jelenleg is új dolgozókat vesz fel az MTVA.
Lapunk információi szerint az elmúlt hetekben sok gyakornok jelent meg hírműsorok környékén, a belső hírek szerint őket vélhetően a március 15-ével az M1-en induló állami hírcsatornánál akarják alkalmazni. Ezen kívül az MTVA az elmúlt hónapokban „kiemelt multimédiás újságíró" státuszba több embert is felvett, így került oda például Áder András, a köztársasági elnök fia is.
|
Áder András (jobbra) édesapja államfői beiktatásán: sokra vitték Kurucz Árpád / Népszabadság |
A szakszervezetek szerint a munkáltatóval folytatott tárgyalásokon kiderült, hogy a 177 dolgozó leépítésével az MTVA – korábbi állítása ellenére – nem spórol, sőt, az új dolgozók felvételével kiadásai vélhetően tovább nőnek. Az elbocsátandók majd fele valamilyen módon védett munkavállaló, többek között nyugdíj előtt álló vagy gyermekét egyedül nevelő szülő.
Rákay és Habony vezényelhet
Miközben 177 ember kirúgását bejelentették a közmédiánál, az új hírtévéhez riportereket és szerkesztőket akarnak felvenni. Egy fideszes politikus szerint Orbán Viktor ugyan főként a közmédiához teszi át az állami hirdetéseket, a Simicska-birodalommal a békés egymás mellett élést tartja szükségesnek. Részletek itt.
A szakszervezetek szerint az MTVA nem mérte fel kellő mértékben az elbocsátásoknak a cég működésére és a műsorkészítés színvonalára gyakorolt hatását. A rádióműsorok készítésében már most olyan kevés dolgozó vesz részt, hogy a munkavállalókat a cég szabadságuk idején is dolgoztatja. A menedzsment azonban eddig ezt a jelzést sem vette figyelembe. Ezzel szemben az MTVA azt állítja, hogy a létszámleépítésről szóló döntése a középtávú megtakarítási lehetőségeket szolgálja, s csak indokolt esetben, és a vonatkozó munkajogi szabályokat szem előtt tartva létesít új munkaviszonyt.
Lapunk információi szerint Szabó László Zsolt, az MTVA vezérigazgatója a most futó műsorok egy részét külső gyártásba kívánja kiszervezni. A médiaszolgáltatási alap eddig belső gyártásban készülő kulturális műsorainak, de a hírcsatorna új magazinműsorainak egy részét is külső produkciós irodáktól rendelik majd meg. Úgy tudjuk, hogy a 177 fős elbocsátással a médiaszolgáltatási alap az idei több mint 80 milliárd forintos költségvetéséből éves szinten hozzávetőleg 1,5 milliárdot takaríthat meg a béreken és azok járulékain. A műsorok külső gyártásba való kiszervezése azonban még ennél is többe kerülhet.
Rokonok
Amikor megírtuk, hogy az államfő fia az állam tévéjénél dolgozik, az MTVA-nál úgy berágtak, hogy sértődött - ám annál viccesebb - álkérdésekkel árasztották el szerkesztőségünket.
Úgy tudjuk, az MTVA még ezen a héten egyenként értesíti a 177 munkavállalót, hogy a továbbiakban nem tart igényt a munkájukra. A csoportos létszámleépítés törvényi szabályai szerint az érintettek egy hónap múlva kapják meg a végleges felmondó levelüket.