hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“fizika”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
tudomány
Addig gyerek a gyerek...
Sztár, celeb, sokak által ismert ember valószínűleg sohasem lesz Szabó Attilából, pedig annyi esze van a pécsi középiskolásnak, hogy azt egy átlagos ember felfogni sem képes. De hát hogyan is lehetne ő híres: azokat a problémákat, amiken Attila őrlődik, a világ népességének jóval több mint 99 százaléka soha nem értheti meg.
Ungár Tamás
2011. június 27.
Kultúra
Nobel-díj
Nem lepett meg a Nobel-díjam
Kockás ingben, vállára vetett hátizsákkal járt-kelt tegnap a Magyar Tudományos Akadémia székházában Konsztantyin Novoszelov. Az egyetlen atomvastagságú grafitréteg, azaz a grafén előállításáért (korábbi témavezetőjével) Andrei Geim professzorral közösen nyerte el a 2010-es év fizikai Nobel-díját. A harminchét éves Novoszelov az Európai Kutatási Tanács budapesti konferenciájának előadója volt.
Ötvös Zoltán
2011. június 21.
Tud/Tech
tudomány
Antianyag 16 percig
A genfi CERN fizikusainak tizenhat percen át sikerült antianyagból álló atomokat mágnescsapdában tartaniuk – jelentette a Nature Physics.
2011. június 07.
Tud/Tech
Nagy-Britannia
Negyvenöt ezer tonnás láncfűrész
Csaknem ötven méter az átmérője a világ legnagyobb láncfűrészkerekének, amely egy külszíni szénfejtő gépgigász központi alkatrésze.
Rab László
2011. május 29.
Mozaik
tudomány
Az ELTE-re költözött a nagy hadronütköztető
Multimédiás élményt is nyújtó, ingyenesen látogatható kiállítás nyílt a genfi CERN-központban működő nagy hadronütköztetőről (LHC) az Eötvös Loránd Tudományegyetemen.
2011. május 11.
Tud/Tech
tudomány
Álruhás atom
Kutatóvegyészek kedvenc trükkje új molekula előállítására egy ismert makromolekula egyik atomjának vagy atomcsoportjának kicserélése.
2011. április 28.
Tud/Tech
MTA
Meghalt Horváth Zalán
Életének 68. évében meghalt Horváth Zalán fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja - tudatta a hírt az intézmény.
Angyal Gábor
2011. április 06.
Tud/Tech
tudomány
Két éven belül meglesz az 'isteni részecske'
Két éven belül, 2012-ig remélik megtalálni az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) tudósai az "isteni" részecskét, a más részecskék tömegéért felelős Higgs-bozont.
Rab László
2011. március 01.
Mozaik
fizika
Öveges professzor elajándékozta az életét
Öveges József elajándékozta az életét; piarista szerzetesként és tanárként másokért élt, másoknak adta a tudását - méltatta az 1979-ben elhunyt fizikaprofesszort az Országgyűlés elnöke vasárnap a Zala megyei Pákán, az Öveges Emlékház avatóján.
Angyal Gábor
2011. február 27.
Tud/Tech
Hétvége
Világvége-forgatókönyvek: Mikor vált az iránytű?
Meglehetősen ijesztő kilátásokkal jelent meg az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémiának (NAS) egy tanulmánya arról, vajon eléggé védettek vagyunk-e a világegyetemből és Napunktól jövő részecskék és sugárzások életpusztító hatásaival szemben. Egyelőre jól véd minket a Föld mágneses mezejének pajzsa és még a légkörünk is, de kérdés, folyamatosan fennmaradhat-e az élet számára ez a védelem. Gyakran merül fel például, hogy fenyegethet-e bennünket a közeljövőben a mágneses pólusok átfordulása és ezzel egyetemben a mágneses tér időleges megszűnése.
2011. február 20.
Tud/Tech
tudomány
Egy atom hologramja
Egy holland kutatócsoport rendkívüli bravúrt hajtott végre, hologramot készítettek egyetlen xenonatomról.
2011. február 15.
Tud/Tech
tudomány
Neutrínókoktél jégkockával
A neutrínócsillagászat gyenge eredményei újabb és újabb erőfeszítésre sarkallják a kísérleti fizikusokat.Napjainkban készült el egy impozáns, minden eddiginél nagyobb neutrínódetektor, ami egy jégkocka az Antarktisz jégpáncéljában.
2011. február 10.
Tud/Tech
Hétvége
Hova lettek a vikingek napkövei?
Több éve vizsgálják a kutatók, köztük magyarok is, hogy a viking hajósok felhős, ködös időben tudtak-e „napkövekkel” tájékozódni. A legendákban emlegetett kristályt eddig egyetlen viking lelőhelyen sem találták meg.
Ötvös Zoltán
2011. február 05.
Tud/Tech
tudomány
Új bűvös köpeny
Az úgynevezett metaanyagokat hasznosító, az eseményeket elfedő eljárás nem azonos Harry Potter csodás köpenyével, amely láthatatlanná teszi a vele beborított tárgyakat. Az újfajta módszerrel a rejtőzködni vágyók nagy álma válhatna valóra, mert eltüntetné a tetteiket. Már ha az „időköpeny” a gyakorlatban is megvalósítható lesz. Egyelőre azonban még jó darabig várni kell, amíg boltban árulnak ilyen eszközöket.
2010. december 22.
Tud/Tech
Hétvége
Einsteintagadók csatái
A politikai szélsőségek erősödése nyomán a tudományban is újjáélednek rég elhamvadtnak tartott nézetek. Egy nemrég megjelent német tudományos könyv szerzője a relativitáselmélet és Einstein személye elleni támadásokat veszi sorra.
2010. december 18.
Tud/Tech
tudomány
Legidézettebbek a magyar fizikusok
Magyar részecske és magfizikusok által írott cikkeket idéztek átlagban a legtöbbször az elmúlt évtizedben – olvasható a sciencewatch.com honlap összesítésében. A nagy energiájú részecskék ütközésével kapcsolatban a magyarok minden egyes cikkére átlagosan negyven másik cikkben hivatkoztak, míg egy amerikai kutató írását mindössze tizenhárom másik szerző idézte.
Ötvös Zoltán
2010. december 16.
Tud/Tech
tudomány
Cikcakkos grafén magyar ötletből
Érintőképernyők, napelemek, de akár digitális nanoáramkörök alapanyagaként is alkalmazható lehet a grafén. Az egyetlen atomvastagságú grafitréteg atomipontosságú megmunkálását segíti az MTA Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Kutatóintézet (MTA MFA) kutatójának felfedezése. Nemes-Incze Péter módszerével cikcakk élű grafén alakzat állítható elő – a felfedezésért Junior Prima díjban részesült a fizikus.
Ötvös Zoltán
2010. december 09.
Tud/Tech
egészség
Mégis lassú a rejtőzködő gyilkos
A hasnyálmirigyrák a korábbi elképzelésekkel ellentétben eleinte nem agresszív ráktípus. Nagyon lassan fejlődik, átlagosan 21 év telik el az első mutációk megjelenésétől a beteg haláláig. Ez reményt adhat a korai diagnosztizálásra, és megnövelheti a gyógyulási esélyt. A Nature-ben megjelent közlemények jelentős kutatásokról szólnak, melyek egyikében egy magyar fizikus is részt vett.
2010. december 09.
Tud/Tech
tudomány
Őslevest állítottak elő a CERN kutatói
Sikerült az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) kutatóinak az ősrobbanás és az univerzum keletkezése után nem sokkal létrejött anyagot előállítaniuk.
Hajba Ferenc
2010. november 28.
Külföld
mobiltelefon
Mobilhívásokból jósolható az életünk
A kutatók már 93 százalékos biztonsággal megmondják, ki merre jár, mit csinál egy adott napon. Milyen veszélyei lehetnek a kiszámíthatóságnak, és mi lehet a haszna? A hálózat elmélet egyik legismertebb tudósával, Barabási Albert-Lászlóval az Internet Hungary-n beszélgettünk. Készítette: Vörös Eszter
2010. november 02.
Videó
6
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól