hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“biológia”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
mezőgazdaság
Folyékony arany a szennyvízben?
Egy ember évente átlagosan 500 liter vizeletet és 50 kg székletet termel. Ebben kb. 10 kg, növények számára fontos nitrogén-, foszfor- és káliumvegyület található, épp megfelelő arányban. E számokat felszorozva kiderül, hogy a világ lakossága évente mintegy 70 millió tonna ürüléket termel, amit ha szántóföldeken hasznosítanának, a 2011-ben a gazdák által világszerte felhasznált 176 millió tonna műtrágyában levő tápanyagok közel 40 százalékát tudná helyettesíteni. Ráadásul a legtöbb helyen a szippantós kocsik által összegyűjtött anyagot kezeletlenül a tavakba és folyókba eresztik, óriási környezeti terhelést okozva.
2013. április 23.
Tud/Tech
egészség
Halott mint őssejtdonor
Nem élünk a harsány közhellyel: „élet a halál után”, de tény, hogy az emberi szervezet őssejtjei azután, hogy a halál beállt, egy ideig még életben maradnak. És nemcsak 1-2 napig, mint azt a kutatók eddig feltételezték, hanem sokkal hosszabb ideig. A közelmúltban publikált felismerés intenzív kutatásokat indított el. Kérdés, vajon mi a jelenség magyarázata, és az is, hogyan használhatók majd a halottból származó őssejtek a gyógyítás mindennapjaiban.
2013. április 10.
Tud/Tech
tudomány
Információmentés tízezer évekre
Mire lehet jó egy söralátét vagy egy szalvéta? Igencsak hasznos lehet például kocsmában, ha kéznél van akkor, amikor éppen nincs nálad papír, amelyre sörözgetés közben gyorsan felfirkálhatod újonnan támadt remek ötleteidet.
2013. április 06.
Tud/Tech
tudomány
A kettő kevesebb, de jobb
Miként fejlődött ki a madarak repüléstudománya: földről fölugrálással, vagy fáról lesiklással? Egy kínai kutatás szerint a kettőt keverve. A történet tíz évvel ezelőtt kezdődött, amikor több olyan különös fosszíliát találtak, amely azt sugallta, hogy a tollas dinoszauruszokból kifejlődött madaraknak eredetileg négy szárnyuk volt, azzal pedig nehéz lett volna a földről fölrepülni.
Juhari Zsuzsanna
2013. március 30.
Tud/Tech
egészség
Itt a prion, hol a prion?
A prionok az emlősök egy normális sejtfelszíni fehérjéjének módosult változatai, olyan fertőző anyagok, melyek úgy módosítják a gazdaállat fehérjéit, hogy azok felvegyék a prionok hibás térszerkezetét.
2013. március 26.
Tud/Tech
tudomány
A jegesmedve nem a barnamedve leszármazottja
A jegesmedve homogén faj, és nincs bizonyíték arra, hogy a barnamedvétől származna - derítették ki genetikai elemzéssel a Kaliforniai Egyetem kutatói, fenekestől felforgatva a szoros rokonságban álló két faj evolúciós történetéről szóló elképzeléseket.
MTI
2013. március 18.
Tud/Tech
egészség
Aki megállítaná az öregedést
A mai tudomány egyik legérdekesebb, legvitatottabb alakja, az öregedéskutatás guruja. Számítástechnikai végzettsége ellenére orvosbiológiai kutató, az öregedés ellen küzdő SENS Alapítvány kutatási igazgatója.
Palugyai István
2013. március 13.
Tud/Tech
tudomány
Potyautas gyilkos hódítók
A máshonnan behurcolt, az őshonos élőlényeket kiszorító invazív fajok az eddig hittnél sokkal nagyobb veszélyt jelentenek a biológiai sokféleségre, az emberi egészségre, de a gazdaságra is. Az általuk okozott károk Európában évente meghaladják a 12 milliárd eurót – ekként összegezhető az Európai Környezetvédelmi Ügynökség most közzétett jelentése.
2013. február 28.
Tud/Tech
tudomány
A rákot is könnyebb virtuálisan utolérni
A bioinformatikusok olyan fehérjéket vizsgálnak, amelyeket vagy nagyon nehéz előállítani tiszta, vizsgálható állapotban, vagy olyan folyamatok felderítését tűzték ki célul, amelyek a másodperc milliomod része alatt zajlanak le, ezért technikailag lehetetlenség „élőben” közel kerülni hozzájuk.
2013. február 17.
Tud/Tech
kutatás
Méhészet a laborban
Magyar kezdeményezésre foglalkozott a napokban az Európai Bizottság azzal a kérdéssel, hogy bekerülhet-e a mézbe a génkezelt mezőgazdasági növényekről (GMO) származó – és mesterséges úton bevitt transzgéneket is tartalmazó – GM-virágpor anélkül, hogy a génmanipulált összetevőket az egyébként szokásos módon külön jelölni kellene.
Hargitai Miklós
2013. február 15.
Tud/Tech
kutatás
Milliárd eurós elmetérkép
„A sokasodó eredmények ellenére sem hiszem, hogy a tízéves munka során megfejtjük az emberi agy működését. Én már annak is örülnék, ha az én életem alatt az egéragy működését feltérképezhetnénk” – tette helyére Freund Tamás agykutató azt a hatalmas ívű, magyar részvételű, bő egymilliárd eurós uniós kutatóprogramot, amelynek indítását néhány nappal ezelőtt jelentették be.
Ötvös Zoltán
2013. február 14.
Tud/Tech
klímaváltozás
A császárpingvinek utolsó tavasza
A császárpingvinek lehetetlen lények. Akkor költenek, amikor tél van a világ egyik leghidegebb pontján, az Antarktiszon. Hónapokon át, gyakran mínusz ötven fokban, orkánerejű szélviharokkal dacolva melengetik a tojásaikat. De nem csak ebben rekorderek. Ők a legnagyobb pingvinek a földön, felnőtt korukban túlléphetik az egyméteres magasságot, és kondíciójuktól függően 20-40 kg-ot nyomnak.
2013. február 13.
Tud/Tech
kutatás
Elhunyt Friedrich Péter akadémikus
A 77 évesen meghalt tudós nagy nemzetközi visszhangot váltott ki az enzimek szupramolekuláris szerveződésével kapcsolatos kutatásaival, s jelentős eredményeket ért el a memória molekuláris alapjainak feltárásában.
Kácsor Zsolt
2013. január 31.
Belföld
tudomány
Mire jó a négyszálú DNS?
Hatvan éve, 1953. február 28-án számolt be két cambridge-i kutató, James Watson és Francis Crick a kettős DNS-spirál felfedezéséről – munkájukat évekkel később ugyan, de elismerték, hiszen a DNS felfedezésében ugyancsak elévülhetetlen érdemeket szerző Maurice Wilkinsszel együtt 1962-ben orvosi Nobel-díjat vehettek át.
Ötvös Zoltán
2013. január 26.
Tud/Tech
Hétvége
Jót tesz az enyhe túlsúly?
Felmentést kínál az állandó fogyókúrák alól a némi súlytöbblettel élőknek a JAMA (Journal of the American Medical Association) című szakmai folyóiratban nemrég ismertetett tanulmány, a dolgozat ugyanis azt állítja: az enyhén túlsúlyos emberek esetében hat százalékkal kisebb a korai halálozás kockázata, mint a normál testtömegűeknél.
Danó Anna
2013. január 20.
Belföld
Nobel-díj
Elhunyt a „sejtek asszonya”
Hosszú-hosszú éveken keresztül a legidősebb Nobel-díjasként emlegették a négy napja 103 éves korában elhunyt Rita Levi-Montalcinit, de messze nem az életkora miatt tisztelte a tudományos világ és hazája, Olaszország.
2013. január 03.
Tud/Tech
tudomány
Aki megértette a sejthalált
Az Immunológus Sigekazu Nagata professzor kapta az orvostudomány idei Debrecen Díját. Vele beszéltünk.
Ötvös Zoltán
2012. december 08.
Tud/Tech
tudomány
Semmi sincs a Vosztok-tóban?
Hogy semmi, az persze túlzás. Víz van benne, nem is kevés, ám olyan egzotikus életformákat, amilyeneket immár hosszú évek óta remélnek a kutatók, nem találtak. Legalábbis eddig.
2012. december 07.
Tud/Tech
Németország
Nagyobb a felnőttkori depresszió kockázata a bántalmazott gyerekeknél
Először dokumentálták német kutatók, hogy a gyerekkori traumák olyan epigenetikai változásokat indíthatnak el, amelyek következtében maradandóan megváltozik a stresszhormonok termelődését szabályozó rendszer. Génszabályozásuk tartós megváltozása miatt a bántalmazott gyerekeknél később nagy a szorongás, a depresszió és más hangulati zavarok kockázata.
Veres Dóra
2012. december 03.
Mozaik
MTA
A gyors döntések rombolnak
Balázs Ervin akadémikust még Bajnai Gordon nevezte ki a Magyar Akkreditációs Bizottság (MAB) tagjává, s idén lett az újjáalakult testület elnöke. A felsőoktatás minőségi megújítását szorgalmazó molekuláris biológus korábban jogszerűnek ítélte és megvédte a Semmelweis Egyetem döntését is, amikor visszavonta Schmitt Pál kisdoktori fokozatát. Most az egyetemeken zajló legújabb folyamatokról és alkotmányosan „tiltott” tudományterületéről, a génmódosításról kérdeztük.
Palugyai István
2012. november 11.
Belföld
4
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól