hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“csillagászat”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
csillagászat
A Tejútnak nincsenek rokonai a közelben
A Tejút közelében lévő kis galaxisoknak minden valószínűség szerint más az eredete, mint a mi galaxisunknak, s a korábbi feltételezésekkel ellentétben a Tejút nem a kis galaxisok egyesülésből jött létre - állapította meg egy nemzetközi kutatócsoport, amelyet a groningeni egyetem munkatársa, Amina Helmi vezetett.
2006. november 09.
Archívum
csillagászat
Csillaglét a halál után tízezer fényévnyire
Újabb szenzációs felvételt hozott nyilvánosságra a NASA a Cassiopeia A nevű felrobbant csillag szétszóródott maradványairól. A képet a Spitzer amerikai űrteleszkóp készítette, a felvétel a halott égitest "halál utáni életét" örökíti meg.
Munkatársunktól
2006. október 28.
Archívum
csillagászat
Exobolygó a Gyík csillagképben
Megvan az első magyar részvétellel felfedezett exobolygó, azaz egy távoli csillag körül keringő bolygó. A jelenleg az Egyesült Államokban dolgozó Bakos Gáspár vezette kutatócsoport a Gyík csillagképben bukkant erre az égitestre.
Munkatársunktól
2006. szeptember 18.
Archívum
csillagászat
A megskalpolt Hold
A teljes holdfogyatkozások alkalmával a Hold teljes egészében belemerül a Föld által vetett árnyékkúpba, csillagásznyelven az umbrába. A szeptember 7-ei fogyatkozás sajnos csak részleges lesz, de szabad szemmel így is jól látható.
2006. szeptember 06.
Archívum
csillagászat
Nem számít többé bolygónak a Plútó
Nem számít többé bolygónak a Plútó, így Naprendszerünkben a Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) csütörtöki döntése nyomán nyolc bolygó van a korábbi kilenc helyet.
2006. augusztus 24.
Archívum
csillagászat
Naprendszerünk nyolc, kilenc vagy tíz bolygóból áll
Nem ez a tizenkét napra tervezett prágai csillagász-csúcstalálkozó legfontosabb kérdése, mégis, ha a Plútót aszteroidává minősítik, újra kell írni a csillagászati könyveket. A konferencia végére naprendszerünk nyolc vagy tíz bolygóból állhat majd.
Ötvös Zoltán
2006. augusztus 15.
Archívum
mûemlék
Romokban a bicskei csillagda
Egy pesszimista azt mondhatná: tipikus magyar történet. De próbáljunk meg optimisták lenni: bő másfél évszázaddal ezelőtt Magyarországon épült fel Európa legmodernebb csillagvizsgálója... Persze sosem használták.
2006. július 08.
Archívum
csillagászat
Katapulttal a Holdra
Minél nagyobb részben állítanak pályára a magáncégek műholdakat, annál komolyabban vetődik fel minduntalan egy-egy olcsóbbnak ígérkező módszer, mellyel űreszközöket lehetne geostacionárius pályára állítani. A híressé vált űrlift koncepciója mellett megjelent a katapult ötlete is.
2006. május 21.
Archívum
csillagászat
Európai csillagászok felfedeztek egy naprendszert
Egy, a Nappal "szomszédos" csillagnak a miénkhez hasonló bolygórendszere van - fedezték fel európai csillagászok.
2006. május 18.
Archívum
csillagászat
Óriásbolygók tánca
Nem az aszteroida-becsapódások, hanem az egymásra kifejtett gravitációs hatásuk miatt "táncolnak", vagyis ezért térnek le időről időre pályájukról a Naprendszer óriásbolygói.
2006. április 27.
Archívum
csillagászat
Kvarkcsillagok kozmikus talánya
Alessandro Drago, a Ferrarai Egyetem elméleti részecskefizikusa új kvarkcsillagmodellt publikált, mely magyarázatot ad néhány, eddig nehezen értelmezhető csillagászati jelenségre. Ettől persze még egyáltalán nem biztos, hogy valóban léteznek kvarkcsillagok, a megfigyeléseknek más magyarázatuk is lehet.
2006. április 15.
Archívum
csillagászat
A Venusz Express képeket készített a Földdel szomszédos bolygóról
Elküldte csütörtökön a Vénusz bolygóról készített első felvételeket az Európai Űrügynökség (ESA) által kifejlesztett első európai űrszonda, a Venus Express.
2006. április 13.
Archívum
csillagászat
Napfogyatkozás szerda délben
Március 29-én teljes napfogyatkozás lesz Földünk több pontján - a jelenség azonban hazánkban csak részleges fogyatkozásként lesz látható.
Ötvös Zoltán
2006. március 28.
Archívum
csillagászat
Két meganaprendszert fedeztek fel
Két meganaprendszer egyértelmű jelenlétét mutatták ki amerikai csillagászok, és a felfedezés külön érdekessége, hogy a rendszerek középpontjában lévő óriáscsillagokat a bolygóképződésre utaló vastag porkorong veszi körül.
2006. február 09.
Archívum
csillagászat
Több szem többet lát
Minden eddiginél élesebb felvételeket készítettek csillagászok fiatal és öregedő csillagok környezetéről, a csillagokat körülvevő porkorongról. Az előrelépést egy új műszaki megoldás tette lehetővé: két óriás távcső összekapcsolásával az egyes távcsövekkel elérhetőnél jóval nagyobb felbontásra képes rendszert hoztak létre.
2006. január 07.
Archívum
csillagászat
Kisbolygó eltérítésére készül az ESA
Az Apophis (tudományos nevén 2004 MN4) lehet a nemrég bejelentett, nagyfeltűnést keltett kisbolygó-vontatási manőver premierjének"főszereplője": az aszteroida 2036-ban veszélyesen megközelíti, sőtegyes számítások szerint el is találja a Földet, és elképzelhető, hogya katasztrófával fenyegető ütközést csak valamilyen emberibeavatkozással lehet elhárítani.
Hargitai Miklós
2005. december 28.
Archívum
csillagászat
Nem sikerült mintát vennie a japán űrszondának egy aszteroidából
Pár méterre megközelítette egy aszteroida felszínét a Hajabusza japán űrszonda, de nem sikerült mintát vennie a kisbolygó anyagából.
2005. november 20.
Archívum
csillagászat
Űrveszély-elhárítás eltérítéssel
Két amerikai űrhajós, Edward Lu és Stanley Love tervet dolgozott ki arra az esetre, ha a Föld pályáját aszteroida keresztezné. A Nature-ben megjelent cikkük szerint a NASA készülő ionhajtóműves űrhajója gravitációs erővel is képes lenne pár év alatt a Föld sugarának megfelelő távolsággal eltolni egy 200 méter átmérőjű kisbolygót.
Ötvös Zoltán
2005. november 19.
Archívum
csillagászat
Elfogyott a Nap
2005. október 04.
Archívum
16
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól