Fresco minden kérdésre válaszolt, és végig kitartott amellett, hogy nem emlékszik arra, hogy ő fotózott volna. Egy dolog azonban biztos: az ő telefonjáról küldték tovább a képet. Ezután Fresco távozhatott.
A következő tanú Johannes Vermeulen, törvényszéki szakértő. Elmondta, hogy március 8-án járt először a gyilkosság helyszínén. Mint mondta, két dologgal bízták meg: egyrészt a krikettütő nyomait kellett kivizsgálnia, és a gyilkosság éjszakáján a fürdőszoba ajtón keletkezett sérüléseket is tanulmányozta. A vizsgálatok során bebizonyosodott, hogy az ajtón látható karcolásokat és horpadásokat a bizonyítékként lefoglalt krikettütő okozta, ezt az ütőn keletkezett sérülések is alátámasztják.
A szakértő meg is mutatta, hogyan üthette Pistorius az ütővel az ajtót. Szerinte a becsapódások szögéből arra lehet következtetni, hogy a vádlott ekkor nem viselte a művégtagját.
|
Pistorius hallgatja a tárgyalást - ALEXANDRA BEIER / Reuters |
Az ügyvéd, Barry Roux kérdésére a tanú azt mondta, Pistorius ugyanabból a magasságból ütötte az ajtót, mint ahonnan a lövéseket leadta, és megismételte, hogy biztos benne, hogy ekkor a vádlott térdcsonkján állt.
Roux megkérdezte a tanútól, hogy hogyan vizsgálták az ajtót, mondván, lehetséges, hogy ha megdöntötték, valótlan eredményeket kaptak. A szakértő elmondta, hogy az 1-2 fokos dőlésszög nem befolyásolta a vizsgálat végeredményét.
Vermeulen arról is beszélt, hogy mielőtt lövések dördültek volna, az ajtó még ép volt. "Véleményem szerint az ajtót a lövések után érték az ütések. Kellett lennie egy lyuknak ott, ahonnan ez a rész később letört" - mutatott rá egy golyónyomra a törvényszéki szakértő.
Pistorius ügyvédje azonban épp ennek ellenkezőjét akarta bebizonyítani. Az ajtó kilincs alatti sérülésével kapcsolatban megjegyezte, hogy azt a protézist viselő paralimpikon okozta, amikor be akarta rúgni az ajtót. A szakértő elismerte, hogy nem tartja valószínűnek, hogy a sérülés a krikettütőtől származa, ugyanakkor biztosra veszi, hogy Pistorius nem viselte a művégtagjait. "Megkaptuk a protézist, valóban látható, hogy megsérült, de elképzelhető, hogy ez máskor történt" - mondta Johannes Vermeulen.
A férfi a mai tárgyalás során beismerte, hogy nem ugyanabban az állapotban kapta meg a bizonyítékokat március 8-án, mint amilyenekben azok 2013. február 14-én voltak. Amikor Roux azt kérdezte a szakértőtől, hogy szakképzett kollégák vigyáztak-e az ajtóra a törvényszéki osztályon, azt válaszolta: "Igen, meg tudom erősíteni".
A tárgyalás csütörtök reggel fél 9-kor folytatódik.
A 27 éves paralimpikon futót előre kitervelt, szándékos emberöléssel vádolják. Pistorius 2013. február 14-én hajnalban lőtte le barátnőjét, állítása szerint betörőnek hitte a nőt. Egyes feltételezések szerint a gyilkosság indítékában féltékenységi dráma is állhat.