hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“antropológia”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
régészet
A bronzkori férfi halála után angolul szólalt meg
Brit kutatók elkészítették egy 4000 éves csontváz koponyájának arc- és hangrekonstrukcióját. Gristhorpe Man 4000 évvel halála után megtöri a csendet.
Juhari Zsuzsanna
2010. augusztus 09.
Tud/Tech
múzeum
DNS mintavétel humán genetikai kutatásokhoz
A Magyar Természettudományi Múzeum antropológusa arról beszél, hogyan vesznek DNS mintát egy emberi csontból. Õ éppen egy nyolcezer éves csontot tart a kezében. Készítette: Perjéssy Gábor és Ötvös Zoltán
2010. május 01.
Videó
régészet
Már 3,6 millió éve két lábunkon járunk
Az emberfélék és a modern ember lábnyomainak összehasonlítása különös eredményre vezetett. Kiderült, hogy a 3,6 millió éve élt távoli elődeink is ügyesen jártak felegyenesedve a két lábukon, szemben azzal, amit a kutatók eddig feltételeztek.
Juhari Zsuzsanna
2010. április 06.
Tud/Tech
tudomány
Kinek jó a monogámia és a házasság?
A kutatók szerint mindkét félnek. Érveikkel azokat a házassági elméleteket támadják, melyek szerint e szokás kialakulásához a vallás, illetve a nőkért folytatott harcok megszüntetésére irányuló törekvések vezettek.
2010. március 01.
Tud/Tech
arcok
Az ember valódi arca
Biczó Gábor filozófus, a Miskolci Egyetem antropológiai tanszékének docense több mint tíz évvel ezelőtt rábukkant Erdélyben egy zavarba ejtően öntörvényű, különös emberre, Szász Jánosra, akit az alig ezerlelkes falujában, Domokoson mindenki bolondnak tartott. [url=http://nol.hu/lap/arcok/20091119-az_ember_valodi_arca]Kácsor Zsolt írása a Népszabadságban[/url]
2009. november 19.
Videó
arcok
Szomorú Lévi-Strauss
Ma százéves Claude Lévi-Strauss belga származású francia etnológus, szociológus és antropológus, a strukturális antropológia "atyja." A XX. század legnagyobb gondolkodóinak egyike ma már visszavonultan él, elvétve fogad látogatót, és nagy-nagy szkepszissel szemléli a XXI. századot.
Ötvös Zoltán
2008. november 28.
Kultúra
fotográfia
Százéves a Föld archívuma
Burnuszos marokkói nők, cserzett arcú berberek, békebeli egyenruhákban feszítő tisztek, brillantinozott hajú politikusok néznek ránk az üveglemezeken rögzített antik fényképekről.
2008. február 11.
Archívum
könyv
Wapponi, azaz minden rendben van
Ha éppen itthon van, s nem valamelyik egzotikus vidéken készít egzotikus felvételeket, akkor újabb tanulmányútjait szervezi, kiállításai sorsát figyeli, vagy könyvet ír Lóránt Attila.
Munkatársunktól
2007. november 23.
Archívum
tudomány
Őseink testvérek voltak, és talán nem is emberek
Eldőlni látszik a régóta tartó vita arról, hogy az emberré válás történetének utolsó 2 millió évében egyenes vonalú vagy szerteágazó, afféle lombos fához hasonlító volt-e a fejlődés. Igaz-e, hogy a fajunk kialakulását közvetlenül megelőző másik két faj egymásból fejlődött ki, vagyis a Homo habilisból a Homo erectus és abból fajunk, a Homo sapiens - miként azt mostanáig a kutatók vallották. Hogy ki kinek volt az őse, kérdésessé vált az új felfedezések tükrében, annyi bizonyos azonban, hogy az ember kialakulásának története jóval bonyolultabb volt, mint azt eddig feltételezték.
Juhari Zsuzsanna
2007. szeptember 01.
Archívum
tudomány
Lucy "gyermeke"
Rendkívüli leletre bukkantak Etiópiában: egy kisgyermek majdnem teljes csontvázát találták meg. A szenzációt az jelenti, hogy a hároméves kora körül elhalt gyermek emberféle volt, az Australopithecus afarensis faj egyede, feltehetően egy leányka, és több mint hárommillió évvel ezelőtt élt.
Juhari Zsuzsanna
2006. október 14.
Archívum
antropológia
Az antropológus magányossága
Az utazó, miután végigautózta, gyalogolta Kelet-Afrika kopár tájait, tanulmányozta a különböző nomádok étkezési, házassági szokásait, különös tekintettel a premodern és az ezredfordulós világ bizarr találkozóira, valahol Dél-Etiópiában találkozott a legbizarrabb törzs női képviselőjével.
Miklós Gábor
2006. augusztus 21.
Archívum
tudomány
Megvan az emberré tevő DNS?
Az emberi génkészlet legdinamikusabban fejlődő génrészletét azonosították be amerikai kutatók, akik szerint e génnek köszönhetjük, hogy ma már nem a fákon mászkálunk, hanem úgy élünk, ahogyan élünk.
Ötvös Zoltán
2006. augusztus 18.
Archívum
2
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól