Jubileumi fénystaféta

Ma a huszadik század legnagyobb hatású fizikusára emlékeznek világszerte - Albert Einsten ötven évvel ezelőtt, 1955. április 18-án halt meg az Egyesült Államokban.

Ha másról nem is, a relativitáselmélet megalkotójaként mindenki ismeri Albert Einsteint. A bozontos fejű, nyelvét nyújtó Nobel-díjas fizikus halálának ötvenedik évfordulóján az Egyesült Államok keleti partján fekvő Princetonban minden lámpát leoltanak. Néhány másodperccel később pedig működésbe hozzák annak a különleges fényváltóversenynek az első fényforrását, amely 24 óra alatt az egész földgolyót körüljárja. Az akció kiötlői azt remélik, hogy a fényimpulzus végigfut majd az egész Egyesült Államokon a keleti parttól a nyugatiig, utána egy fényvezetéken keresztül a Csendes-óceánon át Kelet-Ázsiába jut. Kínában a fény két sugárra szakad. Az első északra indul: Oroszországon, Ukrajnán, Lengyelországon, Szlovákián és Csehországon halad át. A déli fénycsóva útja Indiát, Pakisztánt, Iránt, Törökországot, Bulgáriát, Szerbiát, Magyarországot és Ausztriát érinti. A két sugár Németországban találkozik, majd továbbhalad Franciaországba, Belgiumba és Nagy-Britanniába, onnan pedig vissza Észak-Amerikába (ottani idő szerint este hat órakor érkezik vissza).

Magyarországra Szerbia felől Szeged alatt április 19-én este kilenc órakor érkezik meg a "fénycsóva", és onnan 21 perc alatt kell eljutnia a Kőszeg melletti Irott-kőig, ahonnan Ausztriában halad tovább. A hazai szervezők Szegednél két újabb iránnyal bővítették a programot, hogy minél többen kapcsolódhassanak be: a Tisza-parti nagyvárosból Baja és Budapest felé is elindul egy-egy (energia)nyaláb.

A különleges fényváltóban bárki részt vehet, és bármilyen fényforrást használhat az autó fényszórójától kezdve, a fáklyán és a tűzön át a lézerig. A legfontosabb, hogy mindenki a megfelelő időben gyújtsa meg a saját fényét. A fénytúra szervezői úgy képzelik, hogy a nagy városokban pár méternyi távolságban álló résztvevők egymás után gyújtják meg öngyújtóikat vagy lámpáikat, és így adják tovább a fényimpulzust.

A fővárosi Csodák Palotája, Közép-Európa első interaktív tudományos központja egy Guinness világrekord-kísérlettel csatlakozik a fénystafétához. Ma este 18 órától kedd este 18 óráig, azaz 24 órán át látványos fizikai kísérleteket mutatnak be ismétlés és szünet nélkül. A palota interaktív játékai a rekordkísérlet alatt is a látogatók rendelkezésére állnak. Akik esetleg nem férnek be a kísérleteknek otthont adó Öveges terembe, azok az interneten - www.neteyes.hu - is figyelemmel kísérhetik a maratoni fizikai bemutatót.

Albert Einstein
Albert Einstein
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.