Nem érdemes trükközni, előbb-utóbb minden kiderül – szól a MEKH központi üzenete, amit a tájékoztatón bemutatott „Óvja mérőóráját” című kiadvány is hangsúlyoz. Az évi másfél millió helyszíni mérővizsgálatból a szolgáltatók körülbelül húszezret foganatosítanak kifejezett lopásgyanú miatt. Ilyenre az szolgáltathat alapot például, ha a fogyasztás hirtelen leesik.
Amennyiben mérővizsgálatot rendelnek el, az ügyfél kötelessége a mérő sértetlenségének biztosítása, és tűrnie kell az ellenőrzést is. Ellenállás esetén a cég a mérőt akár karhatalommal is megközelítheti. Ám a gyanú a vizsgálatoknak csak néhány százalékában bizonyosodik be. Ebben az esetben a mérőt leszerelik, bedobozolják és lezárják. A helyére lehetőség szerint új, hibátlan szerkezetet helyeznek.
A jegyzőkönyvet a fogyasztónak kötelessége aláírni; ha ezt nem teszi meg, csak magának árt, mivel a hivatalos dokumentumokba írt, szignóval hitelesített, utólag nem pótolható saját megjegyzések perdöntő szerepet játszhatnak az esetleges viták során – véli Kolozsi Sándor. A félreértések elkerülése végett jó, ha a fogyasztó a vizsgálat és az esetleges leszerelés, bedobozolás alatt végig jelen van, és aláírása szerepel a zárószalagon is. Ezután a dobozt csak független igazságügyi szakértő bonthatja ki, amire szintén meghívják a fogyasztót. Együttműködés híján a jegyzőkönyvet független tanú hitelesíti.
|
Több „buhera”-megoldást is bemutattak a szakemberek. Ezekkel ne próbálkozzon senki, tuti bukás a vége Koncz György / Népszabadság |
A tájékoztatón több „buhera”-megoldást is bemutattak. A hangsúlyt nem az erre szakosodott bűnbandák által alkalmazott legkifinomultabb módszerekre helyezték, bár a főosztályvezető szerint felfedezhetetlen, visszafordítható beavatkozás nem létezik. Viszonylag egyszerű eset, amikor betörik a mérő üvegét és valamivel megakasztják a mérőt. Más esetben letépik a plombát, azt egy – jellemzően gyenge – utánzattal pótolják, vagy csak egyszerűen szöget dugnak a helyére. Sok esetben átkötik a mérő előtti és utáni szakaszt, de előfordul, hogy már a mérő előtt szabálytalan leágazást alakítanak ki. Bukkantak már fordítva beszerelt, visszafelé forgó gázmérőre is. A vízmérőt sokszor egyszerűen megolvasztják, ami a következő ellenőrzésig szintén biztosítja a sajátos "rezsicsökkentést". Bonyolultabb megoldás, amikor az árammérőt magasabb fogyasztásra „bővítik” – ami fokozottan tűzveszélyes –, avagy olcsóbb éjszakai áramot használnak illegálisan.
Arról, hogy országosan mennyi áramot, gázt és vizet lophatnak el évente, hány büntető és polgári per zajlik, illetve ezek közül hány végződik jogerősen elmarasztaló ítélettel, nincs adatuk. Az azonban biztos, hogy a kár szolgáltatónként milliárdos nagyságrendű. (Igaz, a szabályok szerint az ellopott termék ellenértékét a becsületes fogyasztók tarifájára terhelik.) A fogyasztónak bárminemű sérülést azonnal jeleznie kell a szolgáltató felé. A cég esettől függően százezres-milliós kötbérrel bünteti a felhasználót.
A csalók szociológiai összetétele vegyes, de a főosztályvezető benyomása szerint nő a módosabbak aránya. A beadványok száma csökkenő ívet mutat, ám ez nem feltétlenül a visszaélési kedv mérséklődésére, hanem a szolgáltatói módszerek finomodására utal – véli a főosztályvezető.
Sok a gond az albérlőkkel
Ingatlan-adásvételkor a mérő közös átírását a hálózati szakemberek nyolc napon belüli helyszíni vizsgálata követi. Amennyiben itt gyanús jeleket észlelnek, a felelősség az előző tulajdonost terheli. Ez ügyben a legtöbb fejfájást az albérletek okozzák: ha ilyenkor nem írják át a fogyasztót és elmarad a helyszíni szemle, a lakás tulajdonosa későbbi trükközésgyanú esetén nem háríthatja a felelősséget az albérlőre. A helyszíni vizsgálat után az új tulajdonos aláírásával igazolja, hogy a mérőt sértetlenül átvette. Ha későbbi vita esetén a hálózati cég ezt a bizonylatot nem tudja felmutatni, a hivatal minden további nélkül a fogyasztónak ad igazat. A hivatal csak akkor áll a szolgáltató pártjára, ha az általa benyújtott bizonyítékok teljes körű, zárt láncolatot alkotnak. A felek ugyanakkor a MEKH-határozat után, illetve helyett is fordulhatnak a polgári bírósághoz.