hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“fizika”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
Hétvége
Űrrodeótól a 4D-s nyomtatásig
Jóllehet, a jóslás és a modern tudomány nem igazán azonos tőről fakad, év elején a szakújságírók mégis rendszeresen megpróbálkoznak a majdnem lehetetlennel, vagyis latolgatásokat tesznek közzé az új évben várható tudományos felfedezésekkel, áttöréseknek nevezhető eredményekkel kapcsolatban.
Palugyai István
2014. január 20.
Tud/Tech
Hétvége
Minél többet tudunk az univerzumról, annál több a kérdés
„Ez biztosan azt jelenti, hogy Brooklyn is tágul, én is tágulok. Ön is tágul és mi mindannyian tágulunk” – az Annie Hall című filmben Woody Allen saját pszichológusa rendelőjében így írta le a világegyetem tágulását.
Ötvös Zoltán
2014. január 12.
Tud/Tech
tudomány
Cselgáncs és atomi részecskék
Ez a történet a múlt század elején Budapesten kezdődött a dzsúdóval, és elképzelhető, hogy belátható időn belül egy fizikai Nobel-díjjal folytatódik. A két főhős: nagyapa és unokája, akiknek életében egyaránt fontos szerepet játszott a magyar főváros. Úgy is, hogy mindketten japánok.
Ötvös Zoltán
2013. december 09.
Tud/Tech
arcok
Magic Karcsi
Ifjúsági magyar bajnok volt, az év ifjúsági kenusa 1977-ben, bekerült a junior válogatottba, olimpiai kerettag is volt. Mégsem lett belőle világraszóló eredményeket halmozó felnőtt versenyző, mert a tanulás fontosabb volt egy olimpiai éremnél. – Egyébként sem valószínű, hogy olimpiai bajnok lehettem volna. A lényeg: 1985-ben letettem a lapátot – idéz emlékeiből Härtlein Károly, vagy ahogy a tanítványai ismerik, „Magic” Karcsi.
Ötvös Zoltán
2013. december 04.
Mozaik
kutatás
Főpróba az aranybányában
Einstein 1916-ban jósolta meg a gravitációs hullámok létét, közvetlen bizonyítékot azonban eddig nem találtak a hullámok létezésére, holott kimutatásuk, rendszeres észlelésük nemcsak az általános relativitáselméletet igazolná, hanem új információkkal szolgálna a csillagokról és a galaxisokról.
Ötvös Zoltán
2013. október 24.
Tud/Tech
Nobel-díj
Higgs és Englert: Egy ötven éve megjósolt Nobel-díj
Ahogy az várható volt, a brit Peter Higgs és a belga Francois Englert nyerte el az idei fizikai Nobel-díjat a Higgs-bozon létének megjóslásáért. Ezt a Svéd Királyi Tudományos Akadémián jelentették be Stockholmban. A részecske létezését tavaly igazolták a genfi nagy hadronütköztető kísérleteivel, de a Skóciában élő, 84 éves Higgs már 1964-ben publikálta híres cikkét róla.
2013. október 10.
Tud/Tech
tudomány
Peter Higgsé és Francois Englerté a rég kiérdemelt Nobel-díj
Ahogy az várható volt, a brit Peter Higgs és a belga Francois Englert nyerte el az idei fizikai Nobel-díjat a Higgs-bozon létének megjóslásáért – jelentették be a Svéd Királyi Tudományos Akadémián Stockholmban. A részecske létezését tavaly igazolták a genfi nagy hadronütköztető kísérleteivel.
Ötvös Zoltán
2013. október 09.
Tud/Tech
MTA
A Cern szíve két helyen dobog
Már szombat reggel izgatott csoportok gyülekeztek a volt KFKI csillebérci telephelyének főbejáratánál, hogy bejuthassanak az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont nagy sikereként idén megnyílt CERN-adatközpontba. A CERN a hét végen megnyitja kapuit a látogatók előtt, amelyhez a budapesti központ is csatlakozott, nem mellékesen kapcsolódva a Kutatók Éjszakája nevű európai rendezvényhez.
Palugyai István
2013. szeptember 28.
Tud/Tech
fesztivál
Kutatók Éjszakája 200 programmal 30 városban
Kipróbálható elektromos sebészkés, csoportos újraélesztés, bonctermi látogatás, androiddal történő tankvezérlés, jégbe zárt laboratórium, pókerező robot – ízelítő a pénteki Kutatók Éjszakája gazdag programsorozatából, melyről ma tartottak tájékoztatót a Semmelweis Egyetemen. Az Európai Unió által 2005-ben indított és mára páratlanul népszerűvé vált tudományos rendezvényt évente szeptember negyedik péntekén tartják Európa-szerte.
Palugyai István
2013. szeptember 24.
Tud/Tech
régészet
'Ötezer éves vasgyöngyök az égből'
Magyar kutatók fejtették meg az egyiptomi ékszerek rejtélyét.
Ötvös Zoltán
2013. augusztus 13.
Tud/Tech
tudomány
A nagy robbanás
Irdatlan könyv. És ezt tessék minden vonatkozásban érteni. Már a polcról levenni se könnyű, az olvasásához meg kifejezetten két kéz kell, hiszen Richard Rhodes műve a részletes név- és tárgymutatóval együtt 880 oldalt számlál, egyszóval nem afféle könnyű nyári olvasmány, amelyet repülőre is felvihetünk, hisz a túlsúlyveszély kézzelfogható.
Palugyai István
2013. augusztus 10.
Tud/Tech
tudomány
Levitáció hanghullámokkal
Svájci tudósok jelentős előrelépést értek el a „gravitáció elleni küzdelemben”: tárgyakat emeltek fel és mozgattak érintkezés nélkül, hanghullámok segítségével. A módszer bizonyára a bűvészeket is érdekelni fogja, ennél sokkal fontosabb azonban, hogy új távlatokat nyithat az anyagtudományban és a gyógyításban.
Hargitai Miklós
2013. július 24.
Tud/Tech
tudomány
Budapestre költözött a CERN agya
Európa egyik legmodernebb informatikai infrastruktúrája működik Csillebércen.
Ötvös Zoltán
2013. június 14.
Tud/Tech
fizika
Világörökség lehet Eötvös ingakísérlete
Eötvös Loránd fizikus, az ELTE névadója és korábbi rektora 1908-ban született művében a súlyos és tehetetlen tömeg azonosságának nagy pontosságú kísérleteiről számol be. A dolgozat a göttingeni egyetem Benecke-díját és Einstein nagyrabecsülését hozta Eötvösnek. A kísérlet kéziratát nemrég digitalizálta az Eötvös Loránd Geofizikai Alapítvány az ELTE Rektori Titkársága megbízásából. Az alapítvány távlati célja, hogy az Eötvös-inga-sorozat kerüljön fel az UNESCO világörökségi listájára.
Csordás Lajos
2013. április 19.
Kultúra
kutatás
Elektronkövetés fényimpulzusokkal
Két éve három magyar agykutatóé lett az Agy-díj, tavaly Szemerédi Endre az Abel-díjat nyerte el, idén pedig Krausz Ferenc kísérleti fizikusnak, a németországi Max Planck Kvantumoptikai Intézet igazgatójának ítélték oda (megosztva) a természettudományos kategóriában a nemzetközi Fejszál király-díjat.
Ötvös Zoltán
2013. február 01.
Tud/Tech
tudomány
Az abszolút nulla fok alá mentek
Az iskolában azt tanították, hogy a nulla Kelvin-foknál (azaz mínusz 273,15 Celsiusnál) nincs alacsonyabb hőmérséklet. Ezt azonban egy bravúros kísérlettel megcáfolták a garchingi Max Planck Kvantumfizikai Intézet és a müncheni Ludwig Maximilian Egyetem fizikusai.
Ötvös Zoltán
2013. január 10.
Tud/Tech
EU
Pénzt kap a szegedi lézer
Ötvös Zoltán
2012. november 06.
Tud/Tech
tudomány
DNS: sötétanyag detektor
A titokzatos sötét anyagot galaxisok forgássebessége alapján fedezték föl, de mindmáig nem sikerült kimutatni. Csak egy olasz és egy amerikai detektor jelzett valamit, ami akár sötétanyag-ütközésként is azonosítható. A szakemberek a sikertelenséget azzal magyarázzák, hogy a berendezések még nem érték el a kimutathatóság határát.
2012. november 03.
Tud/Tech
Nobel-díj
Akik megfigyelték a kvantumrészecskéket
Ötvös Zoltán
2012. október 10.
Tud/Tech
Nobel-díj
Kvantumfizikusoké az idei fizikai Nobel-díj
A francia Serge Haroche és az amerikai David Wineland nyerte az idei fizikai Nobel-díjat. A két kvantumfizikus az anyag és a fény kölcsönhatásának elemzésével ért el kimagasló eredményt.
Ötvös Zoltán
2012. október 09.
Tud/Tech
3
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól