|
Nincs itt semmi látnivaló? Facebook |
- A közterületnek nincs emblematikus kommunikatív funkciója, a közélet szempontjából releváns közintézmény, a közhatalom gyakorlása szempontjából releváns állami szerv ott nem található.
- A rendezvény résztvevői elkerülhetetlenül beláthatnak a családi házak kertjeibe, az ablakokon keresztül a házakba. Ez pedig köztudomásúan azzal jár együtt, hogy a ház lakói nem élvezhetik otthoni pihenésüket, mindennapi teendőiket; az érintettek családi-, és magánélethez fűződő joga aránytalan korlátozást szenvedne.
- A rendezvény miatt a házak tulajdonosai, birtokosai akadályozva lesznek az ingatlanaik szabad birtoklásában, az ingatlanok megközelítésében, az azokban való szabad bejutásban.
- A helyszínen lakók mozgáshoz való joga is sérül, nem áll módjukban kitérni a rendezvényen elhangzó közlések elől.
- Fennáll annak a lehetősége, hogy róluk a hozzájárulásuk nélkül kép-, és hangfelvételek készülnek.
- A Terrorelhárítási Központ a rendezvény helyszínét is érintően személy- és létesítménybiztosítási intézkedést rendelt el.
Mindezzel csak annyi volt a probléma, hogy ilyen kitételek nem szerepelnek a gyülekezési törvényben; a bíróság is kénytelen volt emlékeztetni a rendőrséget, hogy egy tüntetést két esetben tilthat be: ha az súlyosan veszélyeztetné a népképviseleti szervek vagy a bíróságok zavartalan működését, illetve ha a közlekedés más útvonalon nem biztosítható.
A bíróság egyébként elfogadta Juhász érvelését, miszerint a Cinege utcában van a miniszterelnök lakóhelye, tehát igenis van közéleti szimbolikája a területnek, de ha nem lenne, akkor sem lehet erre hivatkozva betiltani egy tüntetést. Különben is: városias közterületen nemigen lehet úgy gyakorolni a gyülekezési jogot, hogy az ne járna más magánéletének valamilyen megzavarásával (gondoljunk csak a fél várost megbénító tömegtüntetésekre – a Szerk.). Amúgy meg egyórás rendezvényről van szó, összesen 20 résztvevővel.
A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság nemperes eljárásban hozott végzésében kimondta: az alaptörvény alapján mindenkinek joga van a békés gyülekezéshez és a szabad véleménynyilvánításhoz, magyarán Juhász is ott tüntet, ahol kedve szottyan – ahogy mindenki más is.