Bartolini szerinte Lubitz édesapjának élete romokban hever a tragédia után. A polgármester nagyon sajnálta őt, nemcsak azért, mert elvesztette a fiát, hanem azért is, mert a fia felelős a katasztrófáért: „Nagyon tisztelem ezt az embert, aki akaratlanul került a tragédia kellős közepébe" – tolmácsolta együttérzését a polgármester.
„Zuhanunk" – kiabálta a másodpilóta
Andrea Lubitz egykori barátnője is megszólalt a március 24-én történt légikatasztrófa után. Maria W. a Bildnek adott interjújában elmesélte, hogy Lubitz gyakran szenvedett rémálmoktól, a férfi viselkedése is megijesztette őt.
A huszonhat éves lány azt is elárulta, volt hogy a Germanwings másodpilótája az éjszaka közepén felriadt álmából, és azt kiáltotta: „Zuhanunk!"
|
A mentőegységek tagjai és helyiek a tragédia helyszínének közelében felállított emléktáblánál Jean Paul Pelissier / Reuters |
Az egykori barátnő megjegyezte, Lubitz említette neki, hogy egy nap valami olyasmit fog tenni, ami az egész rendszert megváltoztatja, és akkor a világ emlékezni fog a nevére.
A légikísérőként dolgozó Maria szerint egykori párja nagyon jól tudta, hogyan kell titkolnia mások előtt lelki gondjait. Erről a titkolózásról tanúskodnak azok az összetépett papírok is, amelyeket Lubitz házában találtak, és arról szólnak, hogy a pszichiátriai kezelés alatt álló férfi nem is dolgozhatott volna a zuhanás napján. Szombaton az is kiderült, Lubitznak pszichés problémái mellett a látásával is gondja volt.
Nem szabad megbélyegezni a depressziósokat
Brit pszichiáterek óvatosságra intenek azokkal a felhívásokkal kapcsolatban, miszerint a depresszióban szenvedő embereknél meg kéne akadályozni, hogy pilótaként dolgozzanak. Nagy-Britannia legmagasabb rangú pszichiátere arra figyelmezteti a légitársaságokat, hogy kerüljék a reflex választ a Germanwings járatának katasztrófája után.
A Guardiannek nyilatkozó Simon Wessely, a brit Pszichiáterek Királyi Kollégiumának vezetője óva inti a légügyi hatóságokat és a légitársaságokat attól, hogy pánikba esve, meggondolatlanul reagáljanak a hasonló esetekre. A Germanwings katasztrófája után ugyanis kételyek merültek fel az Európai Unióban azzal kapcsolatban, hogyan is kezeljék a depressziós pilótákat, egyáltalán engedjék-e őket repülni. A jelenlegi álláspont szerint a pilóták repülhetnek, ha tünetmentesek, és szedik a felírt antidepresszánsokat.
A polgári légügyi hatóságok mintegy száz olyan esetről tudnak Nagy-Britanniában, amikor pilótákat depresszióval kezeltek. Jelenleg közülük negyvenkettő alkalmazott áll gyógyszeres kezelés alatt.