|
János Károly és a trón örököse Susana Vera / Reuters |
Pedig már egy ideje ott volt a levegőben a sürgetés, hogy vegyen példát
Beatrix holland királynőről, aki tavaly mondott le a fia, Vilmos Sándor javára. A spanyol királyi ház akkor cáfolta, hogy ilyen az Ibériai-félszigeten előfordulhatna. A király lemondása mögött minden bizonnyal a monarchia intézményének súlyos népszerűségvesztése áll: a királyi család az utóbbi években botrányokba keveredett, és a spanyol sajtó is élesebben kommentálta a korábban „érinthetetlennek" számító famíliát.
A király érdemeit a spanyol átmenetben senki sem vonja kétségbe, különösen azt, hogy az 1981-es katonai puccs idején kiállt a demokratikus kormány mellett, és mindent elkövetett annak érdekében, hogy a francoista Spanyolország ismét Európa demokratikus állama legyen.
Ám úgy tűnik, az utóbbi időben elvesztette a kapcsolatot a realitással. Amikor a spanyol gazdaság a legsúlyosabb válságát élte, kiderült, hogy a király Botswanában elefántokra vadászott. Mindez persze csak azután vált nyilvánossá, hogy az uralkodó elesett és csípőtörést szenvedett, majd katonai géppel kellett hazahozni Afrikából.
A botrányt tetézte, hogy a botswanai kalandban nem egyedül, hanem egy nála 30 évvel fiatalabb német hölggyel vett részt – bár kicsapongásai korábban is ismertek voltak, ez sok volt a spanyol közvéleménynek. Uralkodói körökben azonban példátlan, hogy ezután úgy kísérelte meg helyreállítani hírnevét, hogy televíziós beszédben bocsánatot kért a spanyoloktól a botlásáért.
Mindez azonban csak rövid ideig segített. A királyi család nyilvánosságra hozta gazdálkodását, megpróbálták áttekinthetővé tenni a palota pénzügyeit, de valószínűleg ez is későn jött. Igazi mélyütést jelentett, amikor a király kisebbik lányának férje, az egykori ünnepelt kézilabdasztár és példás fő, Iñaki Urdangarin sikkasztás vádjával került a bíróság elé. A per egyelőre folyik, nemrég a királylányt is vallatóra fogta az ügyész.
|
Krisztina hercegnő útban a kihallgatásra. Ez volt az első eset, hogy az uralkodóház valamelyik tagjának egy bűnügyi vizsgálat keretében meg kellett jelennie a törvény előtt. Paul Hanna / Reuters |
A királyi család így szép lassan négy fősre szűkült: a király két lánya – a nagyobbik elvált, a kisebbik férje ügyei miatt – kiszorultak a családi és protokoll rendezvényekről, azokon csak János Károly, felesége, a görög származású Zsófia királyné, illetve az eddig makulátlan trónörökös, Fülöp és felesége, az újságírónőből lett hercegnő, Letizia vett részt. Állítólag ő volt az, aki szabályosan megtiltotta a férjének, hogy szolidáris legyen húgaival, nehogy ezzel rontsa uralkodói esélyeit.
Most itt a nagy pillanat: tíz évvel a spanyol álomesküvő után hamarosan királlyá koronázhatják a 46 éves Fülöpöt, aki előtt nem kisebb feladat áll, mint hogy meggyőzze a spanyolokat arról: a 21. században is szükség van a monarchiára, a tekintélyes összegbe kerülő intézmény hasznos lehet az ország és állampolgárai számára.