hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“Palugyai István”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
egészség
A „jó” és a „rossz” mágnes
Nemrég egy barátomra rásóztak a valóban gyorsan dolgozó indukciós sütő „farvizén” egy mágneses „gyógyhatással” bíró matracot – potom több százezer forintért.
Palugyai István
2012. szeptember 17.
Tud/Tech
Hétvége
Menjünk a vadiba!
A nyíregyházi Zöld Piramis nem csak az országban egyedülálló létesítmény. Mégis megállapíthatjuk a vidéki állatkertek helyzetét nézve, hogy a fejlődés szinte minden magyar zoot jellemez.
Palugyai István
2012. szeptember 16.
Tud/Tech
tudomány
Kiebrudalják a Csodák Palotáját
Kiköltöztetik a Csodák Palotáját a Millenárisról. A hét éve itt működő interaktív tudományos játszóház vitathatatlan népszerűséget szerzett, és a Millenáris területére érkező legtöbb – az elmúlt évek alatt másfél millió – látogatót vonzotta. Augusztusban mégis szokatlanul rövid időt kaptak a kiköltözésre, az eredeti és szeptember végén lejáró szerződésben megszabott november 30-i dátum helyett október közepéig el kell hagyniuk az épületet.
Palugyai István
2012. szeptember 05.
Belföld
tudomány
A könyv, amelyik figyel
Nyakunkon a tanévkezdés, s miközben a kormány központilag összeállított tankönyves módszerei sok tekintetben ásatag, múltbeli reminiszcenciákat ébresztenek, a világban teljesen új, a digitális kor minden előnyét felhasználó változások körvonalazódnak. A mesterséges intelligenciával foglalkozó minapi torontói konferencián például bemutatták a seattle-i Vulcan cég Inquire nevű, iPadre készült – első lépésként biológiai tananyagot tartalmazó – alkalmazását, melyet a szakemberek az első valóban intelligens tankönyvnek tartanak.
Palugyai István
2012. augusztus 29.
Tud/Tech
tévéműsor
Tévéműsor ajánló
Palugyai istván
2012. augusztus 22.
Archívum
kutatás
Újratelepített vécé
Bill Gatesről igazán nem lehet azt mondani, hogy ne lenne érzéke a meglepő ötletekhez. Nos, most sem hazudtolta meg önmagát, amikor egy olyan területhez nyúlt, amelyet az innovációban legnagyobb jóindulattal sem szoktak feltörekvőnek nevezni. Hiszen olyan dolgot próbált megújítani, ami éppen hogy lefelé folyik, merthogy a vécéről van szó. Amelynek civilizált és higiénikus változatához a világ lakosságának 40 százaléka nem fér hozzá, s ez egyes számítások szerint másfél millió gyermek halálát okozza hasmenéses fertőzések miatt.
Palugyai István
2012. augusztus 19.
Tud/Tech
tudomány
Egy kép az ír akadémia falán
A múlt hónapban zajlott tudományos európai megakonferencia, a Euroscience Open Forum egyik szünetében ellátogattam a Királyi Ír Akadémia, Dublin belvárosában álló XVIII. századi épületébe.
Palugyai István
2012. augusztus 15.
Tud/Tech
Nobel-díj
Ellopták Nobel-díját, mégis megmaradt
Gyermekként távcsövet készített, a csillagászat érdekelte Roy J. Glaubert, akinek tudományos pályáját nagy részben a fény határozta meg.
Palugyai István
2012. július 21.
Tud/Tech
tudomány
A genetika Darth Vadere
Az élő és a digitális világ közti vonal egyre halványul és közel az idő, mikor ez teljesen eltűnik – mondta a genetika Darth Vaderének nevezett Craig Venter az európai tudományos csúcstalálkozónak nevezett konferencián, a Dublinban rendezett Euroscience Open Forumon.
Palugyai István
2012. július 19.
Tud/Tech
tudomány
Európa főtudósa, aki újra „megtanult” angolul
Januártól José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke tudományos főtanácsadójává nevezte ki Anne Glover brit biokémikus-professzort, akivel Dublinban, a Euroscience Open Forum nevű konferencián beszélgettünk.
Palugyai István
2012. július 18.
Tud/Tech
Hétvége
Bozon, vagy repülőgép- anyahajó?
Alighogy napvilágot láttak a hírek arról, hogy a genfi részecskefizikai központ, a CERN munkatársainak hosszú megfeszített munka után sikerült nyakon csípniük az úgynevezett „isteni” részecskét, a Higgs-bozont, a bozonból a pesti flaszteren már bozont lett, és szinte mindenki tudott valamit a felfedezésről, anélkül persze, hogy megértették volna a standard modell e hiányzó elemének lényegét. Jellemző, hogy a nagy napon reggel nálam zárat javítottak, és a szerelő még a friss hír előzményeit illetően is meglepően jól értesült volt.
PALUGYAI ISTVÁN
2012. július 15.
Tud/Tech
tévéműsor
Tévéműsor ajánló
Palugyai István
2012. július 10.
Archívum
tudomány
A CERN bejelentése a Higgs-bozonról
Két éven belül meglesznek a válaszok a fizika és az anyag szerkezetének alapvető kérdéseire, válaszolta lapunknak 2010. november végén Rolf-Dieter Heuer, a CERN főigazgatója, s lehet, hogy igaza volt.
Palugyai István
2012. július 05.
Tud/Tech
tudomány
Úgy tűnik, megvan az 'isteni' részecske
Az Európai Részecskefizikai Központ, a genfi CERN ma reggeli sajtótájékoztatóján bejelentették, hogy nagy valószínűséggel megtaláltak egy új szubatomi részecskét, amely feltehetőleg azonos az évtizedek óta keresett Higss-bozonnal, mely a fizika úgynevezett standard modelljének egyetlen hiányzó "alkatrészének" számít.
Palugyai István
2012. július 04.
Tud/Tech
tudomány
Rég nem látott agyelszívás
Szürkeállomány-szűkében vannak a magyar biotechnológiai vállalkozások, amelyeknek még így is biztos a vezető helyük az új európai uniós tagállamok között. Ez az egyik legfontosabb üzenete a Magyar Biotechnológiai Szövetség (MBSZ) által nemrégiben összeállított, 114 oldalas, angol nyelvű elemzésnek, mely azt is kimondja, hogy az egyik legjövedelmezőbb befektetés Magyarországon a kutatás-fejlesztés és azon belül is a biotechnológia.
Palugyai István
2012. július 03.
Tud/Tech
tudomány
Vérvizsgálat leplezi le a depressziót
Egy Amerikában dolgozó magyar kutatónak köszönhetően a jövőben objektív módon, vérvizsgálattal lehet kimutatni a tizenévesek körében fellépő depressziót. Rédei Éva, a chicagói Northwestern University professzora csoportjával tizenegy genetikai jellegzetesség (marker) esetében észlelt különbségeket depressziós és egészséges 15–19 éves fiatalok között.
Palugyai István
2012. június 26.
Tud/Tech
Hétvége
Add a géned, és ne kérdezz!
Elhunyt emberek testét mutatják be speciális módszerrel tartósítva, kikészítve, különféle pózokban egy Budapesten júliusig látható kiállításon. Az emberi szövetek újszerű felhasználásáról szól az a nemrégiben bejelentett hír is, amely szerint megkezdődhet a kutatás a világ eddigi legnagyobb, Nagy-Britanniában nyílt biobankjában, ahol félmillió személytől levett DNS-mintát és ehhez kapcsolódó több száz adatot, személyes információt őriznek.
Palugyai István
2012. június 25.
Tud/Tech
rasszizmus
Élesztgetik a faji gyűlölet lángját
A világ talán legtekintélyesebb tudományos lapja, a brit Nature minap megjelent száma terjedelmes cikkben foglalkozik azzal a tudományos nonszensznek minősíthető skandalummal, amely éppen egy hónapja tört ki – de a hazai sajtóban már anélkül csengett le, hogy a gusztustalan ügynek bármi következménye lett volna.
Palugyai István
2012. június 16.
Belföld
tudomány
Mindenki győzött, nincs tovább
Érdekes verseny bontakozott ki az elmúlt években egy jövőbe mutató és hatalmas tudományos beruházás miatt Ausztrália és Dél-Afrika között, mely május 25-én békés, mindkét fél számára megnyugtató véget ért. A vetélkedés tétje az volt, hogy melyik országban épüljön fel a világ eddigi leghatalmasabb rádiótávcső-rendszere, mely a korábban elképzeltnél sokszorta tágabb ablakot nyit majd a világűrre.
Palugyai István
2012. június 09.
Mozaik
tévéműsor
Tévéműsor ajánló
Palugyai István
2012. május 29.
Archívum
27
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól