hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“evolúció”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
Hétvége
Visszalopózni a paradicsomba
Tavasszal a tájfutók úgy térnek vissza a vadonba, mint rég nem látott szerelmesük ölelő karjaiba. A hosszú téli hónapok után márciusban megkezdődik a versenyszezon, amikor a tájfutók azt csinálhatják, amit testük, szellemük a legjobban kíván.
2012. március 18.
Sport
régészet
Neander-völgyi művész fókarajza
Az eddigi valaha előkerült legkorábbi barlangi rajzokat fedezték fel spanyol kutatók. Még nagyobb szenzáció, hogy a Neander-völgyi ember festette őket, vagyis ezek az első olyan megtalált képek, amelyeket „unokatestvérünk” alkotott.
Juhari Zsuzsanna
2012. február 22.
Tud/Tech
ló
A lovakat több helyen háziasították
Az állatok, köztük a vadlovak háziasítása az emberiség fejlődésének és a nagy civilizációk kialakulásának egyik kulcslépése volt. A ló élelemként és szállítóeszközként foglalt el fontos helyet az emberiség életében, és a bronzkor óta a harcászatban is jelentős a szerepe.
2012. február 02.
Tud/Tech
tudomány
A majmoknak is vannak barátaik
A törzsfejlődés során az állatok közt kialakult legkorábbi barátságok alapja ugyanaz, mint manapság az embernél: a barátok támogatják egymást a bajban, kölcsönadnak értékes eszközöket, vagy megosztanak egymással egy-egy jó falatot.
2012. január 16.
Tud/Tech
egészség
Génekben a hosszú élet titka
Újabb világrekord született: hat év után elkészült a világ legöregebb asszonyának teljes géntérképe. Dr. Gert Holstege amszterdami kutató az Amerikai Humángenetikai Társaság Montrealban megtartott éves ülésen ismertette hatéves genetikai kutatásának eredményeit. Eddig még nem fejtették meg ilyen korú ember génállományát.
2011. november 24.
Tud/Tech
tudomány
A másik hajnal
Négymilliárd évvel ezelőtt bolygónk hűlni kezdett, és a felszínén megjelenő vizekben egy önmaga megsokszorozására (önreplikációra) képes molekula vagy molekulák keletkeztek.
2011. november 07.
Tud/Tech
régészet
Ősemberek rejtélyes migrációja
A legújabb kutatások szerint a denisovai ember, az emberiség törzsfáján jegyzett újabb rejtélyes archaikus homo, a Neander-völgyiek testvére volt, s egykor Szibéria fagyos térségeiben jelent meg, majd onnan vándorolt Indonézia párás meleg vidékéig. A denisovaiak hatalmas kiterjedésű területet laktak be. Ez pedig azt bizonyítja, hogy nemcsak fajunk, a modern ember volt képes a legsokoldalúbban alkalmazkodni a környezeti kihívásokhoz.
Juhari Zsuzsanna
2011. október 25.
Tud/Tech
tudomány
Megfordították az evolúciót
Ernst Haeckel német orvos és zoológus embriológiai kutatásai során megfigyelte, hogy a különböző gerinces állatok embriói egyedfejlődésük bizonyos szakaszaiban nagyon hasonlítanak egymásra, és csak később válnak eltérővé.
2011. szeptember 27.
Tud/Tech
tudomány
Már a guppikat is túlhalásszák
Norvég biológusok guppikon (akváriumi díszhalakon) végzett kísérlettel próbálják megjósolni, hogy milyen következményei lesznek a halállományok túlzott kiaknázásának, vagyis a túlhalászásnak. Az igazolásra váró feltételezés szerint a halak a túlélés érdekében kisebbek lesznek.
Hargitai Miklós
2011. szeptember 19.
Tud/Tech
tudomány
A legősibb sejtmaradvány
A Föld legidősebb, életre utaló nyomait fedezték fel Nyugat-Ausztráliában helyi és oxfordi kutatók. A természetesen mikroszkópos méretű maradványok egyértelműen bizonyítják, hogy már 3,4 milliárd éve, az oxigénmentes világban is léteztek sejtek és baktériumok. A felfedezést a David Wacey (Nyugat-ausztráliai Egyetem) által vezetett kutatócsoport a Nature Geoscience-ben tette közzé.
2011. szeptember 13.
Tud/Tech
tudomány
Láthatóvá vált ősünk agyfelszíne
Európában elvégzett, egyedülálló koponyabelső-rekonstrukcióval elkészítették a sokat vitatott faj, az Australopithecus sediba agyfelszínképét. Az eredmények alátámasztották a feltételezést, megtalálták az emberféléből az emberbe átvezető láncszemet.
Juhari Zsuzsanna
2011. szeptember 13.
Tud/Tech
tudomány
A sörényes patkány méregfegyvere
Mérgező növényt rág, majd bekeni magát a nedvvel az afrikai sörényes patkány, hogy megölje a ragadozókat, amelyek esetleg megkívánnák.
2011. augusztus 06.
Tud/Tech
tudomány
Génsebészet szupersebességgel
Az evolúciós gép nem a fantázia szüleménye.Napok alatt elvégzi azt a feladatot, amit a génsebészek évek alatt. Igaz, még csak a prototípusa létezik, ám ha kitalálóinak hihetünk, újabb típusai forradalmasíthatják a biológiát: új élőlényeket hozhatunk létre, de akár egy kiválasztott faj teljes örökítőanyagát (genomját) is újraírhatjuk velük.
2011. július 18.
Tud/Tech
orvostudomány
Több száz évig is élhetünk?
Ha megértjük, hogy miként volt képes az ember 6 millió éves evolúció során megduplázni élettartamát, akkor közelebb kerülünk olyan terápiás megoldásokhoz, amelyek ezt tovább növelhetik - állítja Ungvári Zoltán kutatóorvos, aki szerint néhány évszázadon belül akár több száz évig is élhetnek majd az emberek.
Cseri Péter
2011. június 11.
Tud/Tech
tudomány
Tovább élnek, de előbb öregszenek az ebek
Az emberrel töltött évmilliók meghosszabbították a kutyák élettartamát, az öregedés kezdőpontját azonban többé-kevésbé érintetlenül hagyták. Ez azt jelenti, hogy a középkorú ebekből azonnal öreg(edő) állatok lesznek, többnyire anélkül, hogy ez a gazdájuknak feltűnne – derül ki egy magyar kutatásból.
Hargitai Miklós
2011. május 25.
Tud/Tech
tudomány
A biológiai sötét anyag
A bolygónkat benépesítő legtöbb faj olyan apró egysejtű lény, mely csupán kevés rendszertani azonosításra alkalmas jellegzetes tulajdonsággal rendelkezik.
2011. április 21.
Tud/Tech
evolúció
Primitív dinoszauruszt fedeztek fel az Antarktiszon
Egy ismeretlen dinoszauruszfaj maradványait fedezték fel amerikai paleontológusok az Antarktiszon, a primitív őshüllő a kora jura korban, 190 millió évvel ezelőtt élt, amikor a hatodik kontinensen mérsékelt égövi klimatikus viszonyok uralkodtak.
Gergely Márton
2011. február 20.
Mozaik
tudomány
A róka lehetett az ember legjobb barátja?
Az európai kultúrkörben a kutya, egyes ázsiai vidékeken az elefánt vagy a ló tölti be az „ember legjobb barátja” szerepkört. Egy új tudományos eredmény szerint ugyanakkor a poszt első birtokosa valószínűleg a róka lehetett, és csak azért váltották le, mert nem vált be a gyakorlatban.
Hargitai Miklós
2011. február 01.
Mozaik
tudomány
Túlélő dinoszauruszok: a tojások vészelték át a kataklizmát?
Néhány hadroszaurusz akár hétszázezer évvel is túlélhette a fajok felének kipusztulásával járó krétatercier kihalási eseményt – állítják az amerikai Albertai Egyetem őslénykutatói a Geology című szakfolyóiratban.
Ötvös Zoltán
2011. február 01.
Mozaik
Fidesz
UP: A bazmeg és a vér hatása
Szeretnék megnyugtatni mindenkit: a sajtószabadság egyáltalán nincsen veszélyben Magyarországon. Az általános épelméjűség annál inkább.
Uj Péter
2011. január 05.
Belföld
3
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól