Még egy nyest sem akadályozhatja meg a világ legnagyobb erejű karambolját. Pedig megpróbálta.
„Ki tudja, mit fogunk találni” – mondta sejtelmesen az AFP-nek a Nagy Hadronütköztető napokban esedékes újraindításáról Paris Sphicas, a világ legnagyobb atomfizikai laborja, a CERN vezető kutatója.
A Large Hadron Collider (LHC) hatalmas föld alatti részecskegyorsítóban eredetileg a múlt héten tervezték folytatni az atomfizikai kísérleteket, csakhogy egy nyest átrágott egy tápkábelt, és rövidzárlatot okozott a hétmilliárd dolláros berendezésben. Ráadásul pont a legizgalmasabb résznél állt le a gyorsító: a 27 kilométeres alagútrendszerben éppen a 2012-ben felfedezett Higgs-bozonnal kapcsolatos új adatokat gyűjtötték, illetve további új részecskék létezésére próbáltak bizonyítékokat találni. Tavaly decemberben az LHC-ben két kutatócsoport egymástól függetlenül olyan anomáliákat (leegyszerűsítve: oda nem illő fotonokat) észlelt, amelyek egy újabb szubatomi részecske létezésére utalhatnak. A CERN bejelentése szerint a Nagy Hadronütköztetőt a javítások után, még ezen a héten újraindítják.
A föld alatti laboratóriumban folytatott kísérletekkel olyan még ismeretlen részecskék létezéséről szeretnék lerántani a leplet, melyek forradalmasíthatják a világmindenségről alkotott elképzeléseket, a gravitációtól a kvantummechanikáig. Ha az LHC-vel tényleg sikerülne felfedezni egy új részecskét, az legalább is „repedést” okozna az elemi részecskék kölcsönhatásait leíró Standard Modellben.