hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“fizika”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
tudomány
Jövőre tisztázódhat a szuperhúrelmélet sorsa
A részecskefizika legújabb modellje, a szuperhúr elmélet olyan gigantikus erőkkel és energiákkal számol, hogy a kísérleti fizikusoknak reménye sincs ellenőrizni a modell jóslatait. Van viszont egy sejtés, a szuperszimmetria, amely a genfi LHC-ben (Nagy Hadronütköztető) zajló kísérletek alapján a becslések szerint már jövőre igazolható vagy megcáfolható.
2010. október 19.
Tud/Tech
Nobel-díj
Egyatomos grafitrétegért fizikai Nobel-díj
Andre Geim és Konstantin Novoselov, Nagy-Britanniában dolgozó kutatóknak ítélték oda megosztva az idei fizikai Nobel-díjat– jelentették be a Svéd Királyi Tudományos Akadémián Stockholmban. A két orosz származású tudós a kétdimenziós grafénra (egyetlen atomvastagságú grafitréteg) vonatkozó alapkísérleteiért érdemelte ki az elismerést.
Ötvös Zoltán
2010. október 06.
Tud/Tech
tudomány
Einsteinnek igaza volt: aki felhőkarcoló tetején lakik, gyorsabban öregszik
A Science című tudományos szaklapban pénteken megjelent publikáció szerint Albert Einsteinnek igaza volt, amikor 100 évvel ezelőtt azt állította, hogy az idő relatív és minél magasabban tartózkodik valaki a tengerszint fölött, annál gyorsabban öregszik.
Angyal Gábor
2010. szeptember 24.
Tud/Tech
Nagy-Britannia
Hawking-ellenes platformon a prímás és a főrabbi
Brit vallási vezetők elutasítják a világhírű fizikus állítását, amely szerint a tudomány kizárja Isten szerepét a teremtésben.
2010. szeptember 03.
Külföld
Nagy-Britannia
Hawking: Nem volt szükség Istenre...
Stephen Hawking, a világ egyik legnevesebb elméleti fizikusa szerint a világegyetemnek nem volt szüksége az isteni beavatkozásra. Új könyve bizonyítani véli, hogy a Nagy Bumm a fizika törvényeinek elkerülhetetlen következménye volt.
2010. szeptember 03.
Tud/Tech
fizika
Amiért még a fizikusok is az utcára vonulnak
Tudósok és az alkalmazottak százai tüntettek szerdán a Nukleáris Kutatások Európai Tanácsának (CERN) genfi központja előtt, hogy így tiltakozzanak a világ legnagyobb részecskefizikai laboratóriumát sújtó költségvetési megszorítások ellen.
Angyal Gábor
2010. augusztus 26.
Tud/Tech
régészet
Arkhimédész tükrei
Az ókori kultúra egyik kedvenc legendája Arkhimédész hajókat felgyújtó tükreiről szól. Egy olasz kutató, Cesare Rossi „minden legendának van valós alapja” elvet követve fölvázolt egy lehetséges megoldást, átértelmezve a mítoszt.
2010. augusztus 20.
Tud/Tech
festmény
A Mona Lisa is könnyedén hamisítható
Orosz fizikusok felfedezték, hogy miként lehet tökéletesen lemásolni bármilyen műalkotást. Még a Mona Lisát is hamisítani lehetne akár milliós példányszámban, s a legavatottabb szakértők és módszerek sem tudnák megkülönböztetni a hamisítványt az eredetitől.
Rab László
2010. július 16.
Mozaik
arcok
Az erdélyi magyar, aki behálózta a világot
Barabási Albert-László a komplex hálózatok elméletének egyik kidolgozója, írásait a Nature, a Science, a National Geographic, a The New York Times közli. A Harvard világhírű professzora három éve behálózta a magyarokat is, új könyvében, a Villanásokban pedig azt bizonyítja, hogy a jövő kiszámítható.
Ötvös Zoltán
2010. június 08.
Kultúra
Hétvége
A futball fizikája
Miért éppen tizenegy játékos? Miért népszerűbb a futball a többi labdajátéknál? Mi a szerepe egy 140 éve halott német fizikusnak a különlegesen szép gólok tudományában?
2010. június 05.
Tud/Tech
Hétvége
Fogadás fekete lyukra
Jól ismert az angolok fogadási szenvedélye. Lóversenyeken például nemcsak a nép, hanem az előkelők is lelkesen beállnak a fogadók közé, maga II. Erzsébet királynő is. Hanem az már különös, hogy kiváló brit fizikusok is fogadásokat kötnek egyes természeti jelenségekre, mint amilyen például a fekete lyukak léte vagy a gravitációs hullámok megfigyelhetősége.
2010. május 02.
Tud/Tech
Hétvége
A szépség és az ízek násza
Néhány éve csak néhány tucatnyi beavatott ismerte az új konyhaművészet fortélyait, napjainkra pedig már hódító divattá vált a molekuláris gasztronómia. Kigondolója, elterjesztője a magyar származású fizikus, Kürti Miklós, akinek szellemi elődei között megtalálható a modern kémia tragikus sorsú megalapítója, Antoine Lavoisier is. Az idén Michelin-csillaggal kitüntetett magyar étterem is a molekuláris gasztronómia követői között található.
2010. április 04.
Tud/Tech
tudomány
Rekordkarambol az alagútban
A genfi nagy hadronütköztető (LHC) keddi sikeres kísérletei nyomán most arról beszél a világ, hogy új korszak született a tudományban. Egyesek szerint ez az eredmény azzal ér fel a fizikában, amihez fogható az emberiség történelmében a holdra szállás volt.
Ötvös Zoltán
2010. április 01.
Tud/Tech
tudomány
Holdraszállás a fizikában - stabil nyalábok az LHC-ban
Ma sikerült először ütköztetni két 3,5 TeV-es (teraelektronvolt) nyalábot a genfi Nagy Hadronütköztetőben (LHC). A 7 TeV-es ütközési energia körülbelül háromszor nagyobb a korábbi rekordnál, és új fizikai felfedezések előtt nyitja meg az utat.
2010. március 30.
Tud/Tech
Hétvége
Aranygömbbökkel bombázzák szét a rákos sejteket
Plazmonika néven új tudományág született az utolsó évtizedben, amely el is vitte a prímet a Utah állambeli Snowbirdben rendezett nemzetközi kvantumfizikai konferencián – mondta el lapunknak az ott jelen lévő Kroó Norbert fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke.
Ötvös Zoltán
2010. február 14.
Tud/Tech
Nobel-díj
A fény mesterei kapták a fizikai Nobel-díjat
Három amerikai (állampolgárságú) tudós, Charles K. Kao, Willard S. Boyle és George E. Smith kapták megosztva az idei fizikai Nobel-díjat.
Angyal Gábor
2009. október 06.
Tud/Tech
tudomány
Kimérték a téridő görbülését
Az egyik legpontosabb mérést végezték el a Nap tömege által a téridőben okozott görbület mértékére, újabb igazolását adva Einstein jóslatára. A mérést az Európánál jóval nagyobb területet lefedő VLBA (Very Long Baseline Array) rádióantenna-rendszerrel Sergei Kopeikin (University of Missouri) és kollégái végezték.
Ötvös Zoltán
2009. szeptember 10.
Tud/Tech
tudomány
Űrhajósok helyett automatákat
Néhány éve egy híres amerikai magazin beválasztotta a világ száz legbefolyásosabb értelmiségije közé. Steven Weinberg kétségtelenül élő legenda, korunk egyik legismertebb tudósa, akinek Nobel-díjjal jutalmazott elmélete a világegyetem keletkezését leíró híres standard modell egyik megalapozása. A Texasi Austin egyetemének fizikaprofesszora Budapestre érkezését követően elsőként a Népszabadságnak nyilatkozott.
Palugyai István
2009. augusztus 03.
Belföld
kutatás
A legnagyobb neutron
"Valószínűleg kettőnél többször jelöltek a fizikai Nobel-díjra, de a jelölés csak az Oscar-díjnál számít. Az elmúlt évtizedeket elsősorban nem szakmai karriernek tekintem. Megoldásokat kerestem felmerült problémákra, és ez néha sikerült" - [url=http://www.nol.hu/lap/arcok/]mondja Mezei Ferenc fizikus, amikor pályája összegzéséről beszél. [/url]- a Nol cikke.
2009. március 25.
Videó
fizika
Mérföldkő a fizikában: magyar tudósok sikere is
Noha nem ez volt az elsődleges cél, újabb megerősítést nyert Albert Einstein relativitáselmélete: egy magyar-francia-német tudóscsoport számítógépes modellezéssel bebizonyította, hogy az atomnál kisebb részecskék szintjén is érvényes az E=mc2 képlet.
Ötvös Zoltán
2008. november 22.
Tud/Tech
7
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól