hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“csillagászat”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
tudomány
30 fokos csillag
A most felfedezett barna törpe egy fehér törpe körül kering és tovább nehezíti a határ meghúzását a nagy bolygók és a kis barna törpék között.
2011. május 03.
Tud/Tech
tudomány
Magyar felfedezés: Triplán fedő hármas csillag
A Kepler-űrtávcső újabb felfedezései közül számunkra különösen fontos a HD 181068 kódjelű csillagrendszer, amelynek felfedezéséről a tekintélyes amerikai Science magazin számolt be.
Ötvös Zoltán
2011. április 10.
Tud/Tech
könyv
Egyre közelebb a földönkívüli életformákhoz
Kereszturi Ákos most megjelent Asztrobiológiai könyve kapcsán azt mondta: mostanában sok olyan felfedezés született, melyeknek köszönhetően egy kicsit közelebb kerültünk annak eldöntéséhez, hogy lehet-e élet a Földön kívül
Angyal Gábor
2011. április 09.
Tud/Tech
tudomány
Óriásbolygó a Neptunuszon túl?
Amerikai kutatók új előrejelzést adtak a Nap hipotetikus, a Jupiternél néhányszor nagyobb tömegű kísérőjének pályaelemeire. Az objektum talán azonosítható lesz a WISE űrteleszkóp infravörös felvételein.
2011. március 03.
Tud/Tech
Hétvége
Világvége-forgatókönyvek: Mikor vált az iránytű?
Meglehetősen ijesztő kilátásokkal jelent meg az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémiának (NAS) egy tanulmánya arról, vajon eléggé védettek vagyunk-e a világegyetemből és Napunktól jövő részecskék és sugárzások életpusztító hatásaival szemben. Egyelőre jól véd minket a Föld mágneses mezejének pajzsa és még a légkörünk is, de kérdés, folyamatosan fennmaradhat-e az élet számára ez a védelem. Gyakran merül fel például, hogy fenyegethet-e bennünket a közeljövőben a mágneses pólusok átfordulása és ezzel egyetemben a mágneses tér időleges megszűnése.
2011. február 20.
Tud/Tech
tudomány
Megtalálták ET otthonát?
Földünkhöz hasonló bolygókat találtak csillagászok az amerikai Kepler űrteleszkóp segítségével. Öt égitesten még a folyékony víz jelenléte is elképzelhető. S ahol víz van, talán élet is van.
2011. február 08.
Tud/Tech
tudomány
Céltábla: a Föld
A jelenleg elfogadott elméletek szerint a Holdat egy Mars méretű bolygótest becsapódása hozta létre mintegy 30–60 millió évvel a Föld kialakulása után. A NASA honlapján közölt új elmélet szerint a Földet további nagyobb égitestek is eltalálták, melyek közül a legnagyobb akár Plútó méretű is lehetett.
Ötvös Zoltán
2011. január 11.
Tud/Tech
csillagászat
Köd takarta a napfogyatkozást Európában
Budapesten is köd takarta el a napot, a napfogyatkozás leginkább az ország északnyugati és középső részén volt látható.
2011. január 04.
Mozaik
tudomány
Év eleji napfogyatkozás
Na ez az év is jól kezdődik: január negyedikén részleges napfogyatkozásban lesz részünk. A jelenséget felhős időben is észleljük, hiszen a Napnak 78 százalékát takarja majd el a Hold. Afrika, Európa és Közép-Ázsia lakói élvezhetik ezt a látványt.
Ötvös Zoltán
2011. január 03.
Tud/Tech
tudomány
Tovább csúszik a Hubble utódjának indítása
A Hubble űrteleszkóp utódjának tekintett James Webb űrteleszkóp (JWST) az évtized legnagyobb űrcsillagászati beruházása, ám indítására a hatalmas költségek miatt legkorábban csak öt év múlva kerülhet sor.
2010. december 27.
Tud/Tech
tudomány
Kozmikus szökőkutak a tejútrendszerben
Egy európai űrtávcső friss mérései arra utalnak, hogy a tejútrendszerből hatalmas, szökőkutakra emlékeztető anyagkitörések távoznak. A képződmények jelentős hatással vannak a galaxist körülvevő csillagközi anyag összetételére.
2010. december 23.
Tud/Tech
tudomány
Elfogyott a Hold ma hajnalban
Ma hajnalban teljes holdfogyatkozás volt, amelynek azonban csak a felvezető részét láthattuk hazánkból, Budapestről nézve még azt sem, mert pont akkor nyugodott le égi kísérőnk, amikor elkezdett belemerülni a teljes árnyékba.
2010. december 21.
Tud/Tech
Hétvége
Távoli világok vulkánjai
A más csillagok körül keringő bolygók kutatása ma a csillagászat egyik legizgalmasabb területe. Egyre nagyobb távcsövekkel, egyre több részletet tudhatunk meg ezekről a távoli világokról. A napokban először sikerült vizsgálni egy Földhöz hasonló távoli bolygó légkörét.
2010. december 11.
Tud/Tech
Hold
Teljes holdfogyatkozás december 21-én - némi szépséghibával
Teljes holdfogyatkozás lesz a téli napfordulókor, december 21-én: az égi jelenség a maga nemében a leglátványosabb lesz egészen 2014-ig.
2010. december 08.
Mozaik
tudomány
Füle van a Tejútnak
Az univerzum gamma-sugár-forrásainak keresése meglepő eredményt hozott. A leglátványosabb gammaforrás éppen szűkebb pátriánk, a 100 ezer fényév átmérőjű Tejútrendszer. Az eddigi mérések alapján két, egyenként 25 ezer fényév átmérőjű gömb kapcsolódik az eddig diszkoszszerűnek ismert galaxishoz.
2010. december 02.
Tud/Tech
Hétvége
Az Uránusz és a Neptunusz furcsa vize
Nem könnyű megállapítani, milyen lehet az óriásbolygók szerkezete. A földi laboratóriumok azonban segíthetnek a kérdés megválaszolásában. S a kutatások esetenként igen meglepő eredményre vezetnek.
2010. november 13.
Tud/Tech
Hétvége
Egy törpe a bolygók között - A titokzatos Plútó
Az egykori Plútó nagybolygót ma már a legnagyobb kisbolygók között tartjuk számon. Ennek ellenére az égitest továbbra is fenntartja a csillagászok érdeklődését, felszíne és légköre ugyanis folyamatosan átalakul.
2010. szeptember 26.
Tud/Tech
csillagászat
Ma éjjel nagyon közel jön két aszteroida, de megússzuk
Aszteroida lesz látható szerdán este, az Amerikai Űrkutatási Hivatal (NASA) szerint nem fenyeget a becsapódás veszélye.
Angyal Gábor
2010. szeptember 08.
Mozaik
tudomány
Nincs is sötét anyag?
A sötét anyagot egzotikus, a látható anyaggal nehezen kölcsönható részecskék alkotják – ezekre a részecskékre azonban a mai napig nem találtak rá a kutatók. Egy új elmélet szerint azért, mert talán nem is léteznek.
2010. szeptember 07.
Tud/Tech
Hétvége
Sötét anyag a Napban?
Szakemberek szerint elképzelhető, hogy a rejtélyes sötét anyagot akár a Nap belsejében is kereshetjük. Ha csillagunk magja valóban sötét anyaggal teli, az a mag lassú hűléséhez vezethet.
2010. augusztus 29.
Tud/Tech
11
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól