Az AFP-nek nyilatkozó rendőrségi forrás azt mondta, még nem tudni, hogy a lefejezett holttestet az autóval szállították-e oda, vagy a helyszínen ölték-e meg. Az áldozat arcát Salhi arab írásjelekkel összefirkálta, majd több, iszlamista jelszavakkal feliratozott zászló mellé feltűzte egy kerítésre.
Francois Molins párizsi ügyész esti bejelentése szerint a büntetlen előéletű háromgyermekes Salhi azért tudott behajtani az ipari zónába, mert a kaput kinyitó személyzet jól ismerte. „Semmi nem utal arra, hogy tettestársa volt az üzemben” - mondta az ügyész, megerősítve, hogy a gyanúsítottat 2006 és 2008 között megfigyelték, és 2011 és 2014 között is „időnként” megfigyelés alatt tartották.
Salhi egyedül ült a gépkocsiban a detonáció előtt, amely 9 óra 37 perckor következett be. A merénylő a gépkocsival berontott az üzem területére, és ott egy hangárban, gázpalackok közé hajtva idézet elő robbanást. Molins szerint a detonációban az előzetes hírekkel ellentétben senki sem sérült meg. A gyanúsítottat a helyszínre kiérkező tűzoltók fogták el, miközben gázpalackokat próbált kinyitni. Feltehetően fel akarta robbantani az üzemet.
|
Két támadó volt, egyiküket lelötték, a másikat elfogták Emmanuel Foudrot / Reuters |
A Le Parisien francia lapra hivatkozva a Sky News azt írja, lövések is eldördültek, az egyik merénylőt lelőtték. Ezt kora délután hivatalos forrásból megerősítették.
A „pokol kutyái”
Salhi feleségét péntek délután a család Lyon elővárosában, Saint-Priestben fekvő lakásában őrizetbe vették, az épületet pedig evakuálták. A Le Monde újságírójának sikerült beszélnie a Salhi-család szomszédaival. Egyikük szerint Salhiék kedves, udvarias emberek, a gyerekeik nap mint nap együtt játszottak az övékkel. „Ez nem az iszlám! Ez nem az iszlám!” – ismételgette döbbenten az egyik szomszéd.
A szalafista egyébként önmagában nem a „szélsőséges" vagy a „terrorista" szinonimája, csak annyit jelent, hogy az irányzat a magánéletben is megköveteli a vallási előírások szigorú követését, szemben azokkal, akik a dzsihád nevében fegyvert ragadnak az iszlám terjesztéséért. Azután, hogy a francia sajtó a szalafista jelzőt kezdte el használni Salhira, Saint-Prest mecsetjében többen is a felháborodásuknak adtak hangot. Ez nem szalafizmus. A mieink csak a pokol kutyáinak hívják őket. Ezek takfirok – mondta egy magát szalafistának valló férfi azzal a kifejezéssel, amellyel a muzulmánok vallásuk hitehagyott követőiről beszélnek.
Manuel Valls francia miniszterelnök – aki a kolumbiai útját szakította meg a merénylet miatt – elrendelte a fokozott biztonsági ellenőrzést Lyon vonzáskörzetében.
Az első hírek még két támadóról szóltak, és hogy az egyiket a rendőrök lelőtték, délutáni hatósági közlések szerint azonban Salhi egyedül hajtotta végre a merényletet. Rajta és a feleségén kívül még a férfi nővérét és a nővér egyik barátját vették őrizetbe, Salhi fivére pedig önként feladta magát. A Le Monde korábban írt egy állítólagos bűntársról is, aki kocsival körözött a merénylet helyszínénél a támadás előtt felmérni a terepet.
|
A környéket ellepték a terrorelhárítók Emmanuel Foudrot / Reuters |
Francois Hollande a támadás miatt hazautazik Brüsszelből, ahol délután EU-csúcstalálkozón vett volna részt. A francia elnök éppen a német kancellár társaságában volt, amikor a televízióból értesült a hazájában történtekről. Angela Merkelt is sokkolták az események.
„Nincs kétségünk afelől, hogy a támadás célja az épület felrobbantása volt. A támadás a terrorcselekmények jegyeit viseli magán" – mondta Hollande brüsszeli sajtótájékoztatóján, amelyet a hazautazás előtt tartott.
|
Csendőr zárja le az ipartelepre vezető utat Emmanuel Foudrot / Reuters |
Hollande a januári párizsi merényletre utalva azt mondta: „mindannyian emlékszünk arra, hogy mi történt korábban az országunkban." A Charlie Hebdo szatirikus francia hetilap szerkesztőségében január 7-én történt vérengzésben 17 ember veszítette életét.
Pénteken két másik nagyszabású terrortámadást is végrehajtottak az iszlamista szélsőségesek. Kuvaitvárosban 25 ember halt meg egy síita mecsetben végrehajtott öngyilkos merénylet során, a tunéziai Szúsza nyaralóövezetében követelte 37 ember életét egy tengerparti vérengzés. Egyelőre nem világos, hogy van-e összefüggés a merényletek között. Az Iszlám Állam hivatalosan eddig csak a kuvaitvárosit vállalta magára.