tud valaki, a férjéről mindenki.
2005. október 29.
Archívum
tudomány
Új fény
A Mindentudás Egyeteme következő előadását A fény fizikája címmel Kroó Norbert fizikusprofesszor tartja.
Ötvös Zoltán
2005. június 05.
Archívum
tudomány
Jubileumi fénystaféta
Ma a huszadik század legnagyobb hatású fizikusára emlékeznek világszerte - Albert Einsten ötven évvel ezelőtt, 1955. április 18-án halt meg az Egyesült Államokban.
2005. április 18.
Archívum
tudomány
Száz éve minden relatív
A "Nagy Relatív", ahogy a hopi indiánok nevezték Albert Einsteint, aki még az amerikai elnöknél tett látogatásakor sem húzott zoknit, ötven éve, 1955. április 18-án hunyt el.
Ötvös Zoltán
2005. április 18.
Archívum
8
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól