Az ominózus katonai puccs alatt 1981 februárjában, mindössze 13 éves volt, de az apja maga mellett tartotta a legidegfeszítőbb pillanatokban is, amikor a katonaságot visszaparancsolta a laktanyákba. – Azt akartam, hogy lássa, hogyan kell egy királynak fellépnie – mondta erről később az uralkodó.
|
Királyi feladatkörben: Fülöp (háttal) tiszteleg Marcelo Del Pozo / Reuters |
Fülöp azonban egész más típus, mint az apja, aki rendszeresen ad interjúkat, közlékeny és kitűnő társasági ember. Jól kijött a jobboldallal és a baloldallal, kitűnően építette a monarchia intézményét három évtizedig – egészen az utóbbi néhány évig.
A trónörökös inkább csendes, soha nem ad interjút, vigyáz arra, nehogy olyan dolgokat mondjon, amiből később baj lehet. A csend és az egyedüllét határozta meg az életét, írta egy tavalyi portréjában róla az El País.
Tudatosan készült a feladatra. Spanyolország mindhárom fegyvernem katonai iskoláját kijárta, jogot és közgazdaságtant tanult a madridi egyetemen, majd nemzetközi kapcsolatokat a washingtoni Georgetown egyetemen. Az utóbbi időben egyre több feladatot vett át apjától, akinek megítélése romlott és az egészsége is megrendült.
|
A leendő királyi család Reuters |
A külföldi utak egy részét már ő bonyolította le I. János Károly helyett. Felesége, Letizia televíziós újságírónő volt, két kislányuk van, az idősebb, Leonor örökölheti apja után a trónt, miután a spanyol parlament módosította a fiúörököst előnyben részesítő korábbi törvényt (Fülöp még a régi jogszabályból profitálva előzi be idősebb nővéreit).
A közvélemény-kutatások szerint népszerűsége az utóbbi években egyre nőtt, neki és édesanyjának, Zsófia királynénak a legjobb a megítélése a spanyol társadalomban.
VI. Fülöpnek nem lesz könnyű dolga. Bár anyja többször hangsúlyozta, hogy a fia fő életcélja az ország szolgálata, már ma estére tüntetést hívtak össze a republikánus szervezetek, amelyek most elérkezettnek látják az időt arra, hogy Spanyolországban egy második rendszerváltás is végbemenjen.
Ennek lényege pedig az lenne, hogy népszavazáson döntsön a társadalom arról, egyáltalán szükség van-e a monarchia intézményére.