Elképesztő sebességű szélvihart detektáltak egy szupermasszív fekete lyuk körül a York University asztrofizikusai. A kutatócsoport ultraibolya tartományban vizsgálta összeomlott csillagok környezetét, amikor váratlan felfedezést tettek.
"Ezek a szelek a fénysebesség 20 százalékával tombolnak a fekete lyuk körül, több mint 200 millió kilométeres óránkénti sebességgel. Ez egy 77-es osztályú hurrikánnak felel meg" - idézte a Phys.org Jesse Rogerson kutatásvezetőt. "Okkal feltételezzük - tette hozzá, hogy egyes kvazárok körül még ennél is gyorsabb viharok alakulhatnak ki".
A földi hurrikánok osztályozására a Saffir-Simpson-féle ötfokú skálát használják, ahol az 5-össel a leghevesebb (250 km/óránál gyorsabb), katasztrofális pusztítást végző trópusi ciklonokat jelölik.Az elmúlt évek heves viharai miatt már gondolkodnak a hatodik fokozat bevezetésén. De még az eddigi legbrutálisabb ciklon, az 1996-ban Ausztrália környékén 408 km/órával tomboló "Olivia" is csak lagymatag fuvallatnak számít a Rogersonék által mért, 77-es fokozatú űrviharokhoz képest.