Közeleg a vég a Csuri üstökös körül 3 éve keringő Rosetta űrszonda számára. Az Európai Űrhivatal műholdját csütörtök este letérítik a pályájáról, magyar idő szerint péntek dél körül csapódik be, de előtte még történelmet ír.
Péntek délután fél egykor szomorú véget ér az Európai Űrhivatal Rosetta űrszondájának 12 éves küldetése. A műhold, amely immár három éve tanulmányozza közelről a 67P/Csurjumov–Geraszimenko üstököst, most örökre elhallgat. A szondát csütörtök este letérítik a pályájáról, majd örök nyugalomra helyezik a fagyott égitest egyik sötét vermében (a pontos menetrendet cikkünk végén olvashatják - a Szerk.). A szonda 13 órán át zuhan irányíthatatlanul, majd becsapódik a harmónia egyiptomi istenségéről, Ma'atról elnevezett területen. A Gizmodo cikke szerint a Rosetta jégsírjában marad mindörökké - pontosabban mindaddig, amíg az üstökös meg nem semmisül (ami akár évmilliárdokat is jelenthet), vagy amíg az univerzum semmivé nem foszlik.
Az üstökösvadász 2014 augusztus 6-án ért a Csurihoz, az űrkutatás történetében elsőként randavúzott egy üstökössel. A Csurinak becézett kométát azóta követi Nap körüli pályáján a mikrobusz méretű űrhajó. A találkozás után a Rosettáról levált a Philae leszállóegység, amely - több malőr után - sikeresen landolt az üstökös sziklás-jeges felszínén. A Philae-vel korábban hosszú időre megszakadt a kapcsolat (majd szeptember elején örökre elhallgatott), de addig felbecsülhetetlen értékű felvételeket készített. és számos olyan jelentős felfedezést tett, amelyek felülírhatják a földi élet kialakulásáról alkotott elméleteinket: