Christine Lagarde a Nemzetközi Valutaalap (IMF) elnöke üdvözölte a megállapodást, amely szerinte jó lépés a bizalom újjáépítéséhez. Walter Faymann osztrák kancellár ugyanakkor elmondta, nagyon nehéz lesz a megállapodás végrehajtása. A megállapodás hírére a piacok is pozitívan reagáltak, az euró máris nagyot erősödött.
Angela Merkel német kancellár is sajtótájékoztatót tartott hétfő délelőtt, ahol elmondta, nincs szükség B-tervre, a Grexitet sikerült elhárítani. Merkel azt javasolja a Bundestagnak, támogassák a a görög mentőcsomagot, de csak azután, hogy arról az athéni parlament is döntött. A kancellár szerint hosszú és nehéz út előtt áll Görögország. A német-görög viszony jelentősen megromlott a tárgyalások alatt, Merkel ugyanakkor közölte, hogy a megállapodással Athénnak sikerült visszanyernie a bizalmat.
"A méltóság üzenetét továbbítottuk egész Európának" - hangsúlyozta Alekszisz Ciprasz görög kormányfő, aki megvédte a megállapodást, mellyel szerinte Görögország talpra állhat. Ciprasz hozzátette, sikerült biztosítani országa középtávú finanszírozását, és a végleges adósságcsökkentést is. A miniszterelnök ígéretet tett, hogy Athén végrehajtja a radikális reformokat, melyekből a görög oligarcháknak is arányosan ki kell venniük a részüket. A reformok végrehajtása Ciprasz szerint is nehéz lesz, azokat még az athéni törvényhozásnak is jóvá kell hagynia.
|
Ciprasz: nehéz lesz a reformok végrehajtása Eric Vidal / Reuters |
Hétfő reggelre, a több mint 15 órája tartó csúcstalálkozón már csak egy nyitott kérdés maradt, nevezetesen az 50 milliárd euró értékűre tervezett privatizációs különalap ügye. A privatizációs különalap fölött a hitelezők elképzelése szerint Görögország már nem rendelkezhetne szabadon, mert az éppenséggel biztosítékul szolgálna a hitelezők számára. Az alapkezelő intézmény székhelye - Donald Tusk európai tanácsi elnök javaslata értelmében - Luxembourgban lenne.
A csúcstalálkozón erről is sikerült megállapodni, az alapkezelő intézmény székhelye azonban Athénban lesz - mondta Jeroen Dijsselbloem, az eurócsoport vezetője, aki hozzátette, hogy a görög kormánynak azonnal össze kell ülnie, hogy törvényeket hozzon a Brüsszelben elfogadott javaslatokról.
A harmadik görög mentőcsomag részleteit még nem hozták nyilvánosságra. A eurózóna pénzügyminiszterei vasárnap közölték, Görögországnak további intézkedéseket kell tennie, mint amit az Athén által csütörtökön benyújtott javaslatban vállalt.
Ezek között szerepel a forgalmi adózás egyszerűsítése, az adóalap kiszélesítése, a nyugdíjrendszer fenntarthatóvá tétele, polgári peres eljárási törvény átalakítása, a statisztikai hivatal függetlenségének szavatolása, automatikus kiadáscsökkentést eredményező döntések, az uniós bankszanálási és talpra állítási irányelv egyébként is kötelező, maradéktalan átvétele, az energiahálózat privatizációja, a nem teljesítő hiteleket érintő intézkedés, az állami vagyonkezelő függetlenségének biztosítása, a közigazgatás politikamentesítése és a korábban trojkának nevezett intézmények (Európai Bizottság, Európai Központi Bank, IMF) visszatérése Athénba.