|
Örömünnep Ahmet Davutoglu választási győzelme után: sírás lehet a vége Murad Sezar / Reuters |
Az Európai Bizottság jelentése óvatosan fogalmaz, Erdogan nevének említése nélkül állapítja meg egyebek közt, hogy a korábbi haladás után az utóbbi két évben komoly visszalépést tapasztaltak a sajtószabadság érvényesülésében. A példák újságírók, írók, bloggerek elleni eljárásokról és bármely honlap bírósági ítélet nélküli blokkolását lehetővé tévő törvénymódosításról szólnak.
|
A török csatlakozási tárgyalások állásáról beszélt keddi brüsszeli sajtótájékoztatóján Johannes Hahn, az EU bővítési biztosa - de a díszlet magáért beszél Eric Vidal / Reuters |
Miközben méltatja, hogy Törökország a szíriai polgárháború elöl menekülők millióinak nyújt menedéket, az EU szóvá teszi az erőszak növekedését, az emberi jogi helyzet romlását, mondván, a terroristaellenes műveleteknek a veszéllyel arányosnak kell lenniük.
A menekültek megtalálták a tökéletes helyet, de onnan is elmennének
A török–szír határon fekvő Nizip-2 menekülttáborba belépve az tűnik fel először, hogy minden tiszta. A konténerek közötti tereket fehér térkővel rakták ki. Szemét sehol. Széles, tiszta utcák vezetnek az iskolához, orvosi rendelőhöz, mecsethez, szupermarkethez. Még számítógépterem is van. Kőműves Anita riportja: >>>
Szintén hiányosnak tartja az összefoglaló az igazságszolgáltatás függetlenségét, és a bírókra, ügyészekre gyakorolt politikai nyomásról is említést tesz.
|
Könnygázzal oszlatták a rohamrendőrök a baloldali tüntetőket Isztambulban a választások után Sinan Targay / Reuters |
Ugyanakkor a biztonsági helyzet javítása érdekében sürgeti, hogy kezdjenek béketárgyalásokat a Kurd Munkáspárttal. Júliusig tűzszünet volt érvényben, azóta viszont több száz emberéletet követelő, súlyos összecsapások zajlanak Törökország kurdok lakta keleti és délkeleti térségében. Noha a fegyveres villongások csak tovább nehezítik a menekültválság kezelését, úgy tűnik, Erdogan a választási siker után sem szándékozik visszafogni a biztonsági erők fegyveres akcióit.
|
Erdogan likvidálással fenyegette meg a betiltott Kurdisztáni Munkáspárt(PKK) tagjait, miután a párt „ifjúsági tagozatának” fegyveresei megszegték a tűzszünetet Sertac Kayar / Reuters |
A muszlim többségű Törökország 1987-ben adta be jelentkezését az Európai Unióba, és 2005-ben kezdődtek meg a tagfelvételi tárgyalások. Ám azóta a 33 fejezetből csak egyet sikerült lezárni. Brüsszel most a csatlakozási egyeztetések gyorsítást, vízumkönnyítést és nagyobb támogatást ígérve igyekszik elérni, hogy Törökország további, Szíriából érkező menekülteket fogadjon be.