hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“genetika”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
Hétvége
2 szülőből 1 vagy 3?
Gyerek három szülővel? Genetikusan megtervezett babák? Transzgenikus embriók? A tudomány fejlődése alaposan felforgatta az utódlásról és némiképp a családról alkotott hagyományos elképzeléseket.
Palugyai István
2013. augusztus 11.
Sport
egészség
Kínai bébi, magyar dizájn
Már tíz hónapos az első „megtervezett” gyermek, akinek fogantatásánál magyar orvos is bábáskodott.
Ötvös Zoltán
2013. július 23.
Tud/Tech
egészség
Genetikai betegséget gyógyítottak génterápiával
A DNS hibájának kijavításával gyógyítottak meg három gyermeket betegségükből, amely miatt se járni, se beszélni nem tudtak - adta hírül egy új tanulmány.
Hargitai Miklós
2013. július 12.
Tud/Tech
egészség
Megszületett az első dizájnbébi
Egy egészséges kisfiú, Connor Levy, történelmet írt. Ő az első ember, akinek teljes genomját – lévén az embrió IVF technológiával, azaz testen kívüli megtermékenyítéssel jött létre – a beültetés előtt teljes egészében megszűrték. Az új eljárás növelheti a sikeres terhességek számát, de elhozhatja a gyerektervezés korát.
Ötvös Zoltán
2013. július 11.
Tud/Tech
egészség
Agyi egyezések
A múlt század nyolcvanas éveiben még tartotta magát az a felfogás, hogy az öngyilkosság bizonyos mentális betegségek és kifejezetten a depresszió egyenes következménye. Ám kiderült, hogy az öngyilkosok tíz százaléka semmi efféle betegségben nem szenved.
2013. július 05.
Tud/Tech
Nagy-Britannia
Három szülő, egy gyerek - brit módra
Az Egyesült Királyság lehet az első ország, amely lehetővé teszi olyan csecsemők létrehozását, akik három ember DNS-ét hordozzák.
2013. június 28.
Tud/Tech
USA
Izolált emberi DNS nem lehet szabadalom
Az amerikai legfelsőbb bíróság egyhangú szavazással döntött úgy, hogy a szintetikusan előállított génanyagot megilleti a jogvédelem, de az emberi szervezetből kivont, úgynevezett izolált DNS nem szabadalmaztatható.
Ágoston Zoltán
2013. június 13.
Külföld
egészség
A megszorítások rejtett ára
A megszorító intézkedések súlyosan érintik az embereket. Sokan a növekvő kiadásokra, a munkahelyek megtartására koncentrálnak, holott a legújabb felfedezések szerint oda kéne figyelnünk az egészségünkre kifejtett hosszú távú hatásaikra is.
2013. június 06.
Tud/Tech
tudomány
Bőrsejtből embrió
Az őssejteket a modern orvostudomány egyik nagy reménységeként szokás emlegetni, hiszen ezekből szívizom, csont, de akár idegszövet is előállítható. Éppen ezért világszerte intenzív kutatások folynak, amelyek célja a minél egyszerűbb és olcsóbb őssejtforrás megtalálása.
Ötvös Zoltán
2013. május 17.
Tud/Tech
genetika
Az ember és a kutya hatott egymás genetikai fejlődésére
A kutya nemcsak az ember legjobb barátja, hanem egy új kutatás szerint az evolúcióban is hűséges társa volt az évezredek során: a két faj közötti kapcsolat befolyással volt genetikai fejlődésükre.
Veres Dóra
2013. május 16.
Mozaik
kutatás
Méhészet a laborban
Magyar kezdeményezésre foglalkozott a napokban az Európai Bizottság azzal a kérdéssel, hogy bekerülhet-e a mézbe a génkezelt mezőgazdasági növényekről (GMO) származó – és mesterséges úton bevitt transzgéneket is tartalmazó – GM-virágpor anélkül, hogy a génmanipulált összetevőket az egyébként szokásos módon külön jelölni kellene.
Hargitai Miklós
2013. február 15.
Tud/Tech
tudomány
Mire jó a négyszálú DNS?
Hatvan éve, 1953. február 28-án számolt be két cambridge-i kutató, James Watson és Francis Crick a kettős DNS-spirál felfedezéséről – munkájukat évekkel később ugyan, de elismerték, hiszen a DNS felfedezésében ugyancsak elévülhetetlen érdemeket szerző Maurice Wilkinsszel együtt 1962-ben orvosi Nobel-díjat vehettek át.
Ötvös Zoltán
2013. január 26.
Tud/Tech
tudomány
Ok vagy okozat a kutya ebédje?
A kutya vacsorája a háziasítás kulcsa – legalábbis ez olvasható ki a Nature-ben most megjelent tanulmányból, amelynek szerzői genetikai módszerekkel azt vizsgálták, miként változott a kutya génállománya az elmúlt évezredekben. A most közzétett tanulmány arra hívja fel a figyelmet, hogy a kutyák meg tudják emészteni a keményítőt, miközben nagyragadozó unokatestvéreiket, a farkasokat nem látta el ilyen tulajdonságot adó génekkel az evolúció.
Ötvös Zoltán
2013. január 25.
Tud/Tech
tudomány
DNS-ünk nem a végzetünk
A 90-es évek második felében, a humángenomprojekt felénél sokan úgy vélték, hamarosan mindent előre tudhatunk egy emberről génjei alapján. Ma ez távolibbnak tűnik, mint valaha.
2013. január 11.
Tud/Tech
egészség
Az epigenetika áll a homoszexualitás hátterében
Az epigenetika, vagyis az, hogyan szabályozzák az ideiglenes kapcsolók, úgynevezett epigenetikus jelzések a génkifejeződést, a legújabb kutatás szerint a homoszexualitás kialakulásának egyik legfontosabb és eddig feltáratlan tényezője lehet.
Veres Dóra
2012. december 15.
Mozaik
zene
Géneken is múlhat az abszolút hallás
Az abszolút hallással megáldott emberek mindenféle hangszeres segítség nélkül képesek a megfelelő magasságban énekelni a hangokat. Sokáig ezt a képességet a gyerekkorban elkezdett és mindenre kiterjedő zenei oktatással hozták összefüggésbe.
Puskás Anikó
2012. december 05.
Mozaik
tudomány
Az indiánok rokonai a skandinávok?
Az észak-európai népek - köztük a britek, a skandinávok és a franciák - két ősi populáció keverékétől eredeztethetők, amelyek közül az egyik népcsoport közeli rokona az amerikai őslakos indiánoknak - állapították meg genetikai elemzéssel és statisztikai eszközökkel amerikai kutatók. A felfedezés segít kitölteni azokat a lyukakat, amelyek egyrészt az észak-európaiak, másrészt a őslakos amerikaiak eredetének tudományos leírásában eddig léteztek. Egyúttal magyarázattal szolgál az igen távolinak tűnő népcsoportok közti genetikai hasonlóságra is.
MTI
2012. december 03.
Tud/Tech
Hétvége
Génekben az intelligencia?
Vékony jégen jár, aki az intelligencia genetikai alapjairól próbál magyarázni. Ráadásul e bonyolult és nehezen definiálható képességünkről naponta érkeznek olykor egymásnak ellentmondó tudományos hírek. Boldogkői Zsolt egyetemi tanárral, a Szegedi Egyetem Orvosi Biológiai Intézetének vezetőjével megpróbálunk a jég hátán, beszakadás nélkül átkelni e veszélyes területen.
Palugyai István
2012. december 02.
Tud/Tech
tudomány
Megvan az "emberré válás" génje?
Újabb lépcsőt jelenthet az emberré válás tudományos dilemmáinak megválaszolásához egy nemzetközi kutatócsoport genetikai felfedezése. A szakemberek olyan gént – az miR-941-et – találtak, amely valószínűleg alapvető szerepet játszik az emberi agy fejlődésében, és talán még azt is megmagyarázhatja, hogy miként kezdtünk el szerszámot készíteni és beszélni.
MTI
2012. november 15.
Tud/Tech
genetika
Genetikailag rendkívül sérülékeny a világ legritkább kutyaféléje
Veszélyben a világ legritkább kutyaféléjének, az etióp farkasnak a genetikai állománya - állapították meg szakemberek egy 12 éves kutatást követően.
MTI
2012. október 26.
Tud/Tech
3
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól