hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“biológia”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
tudomány
Érzékeny, mint a krokodilbőr
Az aligátorok és krokodilok állkapcsának vonalában elhelyezkedő aprócska dudorok érzékenyebbek, mint az emberi ujjbegy - állapították meg amerikai kutatók.
Hargitai Miklós
2012. november 08.
Tud/Tech
tudomány
A pótfarok csak gyenge másolat
Halványult kicsit a tudósok abbéli reménye, hogy a gyíkok bravúros farokpótlását utánozva emberi végtagokat is vissza tudjanak növeszteni a közeljövőben.
2012. október 20.
Tud/Tech
egészség
Oxigénkúrára küldik a csontokat
Különösen közlekedési baleseteknél fordul gyakorta elő, hogy a sérülés következtében a csont(ok)ból darabok hiányoznak, amiket valamilyen úton pótolni kell. A csonthiányok megfelelő eltüntetését világszerte intenzíven kutatják – Horváthy Dénes, a Semmelweis Egyetem Klinikai Kísérleti Kutató- és Humán Élettani Intézetének munkatársa azt vizsgálja, miként segíti a nagynyomásos oxigénterápia (hiperbár-terápia) a csontosodást.
Ötvös Zoltán
2012. október 18.
Tud/Tech
tudomány
Új törpe állatok
Versengenek a miniatűr gerincesek felfedezésében a biológusok. Az első két helyen egy Pápua Új-Guineában talált, katicabogár-méretű béka és egy Szumátrán élő, alig két milliméterrel hosszabb hal áll.
2012. szeptember 29.
Tud/Tech
tudomány
GMO – a patkány nem éli túl?
Amint arról már beszámoltunk, a Food and Chemical Toxicology egyik számában (a tudományág legfontosabb szakmai orgánumában) megjelent lektorált tanulmány szerint tömegesen rákos daganatokat és súlyos szervelváltozásokat találtak olyan patkányoknál, amelyeket kizárólag a Monsanto nevű amerikai cégnek a világ számos országában engedélyezett génkezelt kukoricájával etettek. Ez volt az első hosszú távú, több évig tartó vizsgálat a szóban forgó GMO-kukorica egészségügyi hatásaival kapcsolatban.
Hargitai Miklós
2012. szeptember 25.
Tud/Tech
Hétvége
Menjünk a vadiba!
A nyíregyházi Zöld Piramis nem csak az országban egyedülálló létesítmény. Mégis megállapíthatjuk a vidéki állatkertek helyzetét nézve, hogy a fejlődés szinte minden magyar zoot jellemez.
Palugyai István
2012. szeptember 16.
Tud/Tech
biológia
Együttműködnek a baktériumok túlélésük érdekében
Tengeri baktériumtörzseket vizsgálva amerikai kutatók megállapították, hogy bizonyos egyedeik antibiotikumot termelnek, azzal védik meg társaikat más baktériumtörzsektől.
MTI
2012. szeptember 07.
Tud/Tech
egészség
Másként látnak a nők és a férfiak
A nők jobbak a színek között lévő apró különbségek megállapításában, a férfiak viszont ügyesebben követnek a szemükkel mozgó tárgyakat.
Veres Dóra
2012. szeptember 04.
Mozaik
régészet
Volt-e randi a Neander-völgyivel?
A modern ember és a Neander-völgyiek közötti genetikai hasonlóság oka nem a két faj keveredésének eredménye, hanem a közös őstől származó örökség – legalábbis erre a következtetésre jutottak a Cambridge-i Egyetem kutatói, akiknek közleménye a PNAS folyóirat e heti számában jelent meg.
Ötvös Zoltán
2012. augusztus 15.
Tud/Tech
tudomány
Az evolúció eredménye, hogy mindenkit meg akarunk győzni igazunkról
Előfordult már, hogy olyan tényeket, véleményeket keresett, melyek az ön nézetét igazolták, miközben figyelmen kívül hagyta az azt cáfolókat? Ha igen, akkor ön is a megerősítési torzításnak nevezett mechanizmus áldozata.
2012. augusztus 01.
Tud/Tech
egészség
A baba agyának fejlődéséhez legjobb az anyatej
Elméleti és állatkísérletes adatok alapján kutatók úgy vélték, hogy az újszülöttek szellemi fejlődéséhez az anyatejnél is jobb táplálékot lehet készíteni. Egészséges csecsemők vizsgálata viszont azt igazolta, hogy az anyatejnél "okosítóbb" babatápszert egyelőre nem sikerült előállítani.
Veres Dóra
2012. július 25.
Mozaik
egészség
A fóbiák öregítenek
Összefüggést találtak amerikai kutatók a fóbiás szorongás és a genetikai anyagot a károsodástól védő, a kromoszómák végeit lezáró telomerek rövidülése között, ami gyorsabb biológiai öregedést jelenthet.
2012. július 12.
Mozaik
egészség
Az alacsonyabb férfiak tovább élnek
Az alacsony testmagasság adja a hosszú élet titkát - állapította meg a Szardínián élő százéveseket vizsgáló olasz-belga kutatócsoport.
2012. június 26.
Mozaik
arcok
A pókok hálójában
Hajba Ferenc
2012. június 22.
Tud/Tech
tudomány
Az emlősök negyedét kihalás fenyegeti
Élelmiszereink, gyógyszereink, tiszta vizünk kerül veszélybe a világ növény- és állatfajainak gyors csökkenésével –figyelmeztet a tegnap nyílt riói klímacsúcs előtt a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN).
2012. június 21.
Tud/Tech
tudomány
Idős apa gyereke tovább él
Az idősebb korban apává váló férfiak hosszabb telomereket örökítenek át utódaiknak, ezért gyermekeik potenciálisan tovább élhetnek – feltételezik vizsgálataik alapján amerikai kutatók.
Ötvös Zoltán
2012. június 21.
Tud/Tech
MTA
Aprózódnak a Lendület pénzei
A Lendület programnak köszönhetően 2012. július 1-jén 37 kutatócsoport kezdhet hozzá ígéretes kutatási tervei megvalósításához. Pál Csaba biológus azt vizsgálja, hogy miként válnak ellenállóvá a különböző gyógyszerekkel, antibiotikumokkal szemben az egyes kórokozó baktériumok.
Ötvös Zoltán
2012. május 31.
Tud/Tech
Budapest
A budapesti állatkert új csodája: az oroszlán barlangjában
Kint majmok, bent emberszabásúak - a budapesti állatkert sziklái alatt páratlan kiállítás nyílt. VIDEÓ
Gergely Márton
2012. május 30.
Belföld
Nagy-Britannia
Csetlenek-botlanak a spermiumok a petesejt felé haladva
A népszerű filmes ábrázolásokkal ellentétben a petesejt felé haladó spermiumok valójában csetlenek-botlanak, a hüvely falának és egymásnak ütköznek - derítették ki brit kutatók, akik megállapításaikat az amerikai tudományos akadémia folyóirata, a PNAS legfrissebb számában ismertették.
Veres Dóra
2012. május 09.
Mozaik
tudomány
Elfelejthetjük a spagettit
Az agy mintegy 100 milliárd idegsejtből épül fel. Minden idegsejt az egyetlen hosszú és több rövid nyúlványa (idegrostja) végén található parányi tappancsokhoz hasonló, ún. szinapszisokon keresztül több ezer másikkal áll közvetett vagy közvetlen összeköttetésben.
2012. április 28.
Tud/Tech
5
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól