hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“genetika”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
egészségügy
Emberi gént lopott a trippert okozó baktérium
A trippert okozó baktériumban találtak emberi gént a tudósok. Ez az első olyan eset a tudomány történetében, amikor baktériumot kaptak rajta, hogy az emberből DNS-t "lopott".
Danó Anna
2011. február 16.
Tud/Tech
genetika
Megszületett az első 'életmentő testvér'
Bejelentették az első "életmentő testvér" világra jöttét hétfőn Franciaországban: a babát embrionális állapotban olyan genetikai jegyek alapján választották ki lombikbébi programban történő beültetésre, hogy megmenthesse végzetes örökletes betegséggel született testvérét.
2011. február 08.
Mozaik
egészség
A stressz akár öröklődhet is: nem indulunk tiszta lappal
Egyes környezeti tényezők módosíthatják génjeink aktivitását, ráadásul a megváltozott génműködés több generáción át öröklődhet is. Ez a korábban elutasított lehetőség derül ki a New Scientist egyik év végi számában közölt legújabb kutatási eredményekből.
2011. január 03.
Tud/Tech
tudomány
Osztódott az afrikai elefánt
Az afrikai kontinensen az elefántnak nem egy, hanem két különálló faja él – tettek pontot egy hosszú idő óta folyó vitára amerikai, brit és német tudósok. A PLoS Biology tudományos folyóiratban közölt eredmény szerint a két afrikai elefánt genetikailag oly távol áll egymástól, mint az ázsiai elefánt a mamuttól.
Ötvös Zoltán
2010. december 29.
Tud/Tech
internet
Kultúrgén-térképezők
A kígyó hamarosan önnön farkába harap: az emberi kultúra – vagy még tágabban értelmezve a kommunikáció – visszatérni látszik a kezdetekhez, amikor az (elő)emberi faj közös kultúrkincse ott volt még minden egyes egyed génjeiben. Az azóta eltelt sok millió év során még soha nem voltunk olyan közel ahhoz, hogy a kollektív tudás ismét korlátlanul hozzáférhető közkincs legyen: ma az internet tárolja a kultúrát, és a hozzáférhetőség, illetve a kereshetőség egyre inkább hasonlít ahhoz, mintha az ember a saját agyában böngészne.
Hargitai Miklós
2010. december 26.
Tud/Tech
egészség
A megvalósult rémálom
Lehetséges, hogy a későbbiekben genetikai vagy vértesztet végeznek majd az orvosok annak megállapítására, kinek adjanak rögképződést gátló szert - szól egy tegnapi hír.
2010. december 21.
Tud/Tech
tudomány
Ha majd világítanak a fák
Egyetemisták által kidolgozott genetikai eszközökkel hamarosan világító baktériumokat vagy növényeket lehet előállítani.
2010. december 14.
Tud/Tech
egészség
A patkányokat már leszoktatták: génekkel a kokain ellen
Ígéretesnek mutatkozik a kábítószer-függőség elleni harcban egy vakcinával kombinált génterápiás eljárás. Az új lehetőségről a New Scientist egyik legutóbbi száma adott hírt.
2010. november 08.
Tud/Tech
Hétvége
Önző gének kötélhúzása
Az anyai gének dominálnak az egerek agyának kialakulásakor, ám később, a felnőttkorban az apai gének veszik át az irányítást az egéragy működésében – derült ki egy új, a Harvard Egyetemen végzett úttörő vizsgálatból. A meglepő eredmény arra is rávilágíthat, mi, emberek miért hasonlítunk bizonyos életszakaszban inkább édesanyánkra, egy másik életperiódusban pedig inkább édesapánkra. Az egerek életében legalábbis úgy tűnik, egyszer az anyai, máskor az apai DNS-kópiák kerekednek felül a szülői gének kötélhúzásában.
2010. október 23.
Tud/Tech
USA
Közzétették a pulyka genomját
Amerikai kutatók leírták és közzétették a pulyka genetikai állományának jelentős részét - jelentették be szerdán a PLoS Biology című online tudományos folyóiratban.
Rab László
2010. szeptember 08.
Mozaik
tudomány
Jó génnek is kell a cégér...
Az extrovertált ember extrovertáltnak születik, nem pedig azzá válik – legalábbis eddig így tudtuk. Elképzelhető azonban, hogy személyiségünket a környezetünkhöz igazítjuk, hogy a lehető legtöbbet hozzuk ki génjeinkből.
2010. augusztus 05.
Tud/Tech
orvosi
Mitől hízunk?
Genetikusok szerint azon gének miatt hízunk, melyek valaha lehetővé tették, hogy túléljük a kiszámíthatatlan éhezést. A többletsúly, a cukorbetegség és a gének közötti összefüggés vizsgálatára az Egyesült Államokban tovább folytatódik a pima indiánokon 15 éve elkezdett kutatás.
Rab László
2010. augusztus 04.
Mozaik
tudomány
Megvan a szexuális vonzódásért felelős gén
Nőstény egerekben felfedeztek egy olyan gént, mely a szexuális beállítottságot szabályozza. Ha a gént hatástalanítják, a módosított nőstény egerek a hímek helyett nőstény társaikkal akarnak párosodni.
2010. július 28.
Mozaik
tudomány
Újjáélesztett mamutfehérje, az evolúció bizonyítéka
2010. június 16.
Tud/Tech
történelem
Genetikailag nincs különbség magyar és szlovák között
Honnan jöttünk, honnan származunk? Mikor és hol alakult ki a modern ember? Miért hasonlítunk egymásra, és miért vagyunk mégis annyira különbözőek? Létezik-e tudományos magyarázat a különböző emberi populációk eredetére? - ezekre a kérdésekre ad választ Raskó István professzor, az MTA Szegedi Biológiai Központ tudományos tanácsadója, aki szerint nincsenek magyar gének, a rasszizmus pedig genetikai képtelenség.
Ötvös Zoltán
2010. május 02.
Tud/Tech
tudomány
Még nem a teremtés, de... - Élő baktériumot raktak össze mesterséges DNS-ből
Amerikai kutatók szintetikus sejtet alkottak egyszerű kémiai anyagokból kiindulva, s ezzel új utakat nyitottak ahhoz, hogy tervezetten lehessen előállítani mesterséges sejteket. A biológiában mérföldkőnek számító hír Craig Venter és munkatársai nevéhez fűződik.
Ötvös Zoltán
2010. április 22.
Tud/Tech
Hétvége
Szép új genetikai kód!
A Földön ma fellelhető összes élőlényben a sejt fehérjegyártó gépezete a DNS-ben előforduló négy bázisból (Adenin, Citozin, Guanin, Timin), öt szénatomos cukorból és foszfátcsoportból álló építőkockákat, az úgynevezett nukleotidokat olvassa le hármasával (tripletekben), hogy azok alapján a fehérjék felépítéséhez szükséges aminosavláncokat állítson elő. Minden hárombetűs „szó” egyetlen aminosavat, vagy egy olyan stopjelzést kódol, ami a fehérje lánc gyártásának leállítását jelzi. Legalábbis eddig így volt.
2010. március 27.
Tud/Tech
egészség
Termékeny jóslat – segítség az utódtervezésben
Az ógörög delphoi jósnőknél és az auguroknál, a római madárjósoknál azért jóval megbízhatóbbak korunk modern jövendőmondói – a genetikusok. Ma már olyan génteszten dolgoznak, amelynek segítségével megállapítható, hogy húszéves hölgyek teherbe eshetnek-e – tizenöt-húsz év múlva is.
2010. március 08.
Tud/Tech
tudomány
A rókák már csóválják a farkukat
Lehet-e génmódosítással vadállatokat szelídíteni, vagy új fajokat háziasítani? Erre keresik a választ - illetve magát a szelídséget okozó gént - a lipcsei Max Planck Intézetben, egy Oroszországban ötven éve kezdett kutatás folytatásával. Azt már bizonyították, hogy a vadságra az állatoknál nem hat a nevelés.
2009. december 02.
Tud/Tech
India
Gének az esőben
Somi Panni férje turkológus ő indológus és nem mellesleg a Sivasakti Kalánanda Táncszínház vezetője. Beszél szanszkritul, kedvenc zeneszerzője Beethoven, szabadidejében viszont navajo rockot hallgat. Czeizel Endre orvosgenetikus hozzá képest maga a megtestesült „old school”: József Attilát olvas, havonta jár színházba, közben pedig a művészek családfáját vizsgálja. A nagy festőművészek életével foglalkozó könyve épp a napokban jelenik meg.
2009. október 16.
Kultúra
6
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól