Portugália tizenegyesekkel győzte le a lengyeleket

2 komment

Komáromi Gergely

Az Európa-bajnokság első negyeddöntőjén Kelet-Európa egyetlen versenyben maradt képviselője a „magyar" csoport harmadik helyezettjével, a portugál együttessel találkozott csütörtök este Marseille-ben. Mindkét csapat óvatosan játszott, nem is bírtak egymással. A rendes játékidő, majd a hosszabbítás után is 1-1-re álltak. A tizenegyes-párbajt a portugálok nyerték, nem hibáztak el egyetlen büntetőt sem.

A lengyel válogatott Adam Nawalka szakvezető irányításával magabiztosan várhatja az összecsapást: huszonkilenc meccset játszott idáig, és – tizenöt győzelem, valamint tíz döntetlen mellett – csak négyszer kapott ki. A selejtezőkön egyetlen ponttal szorult a németek mögé úgy, hogy Varsóban 2-0-ra legyőzte a világbajnoki cím védőjét. Az Eb-ken korábban egyetlen mérkőzést sem nyerő együttes ezen a tornán már kétszer is diadalt aratott, s nemhogy veretlen, de négy mérkőzésen egy gólt kapott. Igaz, Svájc ellen csak tizenegyesekkel jutott tovább.

Lengyel szurkolók melegítenek a meccsre
Wolfgang Rattay / Reuters

Portugália szenvedve, három döntetlennel, harmadik helyen jutott tovább abból a csoportból, amelyet Magyarország nyert meg. Horvátország ellen is döntetlenre állt a rendes játékidőben, csak a hosszabbításban sikerült Ricardo Quaresma találatával győzniük. A portugál csapat szövetségi kapitánya, Fernando Santos korábban azt mondta, roppant nehéz ez az Európa-bajnokság, mert minden egyes alkalommal döntőt kell játszani.

Két, eddig veretlen csapat mérkőzik meg tehát ma este egymással. A fogadóirodáknál Portugália az esélyesebb, de a papírforma már sokszor borult eddig az Eb-n, többek között a magyar csapatnak köszönhetőn is.

A portugál szurkolók is készülődnek

Nézzük hát, a mi történik a pályán!

ÖSSZEFOGLALÓ

Meddig marad gólképtelen a földrész legjobb középcsatárainak egyike, Lewandowski? Ez volt a kérdés a lengyel–portugál negyeddöntő előtt. Kereken száz másodperc múltán meg is kaptuk a választ, hiszen a lengyel csatár véget vetett franciaországi „némaságának": Grosicki húzott el a bal oldalon, középre tett labdáját pedig a Bayern München sztárja 11 méterről vágta be a kapu bal oldalába (1-0). Bő fél óráig tartott az előny, akkor Renato Sanchez 17 méterről ballal izomból bezúzta a labdát a bal alsó sarokba (1-1).

Ha a 85. percben Cristiano Ronaldo ziccerben nem rúgott volna luftot, a rendes játékidőben eldőlt volna a meccs, így azonban hosszabbításra került sor, amelybe csak az hozott izgalmat, hogy egy őrült beszaladt a pályára... Következtek a tizenegyesek. Ronaldo, Renato Sanchez, amelyek után ... Nyert és jutott a legjobb négy közé.

LENGYELORSZÁG–PORTUGÁLIA

Negyeddöntő, Marseille, 66 ezer néző. Jv.: Brych (német).

Portugália: Rui Patricio – Soares, Pepe, Fonte, Eliseu – J. Mario (Quaresma, 80.), W. Carvalho (Danilo, 96.), R. Sanches, A. Silva (J. Moutinho, 74.) – Nani, Ronaldo.

Lengyelország: Fabianski – Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk – Blaszczykowski, Krychowiak, Maczynski (Jodlowiec, 98.), Grosicki (Kapustka, 82.) – Milik, Lewandowski.

Gól: Lewandowski (2.), R. Sanchez (33.).

Eredmény: 1-1 (1-1, 1-1, 1-1) tizenegyesekkel: 5-3

PERCRŐL PERCRE:

Az UEFA bejelentése szerint rövid tapssal emlékeznek az isztambuli merénylet áldozataira.

Reuters

A csapatok már a pályán, a himnuszokat játszák. Rövidesen kezdődik az első negyeddöntő.

Kezdődik a mérkőzés!

1. perc: A lengyelek kezdték a meccset. Egyelőre a portugál térfélen a labda.

Reuters

2. perc: Lewandowski góljával vezetnek a lengyelek 1-0-ra!

Reuters

4. perc: A gól után inkább a portugáloknál van többet a labda, de helyzetig nem jutottak.

10. perc: Továbbra is a portugáloknál van többet a labda, de nem bírnak a lengyel védőkkel.

12. perc: Az első szöglet, a portugálok rúghajták. Veszélytelenre sikerült a sarokrúgás.

14. perc: Újabb portugál szöglet, de ez is gyenge.

15. perc: Lengyel labdaszerzés a középpályán, ők legalább kapura lőttek, de mellé.

16. perc: Ronaldo 30 méterről lő szabadrúgás, de lepattan a labda a sorfalról. Ezután viszont a lengyelek kontrázhattak, Lewandowski lőhetett, de nem lett veszélyes a próbálkozása. Próbálnak kijönni a lengyelek a portugálok szorításából.

20. perc: Kiegyenlített a meccs, az utóbbi percekben a lengyeleknek sikerült megtartani a labdát.

22. perc Milik lőhetett kapura, szöglet lett. Ronaldo fejete ki a labdát, de a lengyelek visszaszerezték, aztán kicsit megkavarták a portugál védőket. Most a portugál térfélen a labda.

26. perc: A potugálok eddig ötször lőttek kapura, a lengyelek 4 alkalommal.

28. perc: Ronaldo lőtt kapura, de Fabianski, a lengyel kapus könnyedén védte.

30. perc: Nyomnak a portugálok. Ronaldo elesett a lengyel tizenhatoson belül, persze tizenegyest követelt. A bíró nem látott szabálytalanságot, a portugál sztár kicsit hisztizett is emiatt. Az ismétlés alapján igaza volt, a lengyel védő tényleg fellökte.

33. perc: Átgurigázták a lengyel védelmet, Renato Sanches hatalmas gólt lőtt 20 méterről!! 1-1

Reuters

37. perc: 52-48 a labdabirtoklás a lengyelek javára. Az egyenlítő gól után most a lengyelek nyomnak. Szabadrúgásból próbálkozhatnak a portugál térfél közepéről. Nem lett túl veszélyes.

40. perc: Újabb portugál szöglet következik. Ez sem okozott gondot a védőknek.

42. perc: A meccs első sárga lapját a lengyel Jedrzejczyk kapta.

45+1 perc: Vége az első félidőnek. Az utolsó percek tilitolizással teltek.

FÉLIDŐ

A labdabirtoklás az első félidőben: Lengyelország 52% Portugália 48%.

Elkezdődött a második félidő, most a portugálok kezdtek.

48. perc: Inkább a lengyeleknél van a labda, de helyzetig nem jutottak.

49. perc: Lewandowski fejelt kapura, de veszélytelen volt, pont Patrícióhoz ment a labda.

54 perc: Mindkét csapat nagyon óvatos, nem túl izgalmas most a meccs.

56. perc: Ronaldo kapott jó labdát, de az oldalhálóba lőtte.

64. perc: Végre egy szép portugál lövés, de mellé. Soares volt a tettes.

66. perc: Glik kap sárgát, Ronaldo felrúgásáért.

69. perc: Milik rúgott kapura, Patrício védett.

70. perc: Portugál szöglet. Pepe fejesét Fabianski védi. A lengyelek kontráztak, de elakadt a támadás. Közben Silva kapott sárgát.

74. perc: A portugálok cserélnek először, Adrien Silva jön le, Joao Moutinho áll be.

78. perc: Portugál szöglet. Fonte fejelt pont Fabianski ölébe.

80 perc: Quaresma állt be Mario helyére, nem sokkal később szögletet is rúghat, Jedrzejczyk ugyanis csak az utolsó pillanatban tudta kirúgni a labdát, majdnem öngól lett, de végül sikerült szögletre tolnia. A sarokrúgás viszont nem sikerült túl jól.

82. perc: Lengyel csere, Grosicki le, Kapustka be.

85. perc: Ronaldo rúgott hatlamasat a labda mellé a tizenhatoson belül.

89. perc: Moutinho kapott hatalmasat, ápolásra szorul. Kapustkának jár a sárga a megmozdulásért.

Reuters

90. perc: Három perc a hosszabbítás. Nyomnak a portugálok.

92. perc: Carvalho kap visszarántásért sárgát.

90+3 perc: Vége a rendes játékidőnek. Hosszabbítás következik.

Kezdődik a hosszabbítás első félideje

90. perc: Ronaldo kapott jó labdát, de nem tudta átvenni. Egyelőre a portugálok aktívabbak, náluk a labda.

96. perc: Carvalho helyett Danilo áll be. Ez volt a harmadik portugál csere.

98 per: A lengyelek is cserélnek, Maczynski jön le, Jodlowiec a pályán.

100. perc: A lengyelek végre eljutottak a portugál kapuig, Milik bombázott mellé.

102. perc: Ismét egy szép lengyel akció, Lewandowski adta be, de Milik nem érte el. Rögtön utána Nani lőtt a másik oldalon, de ez is kimaradt. Most mintha megélénkült volna a meccs, eddig elég óvatosan játszottak.

105. perc: Vége a hosszabbítás első félidejének. Biztonságra törkeszik a két csapat, de azért akadtak helyzetek mindkét oldalon.

106. perc: Lewandowski révén a lengyelek kezdték a második félidőt. Rögtön Kapustka lőtt kapura, de levágódott a lövés.

108. perc: Lengyel szöglet, veszélytelen, a portugálok kivágták a labdát.

110. perc: Beszaladt valaki a pályára, áll a meccs. Több biztonsági rohant utána, majd a pálya közepén leteperték és kivitték.

Reuters

Reuters

112. perc. Szép portugál akció, a lengyelek szögletre mentenek. A sarokrúgás után könnyedén felszabadítottak a védők.

118. perc: Pepe mentett egy veszélyes lengyel beadás után. Rögtön utána a portugálok próbálkoztak, de Glik is megoldotta.

120. perc: A lengyelek lőttek kétszer is, de a portugál védők először blokkoltak, majd mellé ment. Az utolsó pillanatokban a portugálok támadtak, de hiába. Döntetlen maradt a végeremény, tizenegyesek következnek.

Az első tizenegyest Ronaldo rúgja. GÓL! Vezetnek a portugálok! 1-0

Lewandowski is értékesíti a lengyeleknek. 1-1

Sanches sem hibázott. 2-1

Milik is értékesíti a büntetőt. 2-2

Moutinho is gólt rúg 3-2

Glik belövi, 3-3

Nani sem hibázott, 4-3

Blaszczykowski kihagyja!!! marad a 4-3

Pepe berúgja,  5-3, Portugália a legjobb négy között!