hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“csillagászat”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
csillagászat
Megjósolható napkitörések
Egy új módszerrel sikerült valósághűen rekonstruálnia a német Max Planck Intézet naprendszert kutató részlegének (MPS) a napkitörésekért felelős időbeli és térbeli mágnesesmező-ingadozásokat. Az alsó-szászországi Katlenburg-Lindauban működő részleg tudósai hétfőn ismertették kutatásaik eredményét.
MTI
2008. augusztus 12.
Archívum
csillagászat
Teljes napfogyatkozás lesz Kínában az olimpia előtt
Pontosan egy héttel a pekingi nyári olimpiai játékok előtt, augusztus 1-jén teljes napfogyatkozás lesz Kínában - jelentette be a Párizsi Obszervatórium égi mechanikai előrejelző intézete.
2008. július 28.
Archívum
tudomány
Naprendszeren kívüli kisbolygót fedeztek fel
A Naprendszeren kívüli eddigi legkisebb bolygót fedezték fel spanyol kutatók - közölte az ibériai ország tudományos kutatási legfelsőbb tanácsának az egyik szakembere. A felfedezés értékét emellett jelentősen növeli, hogy erre a bolygóra a csillagászok egy olyan új módszer bevetésével bukkantak, amely az elkövetkező legalább tíz évben a kutatók reményteli eszköze lehet arra, hogy a Földhöz hasonló planétákat mutassanak ki világmindenségben.
2008. április 10.
Archívum
csillagászat
Metán egy távoli bolygón
Először sikerült kimutatni metánt egy Naprendszerünkön kívüli bolygón. A tőlünk 63 fényévre a központi csillaga körül keringő bolygón víz is lehet.
Ötvös Zoltán
2008. március 21.
Archívum
csillagászat
Hatalmas szivacs a Szaturnusz körül
Partjait nem mossák folyók vagy tengerek, nincs légköre, s még a keringése sem kötött. Felszínét megannyi társához hasonlóan kráterek szabdalják. Mégis, a Hyperion a Naprendszer egyik legkülönlegesebb holdja.
2007. november 25.
Archívum
csillagászat
Diákok kémlelhetik Budapest fényszennyezett egét
A Polaris Csillagvizsgáló csütörtökönként középiskolásokat vár szakkörén. Csillagvizsgálókba szervezett kirándulásokkal, az egyetem csillagász szakára bejutott korábbi szakkörösök példájával, egy korábbi - a világ legnagyobb távcsövéhez szervezett - chilei kirándulásukkal kecsegtetik a diálkokat.
2007. szeptember 19.
Archívum
csillagászat
Szobacsillagok - harminc éve
Régen megérett a leselejtezésre, de mivel az újra nincs pénz, bütyköléssel még évekig működtethető a napokban harmincadik születésnapját ünneplő budapesti Planetárium központi műszere. Egy modern vetítő úgy nyolcszázmillióba kerülne.
Ötvös Zoltán
2007. augusztus 22.
Archívum
csillagászat
Könnyezik Szent Lőrinc
Szent Lőrinc könnyei, azaz a Perseidák meteorraj érkezése a legérdekesebb égi jelenség augusztusban - mondta lapunknak Tepliczky István, a Magyar Csillagászati Egyesület (MCSE) titkára. A meteorrajok túlnyomó többsége üstökösök "szétmorzsolódásából, szétporladásából" származik. E porszemcsék bolygónk felső légkörébe érve hozzák létre a látványos meteorjelenséget.
Ötvös Zoltán
2007. augusztus 10.
Archívum
csillagászat
A legkorábbi lelet a világmindenség történetéből
Minden eddiginél idősebb és távolibb csillagrendszerek fényét figyelték meg amerikai kutatók, és felfedezésük segíthet megmagyarázni a világ születését.
2007. július 11.
Archívum
csillagászat
Felcsavarodott ötödik dimenzió
Magyar fizikusok egy 37 ezer fényévnyire található csillagrendszer furcsaságaiból az ötödik dimenzió létére következtettek - jelentette a New Scientist.
Ötvös Zoltán
2007. július 01.
Archívum
csillagászat
A Föld két holdja
Amióta tavaly szeptemberben átmenetileg Föld körüli pályára állt a 6R10DB9 ideiglenes elnevezésű, néhány méter átmérőjű égitest, immár harmadik keringését kezdte meg a Föld körül. A furcsa égitest június 14-én éri el a földközelséget, majd várhatóan szeptember elején elhagyja a Föld-Hold rendszert.
Ötvös Zoltán
2007. május 11.
Archívum
csillagászat
Magyar exobolygó - amerikai szupernóva
Hatalmas csillag robbanását figyelték meg az amerikai csillagászok: a Napunknál 150-szer nagyobb szupernóvának minden korábbinál nagyobb volt a fényessége - jelentette be az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA. Az SN 2006gy névre keresztelt szupernóva robbanása a Földtől 240 millió fényévnyire volt. "A korábbi csillagrobbanásokhoz viszonyítva ez volt a király" - idézte a BBC Alex Filippenkót, a felfedezésben részes csillagászok egyikét. A robbanás már régen történt, de csak tavaly észlelték.
Ötvös Zoltán
2007. május 09.
Archívum
tudomány
Jégkorszak napváltozástól
Új módon magyarázza a jégkorszakok fellépését egy amerikai fizikus. Az okot más magyarázatoktól eltérően a Nap működésében véli megtalálni. Kiindulópontul magyar csillagászok eredményeit használta fel.
2007. április 08.
Archívum
csillagászat
Európai űrtávcső idegen bolygók nyomában
A 2007 márciusától programszerűen munkába álló új űrteleszkóp elsősorban a csillagok szerkezetét vizsgálja, de emellett exobolygók után is kutat. A kutatásban magyarok is részt vesznek.
2007. március 18.
Archívum
tudomány
Fekete lyukak körülöttünk?
Szokatlan jelenetre került sor az amerikai Sandia nemzeti laboratóriumban: az egyik kutató előadása végén megszavaztatta szakmai hallgatóságát arról, hogy érdemes-e őrült elgondolásaival tovább foglalkozni. A fizikusok kézfelemeléssel további munkára biztatták. Pace VanDevender úgy véli, hogy egy ősi fekete lyuk pusztított 1868-ban Írországban. Ma is röpködnek körülöttünk mini fekete lyukak, számításai szerint ezek rengeteg tiszta energiával is elláthatnának bennünket.
2007. március 05.
Archívum
csillagászat
Harmadik napkitörés - a mágneses vihar nem okoz gondot Magyarországon
Tulajdonképpen nem a második, hanem a harmadik nagy napkitörés, amelyet az elmúlt valamivel több, mint egy hét leforgása alatt észleltünk, de a mágneses vihar nem okoz gondot Magyarországon - mondta Kálmán Béla, az MTA Debreceni Napfizikai Obszervatóriumának tudományos főmunkatársa csütörtökön az MTI-nek.
2006. december 14.
Archívum
csillagászat
Hatalmas napkitörés
Egy héten belül a második rekordméretű napkitörést észlelték tegnap orosz tudósok. Számításaik szerint a kitörés ma és holnap erős mágneses viharokat okozhat a Földön. A jelenség azért érdekes, mert a Nap aktivitásának maximumát 2000-ben érte el, ezért a 11 éves napciklus szerint most egy csendesebb időszaknak kellene következnie. A rekordkitörések nem ezt mutatják.
Ötvös Zoltán
2006. december 14.
Archívum
tudomány
Bizonyíték a sötét energiára
A Hubble-űrteleszkóppal sikerült kimutatni, hogy a sötét energia legalább 9 milliárd éve részese a világegyetem tágulásának - jelentették be tegnap amerikai csillagászok.
Ötvös Zoltán
2006. november 18.
Archívum
tudomány
Fehér törpékkel a sötét anyaghoz
Érdekes ötletet vetettek fel csillagászok: egy fekete lyuk körül keringő fehér törpe csillag megfigyelése közelebb vihet a sötét anyag mibenlétének felderítéséhez. A kérdés tisztázásához mindössze a fehér törpék fényességének változását kellene figyelemmel kísérni. A gondolat egy sor feltételezésre épül, ezért a siker egyáltalán nem biztos.
2006. november 11.
Archívum
csillagászat
Óriás ciklon a Szaturnuszon
Az első földön kívüli ciklonról, vagy ahhoz hasonló jelenségről tudósítanak a Cassini űrmodul által a Szaturnuszról készített és az amerikai űrhivatal, a NASA honlapjára pénteken feltett képek.
2006. november 10.
Archívum
15
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól