hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“lelőhely”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
Hétvége
A gróf úr múzeuma
„A köröndtől kezdve paradicsom-kertté varázsolódik az Andrássy út egészen a Városligetig. Tavasztól kezdve bármerre nézünk, csupa lomb és virág gyönyörködteti a szemet. Az út hat sor terebélyes fája egész erdővé folyik össze, és az előkelő, fényes villákat kitűnően gondozott kertek övezik. De nemcsak az Andrássy út, hanem a sűrűn egymásután következő mellékutcái is egy gazdag nyaralótelep képét mutatják” – áradozott Vigand Rezső, az 1909-ben kiadott Budapest útmutatója szerzője a városközpontot a ligettel összekötő sugárút utolsó szakaszáról.
N. Kósa Judit
2013. augusztus 25.
Kultúra
Hétvége
Nyomozás a Ferenc körúton
A családi hagyomány szerint a Ferenc körút 39.-et, a négyemeletes bérházat, ahol felnőttem, egy magas rangú katonatiszt építtette. Így tudta a nagymamám és így mesélték anyámék is. Amiben persze nem is lett volna semmi meglepő, hiszen a Tűzoltó utca és a körút sarkán álló épülettől pár lépésre volt csak az Üllői úti laktanya (kezdetben Mária Terézia, gyerekkoromban már Kilián néven), és a Tűzoltó utcai oldalon még ott sötétlett a hajdani lovarda is – igaz, akkoriban épp a város legnagyobb bútorbizományijának kacatjaival volt tele.
N. Kósa Judit
2013. július 21.
Kultúra
Hétvége
Avató békegalambbal
„Amit több mint hetven éve tervezgettek, amit a felszabadulás előtt minden kormány félévszázadon át hazugul ígért, azt a felszabadult magyar dolgozó nép állama, a Magyar Dolgozók Pártja vezetésével megvalósította. A Népstadion megnyitása nemcsak eredményeink ünneplését jelenti, hanem nagyjelentőségű határállomás további küzdelmeink sorában is, amelyekkel testnevelésünk és sportunk általános fejlődését serkentjük” – szögezte le Hegyi Gyula annak a kiadványnak az előszavában, amely a Népstadion megnyitó ünnepélyének gyakorlatait összegezte – praktikus ábrákkal kísérve – az ország testnevelő tanárainak okulására. A Magyar Népköztársaság Minisztertanácsa mellett működő Országos Testnevelési és Sportbizottság elnökének nem volt kétsége afelől, hogy „ezek az értékes gyakorlatok megérdemlik, hogy ne csak ezen a nagy ünnepélyen mutassuk be azokat, hanem országszerte sok-sok alkalommal használjuk fel.”
N. Kósa Judit
2013. június 24.
Archívum
Hétvége
Művészetnek horror
N. Kósa Judit
2013. május 20.
Kultúra
Hétvége
A lichthof derengése
Újvárosi Lajos, úgy látszik, egy röpke pillanatig eljátszott a gondolattal, milyen volna, ha y-nal írná a nevét. Ceruzával odakanyarította így is A legújabb magyar általános levelező belső címoldalára, de láthatóan nem volt kedvére az eredmény. Újvárosy – nézte a szót összehúzott szemmel, majd a radír után nyúlt, hogy aztán a végső, tintaceruzás változat már kellően kacskaringós betűkkel, de i-vel kerüljön a könyvbe.
N. Kósa Judit
2013. április 22.
Kultúra
Hétvége
Hídalattnyi föld
Bár egy emberöltővel később, amikor a Tabán került a bontókalapács alá, már szinte lökdösték egymást a festők és a fotográfusok, hogy jobb szögből tudják megörökíteni a romantikus, zegzugos utcákat és az egymásnak vetett háttal roskadozó házikókat, a XIX. század utolsó évtizedében még úgy takarították el a középkori Pest meghatározó darabját az Erzsébet híd megépítése kedvéért, hogy a veszteség egy vállrándítást sem váltott ki a kortársakból.
N. Kósa Judit
2013. március 24.
Archívum
könyv
Élveboncolás saját kezűleg
Anoni Mara: így hívják azt a 42 éves nőt, aki a Bűn vagy bűnhődés (hangsúly a vagy-on) című könyvben pőrére csupaszítja az életét az olvasói előtt. Persze nem hívhatják Anoni Marának. Van neki valódi neve, lakcíme, foglalkozása is, de az elképzelhetetlen, hogy ilyen fokú őszinteség a valós identitás védtelenségében nyilvánuljon meg.
N. Kósa Judit
2013. március 22.
Kultúra
Hétvége
Az öregedés művészete
Balladai tömörséggel ad hírt egy szörnyű tragédiáról az a gyászjelentés, amelyet 1905 novemberében kézbesített ki a pesti értelmiség színe-javának a posta. A sűrűn szedett sorok arról tudósították a főváros széles polgári rétegét, hogy Báthory Nándor „czímzetes kir. főigazgató”, a székesfőváros IV. kerületi főreáliskolájának igazgatója „folyó év november 19-én éjjel 11 órakor, életének 67-ik, boldog házasságának 23-ik évében, hosszas szenvedés és a haldoklók szentségének ájtatos felvétele után” elhunyt.
N. Kósa Judit
2013. február 24.
Kultúra
Hétvége
Nem, nem, soha!
„A túlsó parton, egy erdő mellett cseh zászlót lobogtatott a szél. Csendben nézett mindenki arra. A nyurga színész ajkán felcsendült erre a szép magyar dal: Szép vagy, gyönyörű vagy Magyarország, gyönyörűbb, mint a nagyvilág. A többiek csendes áhítattal kísérték a szép dalt. Megható pillanat volt ez.”
N. Kósa Judit
2013. január 27.
Kultúra
Hétvége
A lövöldözés mellőzendő
„A legnagyobb nehézségekkel folyt” 1926 tavaszán a hármashatár-hegyi turistaház felépítése. Hiába, hogy a Budapest Sport Egyesület turistaszakosztálya „teljes erővel feküdt a kérdés megoldásának”, és a főváros tanácsa két részletben nyolcvanezer pengővel segítette a létesítmény tető alá hozását, sőt száz pesti és budai vállalkozó is csatlakozott a jó ügyhöz a szükséges építőanyagok és további pénzalap biztosításával, az építkezés csak igen körülményesen haladt.
N. Kósa Judit
2012. december 17.
Archívum
Hétvége
Jour fixe Wohléknál
„Helyes, ha zenét tanuló gyermekeinket minél korábban szoktatjuk a társaságban való előadásokra. Vannak igen jó zenészek, kiket a félelem előadásképtelenné tesz, s ezen »lámpaláz«, mely csak az idegek szeszélye, könnyen leküzdhető, ha idejekorán látunk hozzá” – olvasható az Illem című útmutató 1891-es, negyedik, „tetemesen bővített” kiadásának estélyekről és társas mulatságokról szóló fejezetében.
N. Kósa Judit
2012. november 12.
Archívum
Hétvége
Gyászruha ajándékba
Értjük, persze, a Vasárnapi Újság 1907. januári dohogását. Bizony tüske az ember lelkében, hogy harmincnégymillió koronáért felépít a nemzet egy ilyen hatalmas palotát a királyának, ott magasodik a város kellős közepén, kilátni belőle mind a négy égtáj felé, Versailles-t leszámítva nincs még egy ilyen hosszú teremsor az egész kontinensen, mint ebben a tizenkét esztendőn át épített, böhöm nagy házban, aztán „többször sötétek az ablakai, mint világosak”.
N. Kósa Judit
2012. október 22.
Archívum
Hétvége
A kitüntetett máz
Pártoljuk a honi ipart! – javasolta hirdetése olvasóinak Greschik Gyula Lőcséről, s tekintve, hogy az iparos FRANCO névre hallgató cége „a miniszterileg ajánlott s többszörösen kitüntetett, mély fekete, hamar száradó, tartós és használatkész iskolatábla-mázat” szállította a vevő kívánsága szerint – akár ecsettel, illetve a legfinomabban hígított piros vonalozó festékkel együtt –, igazán bölcsen tette, hogy az 1911/12-es iskolaévre kibocsátott Tanítók évkönyvében is reklamírozta a tevékenységét. Így tett egyébként az Országh Sándor és Fia rákospalotai orgona- és harmóniumgyár is, a Marx és Mérei tudományos műszerek gyára, akárcsak a Magyar Tanítók Országos Takarék- és Hitelszövetkezete.
N. Kósa Judit
2012. szeptember 23.
Archívum
Hétvége
A Névtelenből lett Magyar
Mondandója éppenséggel nem volt a pesti Köztársaság térről az 1956 nyarán kiadott Budapesti tájékoztató szerkesztőjének, de egy fotó azért befért róla a karcsú kis kiadvány 45. oldalára. Rajta szépen gondozott park, mely mögött két épület meredezik az ég felé: az SZTK felhőkarcolójának csipkés tornya és az egykori OTI-kórház, mely ekkor már Koltói Anna nevét viselte.
N. Kósa Judit
2012. augusztus 27.
Kultúra
Hétvége
Mesebeli madarak
Gyerekkoromban apukám jó néhányszor elmondta, csöppnyi büszkeséggel a hangjában, hogy nekem aztán semmi okom az aggodalomra, ő idejekorán gondoskodott a jövőmről. Alighogy megszülettem, kötött a nevemre egy takarékbiztosítást, minden hónapban akkurátusan befizetett 100 forintot, és majd ha húszéves leszek,annyi pénz üti a markomat, amennyiből tetőtől talpig felöltözhetek, és a komplett, felnőttes ruhatár mellett a könyvtáramat is megalapozhatom. Az élet persze olyan, hogy a legtávolabbinak gondolt események is bekövetkeznek előbb-utóbb, így aztán mindketten némi csalódással tapasztaltuk, hogy a nyolcvanas évek inflációja közepette a húsz esztendőn át gyűjtögetett összeg épp egy európai ifjúsági vonatbérletre, a nevezetes Interrail Ticketre meg a kiváltható valuta megvásárlására volt elegendő. Mondhatni, szerencse, hogy az embert úgyis csak háromévente engedték ki Nyugatra.
N. Kósa Judit
2012. július 23.
Archívum
Hétvége
Nyári programunk
„A nyári gyorson mellettem ült egy kedves útitárs, míg könnyedén hozott egy dalt a szél: »Úgy várlak egy speciális okból...«, s fülembe súgta szépen...” Param, parammmm...
N. Kósa Judit
2012. június 18.
Archívum
Hétvége
Emelni a leendő iparost
Nehezen indult az 1886–87-es tanév a Győrvárosi államilag segélyezett elsőfokú ipariskolában. Előbb a városban tomboló kolerajárvány miatt kellett elhalasztani a tanítás megkezdését, aztán meg a növendékek közt terjedő vörheny tette szükségessé újabb szünet elrendelését.
N. Kósa Judit
2012. május 20.
Kultúra
Hétvége
Clubtársak a műúton
„Igen tisztelt Tagtárs Úrnak” szólította Frank Márk Artúrt 1931. április 23-án kelt levelében a Magyar Touring Club vezetősége, és arra kérte, hogy szíveskedjék részt venni mindazokon az eseményeken, amelyeket május 1-je és 3-a között az osztrák autós sporttársak látogatása alkalmából szerveznek.
N. Kósa Judit
2012. április 23.
Archívum
Hétvége
Atomcsapás a gyufacímkén
Azt hiszem, téves kapcsolás – mondta anyám kissé zavartan a telefonba, de alighogy letette, újra csöngött. Ugyanaz az izgatott férfihang kiabált a vonal túlvégén: „Tűzrács, tűzrács, itt szalmacsóva, jelentkezem!” Mikor a dolog negyedszer is megismétlődött, anyám a legtámogatóbb pedagógushangján végül rákérdezett, ugyan mit akar annyira jelenteni szalmacsóva tűzrácsnak.
N. Kósa Judit
2012. március 18.
Kultúra
Hétvége
A tiszta homok városa
„Az úr magához szólította a feleségemet. Hirtelen vitte el a szélhűdés, anélkül, hogy akár egy szót mondhatott volna” – írta nagynénjének, Giuliának 1559. november 9-én Vespasiano Gonzaga. Sokat próbált katonaemberre vallanak ezek a szikár szavak, amelyekkel a reneszánsz főúr Donna Diana haláláról beszámolt.
N. Kósa Judit
2012. február 13.
Kultúra
3
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól