A BBC helyszíni tudósítója, Jim Muir szerint a katonai egyenruhában és felszerelésben vonuló szadristák csak tovább szítják a felekezetközi ellentétet a többségben lévő síiták, valamint a szunniták között Irakban, miközben a kormányra óriási nyomás nehezedik, hogy egyesítse az országot a szélsőségesekkel szemben.
|
Al-Szadr milicistái tűzérségi erejüket is megmutatták Bagdadban Ahmed Saad / Reuters |
A Szíriában és Irakban mintegy tízezer taggal rendelkező ISIS ámokfutása mindeközben tovább folytatódik. Miután az ország érszaki részén több nagyvárost is az irányításuk alá vontak, a főváros felé vették az irányt, és most már állítólag pár száz kilométerre vannak Bagdadtól.
A legfontosabb csata azonban jelenleg az ország legnagyobb olajfinomítójáért zajlik, amelynek egy része állítólag az ISIS kezén van. A szerdán megtámadott bajdzsi finomító adja Irak belső fogyasztásra kerülő olajtermékeinek döntő részét.
Ez volt egyébként a taktikája az Aszad-rendszert is támadó ISIS-nek Szíriában is, ahol hosszú hónapokig tartott ellenőrzése alatt olajmezőket.
|
Az iraki hadsereg önkéntesei várnak az orvosi vizsgálatra Ahmed Saad / Reuters |
A kormány a héten annyira kétségbeejtőnek értékelte a helyzetet, hogy formálisan is kérte az Egyesült Államokat, hogy bombázza az iszlamista felkelők állásait. Barack Obama amerikai elnök magas rangú kongresszusi képviselőkkel tárgyal a bagdadi kérésről.
Az elnök szerdán azt is bejelentette, hogy az Egyesült Államok növelni készül a jelenlétét a Közel-Keleten, ahol jelenleg harmincezer amerikai katona teljesít szolgálatot, hat hadihajó pedig a Perzsa-öbölben cirkál.
Mint mondta, szárazföldi csapatokat nem küldenek Irakba, de a légi csapások lehetőségét nem zárják ki, valamint háromszáz katonai tanácsadót küldtek az országba.