hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“csillagászat”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
tudomány
Nyit a Pacsi
Kutatási, ismeretterjesztő és idegenforgalmi célokat egyaránt szolgálmajd az elképzelések szerint a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság legújabb attrakciója, a holnap nyíló Pannon Csillagda.
Cseri Péter
2012. április 27.
Tud/Tech
csillagászat
Videón a gigászi méretű napkitörés
Látványos napkitörésnek lehettek szemtanúi a csillagászok kedd este. A fler a napkorong északkeleti részéről indult ki, és kirobbanása előtt elérte a 79727 Celsius-fokot, majd a szuperforró plazma hatalmas boltívet formált a Nap felszíne felett. A kitörés gigászi mérete ellenére csupán M-1,7 kategóriájú, vagyis közepes erősségű volt, és a tudósok szerint nem lesz hatása a Földre.
2012. április 18.
Mozaik
tudomány
Meglepő felszínformák a törpe óriáson
A NASA Dawn (Hajnal) nevű űrszondája váratlanul érdekes részleteket tárt fel a hatalmas Vesta kisbolygó felszíni jellegzetességeiről. A képeken olyan geológiai formákat is látni lehet, amilyeneket korábban egyetlen aszteroida felszínén sem figyelhettek meg.
2012. március 29.
Tud/Tech
tudomány
A Hold fényéből a földi élet jeleire bukkantak
Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) egy az európai csillagászati megfigyeléseket összehangoló nemzetközi szervezet, amely elsősorban a Föld déli féltekéjén, fényszennyezésmentes területeken felépített hatalmas teleszkópok segítségével kémleli az eget.
2012. március 24.
Tud/Tech
csillagászat
"Négyszögletes" galaxis úgy hetven fényévre tőlünk
"Négyszögletes" galaxist fedezett fel egy nemzetközi kutatócsoport; a Leda 074886 katalógusjelű csillagváros hetvenmillió fényévnyire van bolygónktól.
Angyal Gábor
2012. március 20.
Tud/Tech
csillagászat
Intergalaktikus tömegkarambol
A Herkules-csillagképben lejátszódó intergalaktikus "tömegkarambolról" készített felvételeket az Európai Déli Obszervatórium (ESO) nagyon nagy teleszkópja (VLT), amely Chilében a Cerro Paranal hegyen, az Atacama-sivatagban működik.
Angyal Gábor
2012. március 09.
Tud/Tech
csillagászat
Súrolja a Földet egy kisbolygó
A geostacionárius pályán lévő műholdaknál közelebb megy el a 2012 DA14 katalógusjelű kisbolygó a Föld mellett, de a NASA szerint nem jelent veszélyt.
Angyal Gábor
2012. március 07.
Tud/Tech
tudomány
A Hold okozhatta a Titanic vesztét
Száz éven át úgy tartották, hogy a luxusgőzös útjába került hatalmas jéghegy okozta a Titanic katasztrófáját, a Texasi Állami Egyetem kutatói szerint viszont elsősorban a Hold okolható az ezerötszáz életet követelő tragédiáért.
2012. március 06.
Mozaik
csillagászat
A csillagok pubertáskora ismerhető meg az Orion-köd révén
A csillagok pubertáskora ismerhető meg az Orion-ködről készített legújabb felvételek segítségével.
Angyal Gábor
2012. március 06.
Tud/Tech
tudomány
Kis pénz, kis műhold, de hatalmas siker
Az első magyar fejlesztésű műhold eddig tökéletesen működik, már a következő, nagyobb műholdat is tervezzük, de ebből igazán csak akkor lehet valóság, ha hazánk tagja lesz az Európai Űrügynökségnek (ESA) – nyilatkozta lapunknak Horváth Gyula egyetemi adjunktus, a Műegyetem Masat–1 Fejlesztő Csoportjának programmenedzsere. A fiatal oktató szerint ebből a programból az egész hazai űripar profitálhat, de az is benne van a pakliban, hogy kihívások híján a csapatot elcsábítja valamelyik vezető külföldi kutatóhely.
Ötvös Zoltán
2012. február 27.
Tud/Tech
Budapest
Jövő héten kilövés: a Masat–1 útra kész!
Magyarország első műholdja, a Masat–1 páratlan lehetőséget kapott, hiszen nyolc másik műholddal közösen részt vehet az Európai Űrügynökség (ESA) Vega hordozórakétájának első küldetésén.
Ötvös Zoltán
2012. február 01.
Tud/Tech
tudomány
Óriási vihar egy napbölcsőben
A Hubble-űrteleszkóp egyik legutóbbi felvételén egy kozmikus léptékkel mérve „ma született” csillag és környezete látható. A látványos kép tanúsága szerint a rendkívül aktív protocsillag kb. egy fényévnyi környezetében óriási viharokat kavar.
2012. január 30.
Tud/Tech
csillagászat
Megsemmisültek volna a Teremtés oszlopai?
Megsemmisülhettek a Teremtés oszlopai a Sas-ködben, legalábbis erre engednek következtetni az Európai Űrügynökség (ESA) két csillagászati műholdjának, a Herschelnek és az XMM-Newtonnak a legújabb felvételei.
2012. január 19.
Mozaik
tudomány
Elszabadult egy planéta a Naprendszerből
Talán rá se ismernénk arra a Naprendszerre, amelyben élünk, ha visszautaznánk az időben úgy négymilliárd évet. A Jupiter földi és űrszondás vizsgálata, valamint az Uránusz és a Neptunusz összetételének megállapítása már régóta arra engedte következtetni a kutatókat, hogy az óriásbolygók (a Jupiter, a Szaturnusz, az Uránusz és a Neptunusz) nem ott jöttek létre, ahol most keringenek.
2011. december 19.
Tud/Tech
tudomány
Utazás téren és időn át: a féregjáratok titka
Az általános relativitáselmélet lehetőséget ad fekete lyukak és féregjáratok létezésére egyaránt. Fekete lyukat már rengeteget fedeztek fel, féregjáratot egyet sem. Hogy valóban távcsöveink felbontóképessége-e az akadály, az orosz űrtávcsőnek köszönhetően talán hamarosan kiderülhet.
2011. november 30.
Tud/Tech
tudomány
Lakjunk a Titánon!
A Szaturnusz Titán nevű holdját, valamint a Mérleg csillagképben, 20,5 fényévre lévő Gliese 581g bolygót tartja a leglakhatóbb idegen világnak egy nemzetközi kutatócsoport, amely az Astrobiology című folyóiratban publikálta tanulmányát.
MTI
2011. november 24.
Tud/Tech
tudomány
Pénzfeldobással más világok felé
Melyiket nehezebb elképzelni: azt, hogy az idő maga örökké létezik, vagy azt, hogy az óra egyszer csak megáll, s az idő nem múlik tovább? Amerikai kutatók a kérdés megválaszolását más világegyetemek létezésének lehetőségével kombinálták.
2011. október 31.
Tud/Tech
tudomány
Európa válasza a GPS-re
Közép-európai idő szerint tegnap 12.30-kor startolt az a Szojuz rakéta, amelynek rakterében ott lapult a Galileo műholdrendszer első két tagja. A tegnapi sikeres kilövést közel egy évtizedes előkészület előzte meg, így igazán nem osztott szorzott, hogy műszaki okok miatt egy nappal elhalasztották a startot.
Ötvös Zoltán
2011. október 22.
Tud/Tech
tudomány
A Titán újabb titka tárul fel
2011. október 19.
Tud/Tech
tudomány
„Tengernyi” víz egy üstökösben
Jó ideje feltételezik már, hogy a víznek legalább egy részét a Naprendszer őskorában üstökösök szállították a Földre, röviddel annak keletkezése után. Erre most bizonyítékot talált a Michigan Egyetem Ted Bergin vezette kutatócsoportja. Eredményeiket a Nature-ben tették közzé.
2011. október 12.
Mozaik
9
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól