Új fejezet nyílt az amerikai-kubai kapcsolatokban. Ötven év szembenállás után a diplomáciai kapcsolatok felújítását tervezik, és a Fehér Ház még azt sem zárja ki, hogy Barack Obama amerikai elnök Havannába látogat.
Az elmúlt ötven év megmutatta, hogy Kuba elszigetelése nem vezetett eredményre. Eljött egy új megközelítés ideje – jelentette be szerdai, rendkívüli sajtótájékoztatóján Barack Obama amerikai elnök, miután Havanna szabadon engedett egy öt éve fogva tartott amerikai állampolgárt, Alan Grosst.
Alan Gross a reptéren Reuters |
Az államfő szavai történelmi fordulatot jeleznek. Hiszen egyebek között azt mondta, hogy Washington – a hosszú szembenállás után – a diplomáciai kapcsolatok felújítását tervezi Havannával. Enyhülhetnek bizonyos kereskedelmi és közlekedési korlátozások is, sőt a Fehér Házat idézve a Reuters azt jelentette, hogy Obama – bár nincsenek ugyan ilyen konkrét tervei – a jövőben nem zárja ki egy havannai látogatás lehetőségét sem .
A kereskedelmi embargó azonban továbbra is érvényben marad, amit szerdai tévébeszédében Raúl Castro kubai elnök is kifogásolt. Sebastian Arcos Kuba-szakértő szerint ebben még jó ideig nem is lesz változás. „Erről nem az elnök dönt, hanem a kongresszus. Ott pedig a republikánusok hangja erősebb, és ők most igen dühösek. Kiváltképp a kubai származású politikusok, akik finoman szólva sem a közeledés hívei" – mondta lapunknak a Floridai Egyetem oktatója. Szerinte Obama nem maradt hű a korábban meghatározott Kuba-politikájához. „Sokan mondják, hogy az elnöki örökséget akart hagyni a mandátuma végén. Én azonban úgy vélem, hogy engedett a zsarolásnak. Korábban leszögezték, hogy csak abban az esetben jöhet létre közeledés, ha Kubában valós politikai reformokat hajtanak végre. Ez egyelőre nem történt meg" – tette hozzá a szakértő.