Ciprasz görög kormányfő végül elfogadta az EU/IMF-követeléseket, amelyeket a lakosság – éppen az ő biztatására – népszavazáson utasított el. A pálfordulásnak meglehet az előnye: a vasárnapi uniós csúcstalálkozó talán megmenti Görögországot az összeomlástól.
„Úgy tűnik, a népszavazáson mondott nem átalakul egy Alekszisz Ciprasz által mondott igenné” – jegyezte meg találóan Markus Koch, a Commerzbank elemzője, miután a görög miniszterelnök szinte ugyanazokra a reformokra bólintott rá Brüsszelben, amelyek ellen odahaza kampányolt. „A kedvező irányba tett lépés kár, hogy nem két héttel korábban történt. Ez ugyanaz a javaslat, amelyet a görögök 61 százaléka elvetett” – idézett a Reuters egy euróövezeti tisztségviselőt.
Euclid Tsakalotos görög pénzügyminiszter a parlament pénteki ülésén – feladták a harcot Alkis Konstantinidis / Reuters |
Kapitulációnak nevezte Ciprasz tettét Jorgosz Kapopulosz politikai elemző. – Megbukni nem fog, egyelőre ellenőrzés alatt tartja a kormányzó Sziriza pártot – mondta a Népszabadságnak a politikai elemző. Szerinte a január végén hatalomra kerülő Cipraszék elvesztegették az időt. Azt persze sosem fogadhatták el, hogy változatlanul folytatódjon a megszorítási politika, de az első két-három hónapban még alkalmuk nyílt volna kompromisszumot kötni, és módosítani a feltételeken. – A népszavazás kiírása nagy hiba volt, mert ezután jött a tőkekorlátozás és a bankbezárás, amely viszont katasztrófa a gazdaságnak. Az emberek most még eltűrik a helyzetet – tette hozzá Kapopulosz.