hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“Juhari Zsuzsanna”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
régészet
Az agyagkatonák nem is a császárt őrzik?
A kutatók általában egyetértettek abban, hogy a világhírű kínai agyaghadsereg az első császárt „kísérte” túlvilági útjára, hogy mindörökre védje az uralkodót, ám nemrégiben egy kínai kutató bejelentette, szerinte a katonai alakok valójában egy katonai iskola kiképzést segítő modelljei voltak.
Juhari Zsuzsanna
2011. december 15.
Tud/Tech
régészet
Etruszk gyermekszülés egyedülálló ábrázolása
Krisztus előtti gyermekszülés-ábrázolást találtak egy etruszk lelőhelyen. A kép szülő nőt mutat, csecsemője feje és válla már éppen kibújt.
Juhari Zsuzsanna
2011. december 07.
Tud/Tech
régészet
Nem engedek be lázongókat és korruptokat
A Kairó Genizában 350 000 olyan töredéket tartanak nyilván, amelynek nincs meg a párja, vagy mert elveszett, vagy mert egymástól szétszakítva, külön-külön őrzik. Ezeknek az átvizsgálása, az esetleges párok megtalálása mind ez ideig kivihetetlen feladatnak bizonyult. Pedig a geniza iratanyaga az egyik legfontosabb középkori szöveggyűjtemény.
Juhari Zsuzsanna
2011. november 29.
Tud/Tech
régészet
Közép-Európa első barlangfestménye
A dél-németországi Hohle Fels-barlangban megtalálták Közép-Európa eddig előkerült legkorábbi barlangi festményeit. A vörös és mélyvörös pöttyök jelentését azonban még nem sikerült megfejteni.
Juhari Zsuzsanna
2011. november 16.
Tud/Tech
tudomány
Az első európai
Európába fajunk, a mai ember legkorábban – eddigi ismereteink szerint – 45 ezer éve érkezett. Erre bizonyíték egy dél-olaszországi barlangból előkerült két, 45 ezer éves fog. Ez pedig azt jelenti, hogy a mai ember legalább ötezer évvel korábban jelent meg földrészünkön, mint azt eddig feltételezték, valamint hogy legalább ötezer éven át egymás mellett élt unokatestvérével, a Neander-völgyi emberrel, aki mintegy 40 ezer éve halt ki.
Juhari Zsuzsanna
2011. november 08.
Tud/Tech
régészet
Ősemberek rejtélyes migrációja
A legújabb kutatások szerint a denisovai ember, az emberiség törzsfáján jegyzett újabb rejtélyes archaikus homo, a Neander-völgyiek testvére volt, s egykor Szibéria fagyos térségeiben jelent meg, majd onnan vándorolt Indonézia párás meleg vidékéig. A denisovaiak hatalmas kiterjedésű területet laktak be. Ez pedig azt bizonyítja, hogy nemcsak fajunk, a modern ember volt képes a legsokoldalúbban alkalmazkodni a környezeti kihívásokhoz.
Juhari Zsuzsanna
2011. október 25.
Tud/Tech
régészet
Mégsem volt felesége Jézusnak?
Az előkerült IV. századi papirusztöredék egyértelműen fogalmaz, de a kutatók szerint nem tekinthető bizonyítéknak. Rómában, a kopt tanulmányok 10. nemzetközi konferenciáján is élénk vitátt váltott ki az a IV. századi papirusztöredék.
Juhari Zsuzsanna
2011. október 20.
Tud/Tech
régészet
100 000 éves a világ legrégebbi műterme
Egy dél-afrikai barlangban a kutatók felfedezték a világ minden bizonnyal legrégebbi műtermét. A barlangműhelyben okkerben gazdag, egykor folyékony elegy maradványait találták meg, amelyet valaki 100 000 éve készített el.
Juhari Zsuzsanna
2011. október 18.
Tud/Tech
régészet
3D-ben rekonstruálták a világ legrégebbi vízbe süllyedt városát
Egy körülbelül 3000 éve a tengerbe süllyedt görög várost, amely Homérosz Iliászának idején élhette virágkorát, a legmodernebb technikával újraalkottak. A kutatók által Pavlopetrinek elnevezett egykori kikötő a legrégebbi olyan vízbe süllyedt város, amelyet sikerült feltárni.
Juhari Zsuzsanna
2011. október 17.
Tud/Tech
tudomány
Veszélyben a híres sziklarajzok
Spanyolország újra meg kívánja nyitni az Altamira-barlang minden termét a nagyközönség előtt, noha több kutató eddig is figyelmeztetett már arra, hogy az egyedülálló, több tízezer éves, prehistorikus barlangrajzokat a látogatók veszélyeztetik.
Juhari Zsuzsanna
2011. október 11.
Tud/Tech
tudomány
Már 1,76 millió éve készítettek kétélű szakócát
Az emberré válás több millió éves története során egyáltalán nem csak a modern ember készített eszközöket. Az eddig ismert legrégebbi eszközök, az úgynevezett olduvai kultúra élesre pattintott szélű, kerek alakú marokkövei 2,6 millió évesek, és mintegy 1,5 millió évvel ezelőttig készítették őket.
Juhari Zsuzsanna
2011. október 06.
Tud/Tech
régészet
Ókori hajógyár
Portusban, az ókori Róma hatszögű kikötőjének partján egy nemzetközi kutatócsoport egy hatalmas épületet tárt fel. A római régészeti felügyelet irányítása alatt dolgozó régészek szerint hajókészítő és -javító műhelyt fedeztek fel.
Juhari Zsuzsanna
2011. szeptember 28.
Tud/Tech
tudomány
Láthatóvá vált ősünk agyfelszíne
Európában elvégzett, egyedülálló koponyabelső-rekonstrukcióval elkészítették a sokat vitatott faj, az Australopithecus sediba agyfelszínképét. Az eredmények alátámasztották a feltételezést, megtalálták az emberféléből az emberbe átvezető láncszemet.
Juhari Zsuzsanna
2011. szeptember 13.
Tud/Tech
Nagy-Britannia
Viking tömegsír Oxfordban
Legalább harmincöt – 16 és 25 éves kora között meghalt – férfi csontvázát találtak meg még 2008-ban Oxfordban. A vizsgálatok mára kiderítették, hogy dán-viking tömegsírt tártak fel.
Juhari Zsuzsanna
2011. augusztus 30.
Tud/Tech
régészet
A legelső fáraói korona
A jellegzetes fehér koronás uralkodóábrázolások közül az eddig ismert legkorábbira talált rá Egyiptomban egy nemzetközi kutatócsoport.
Juhari Zsuzsanna
2011. augusztus 17.
Tud/Tech
régészet
Marco Polo nem is látta Kínát
Perzsa kereskedők történeteit adta tovább az olasz utazó, aki nem jutott tovább a Fekete tengernél.
Juhari Zsuzsanna
2011. augusztus 13.
Tud/Tech
régészet
Szögmérő a piramiskorból?
Egy ókori egyiptomi építész sírjában több mint száz éve egy rejtélyes tárgyat találtak. A kutatók eddig csak találgattak, mire szolgálhatott a furcsa darab. Most egy fizikusnő úgy véli, megfejtette a titkot. Az építész sírjából a világ legrégebbi szögmérője került elő.
Juhari Zsuzsanna
2011. augusztus 02.
Tud/Tech
régészet
Kajafás unokájának csontládája
Három évvel ezelőtt az Izraeli Régészeti Hatóság Műkincsvédelmi Egysége egy feliratos, gyönyörűen díszített osszáriumhoz, csontládához jutott.
Juhari Zsuzsanna
2011. július 11.
Tud/Tech
régészet
Dzsedi-robot rejtett feliratot talált
A Dzsedi-program keretében a gízai nagypiramis egyik aknájába küldött robot szerencsésen túljutott a korábban felfedezett titokzatos ajtón, és elkezdte küldeni az első videofelvételeket. Kiderült, hogy a kisméretű akna falain vörös festékkel felrajzolt hieroglifák vannak.
Juhari Zsuzsanna
2011. június 07.
Mozaik
régészet
Tündérmesébe illő tárgyak a hátsó udvarból
Az Osztrák Szövetségi Műemléki Hivatal (BDA) bejelentette, hogy egy magát megnevezni nem akaró férfi tündérmesébe illő középkori kincseket talált hátsó kertjében. A mintegy 200 tárgyból álló leletegyüttes körülbelül 650 éves, az 1360-as évekből származik, és szakértők szerint az eddig előkerült egyik legjelentősebb középkori kincslelet.
Juhari Zsuzsanna
2011. május 09.
Tud/Tech
3
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól